Od amfor k vesmírným skafandrům. Muzeum zkoumá obaly

Kultura Kultura
26. 2. 2013 7:14
Výstava o obalech se koná v Národním zemědělském muzeu v Praze
Na výstavě jsou k vidění stovky potravinových obalů
Na výstavě jsou k vidění stovky potravinových obalů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Keramická zásobnice na obilí z doby bronzové, antická amfora objevená ve Středozemním moři u egyptských břehů z doby římské, secesní láhev na mléko, nepoužitá plechovka UNRRA, litografický kámen se zachovanými tisovými formami etiket na kakao nebo skafandry amerických astronautů a současné potraviny používané v ruském vesmírném programu.

Národní zemědělské muzeum od ledna otevřelo druhou část výstavy Od věku sloužím člověku, která je věnována potravinářským obalům v historickém kontextu. 

Expozice zábavnou a interaktivní formou propaguje téma třídění a recyklace obalů. Výstava představuje historický vývoj obalů na potraviny a stále pokračující snahu lidstva o jejich objemovou minimalizaci a zároveň o maximalizaci jejich funkcí. Expozice připomíná také obaly, které si ještě mnoho návštěvníků pamatujete z nedávné minulosti - například obaly od lakrumáků, plechové obaly od ovocných bonbonů nebo plastové sáčky od mléka.

Výstava bude přístupná až do podzimu 2017. Vstupné pro dospělé činí 110 korun. Více informací lze najít na webech Eko-komu nebo Národního zemědělského muzea.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy