Od amfor k vesmírným skafandrům. Muzeum zkoumá obaly

Kultura Kultura
26. 2. 2013 7:14
Výstava o obalech se koná v Národním zemědělském muzeu v Praze
Na výstavě jsou k vidění stovky potravinových obalů
Na výstavě jsou k vidění stovky potravinových obalů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Keramická zásobnice na obilí z doby bronzové, antická amfora objevená ve Středozemním moři u egyptských břehů z doby římské, secesní láhev na mléko, nepoužitá plechovka UNRRA, litografický kámen se zachovanými tisovými formami etiket na kakao nebo skafandry amerických astronautů a současné potraviny používané v ruském vesmírném programu.

Národní zemědělské muzeum od ledna otevřelo druhou část výstavy Od věku sloužím člověku, která je věnována potravinářským obalům v historickém kontextu. 

Expozice zábavnou a interaktivní formou propaguje téma třídění a recyklace obalů. Výstava představuje historický vývoj obalů na potraviny a stále pokračující snahu lidstva o jejich objemovou minimalizaci a zároveň o maximalizaci jejich funkcí. Expozice připomíná také obaly, které si ještě mnoho návštěvníků pamatujete z nedávné minulosti - například obaly od lakrumáků, plechové obaly od ovocných bonbonů nebo plastové sáčky od mléka.

Výstava bude přístupná až do podzimu 2017. Vstupné pro dospělé činí 110 korun. Více informací lze najít na webech Eko-komu nebo Národního zemědělského muzea.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy