Nechoďte na Madonnu, je chlípná, vyzývají katolíci

ČTK Kultura, ČTK
13. 7. 2012 15:13
Koncert Madonny v Polsku opět vyvolává vášně věřících a patriotů
Foto: Profimedia.cz

Varšava - Koncert Madonny ve Varšavě naplánovaný na 1. srpna vyvolává odpor konzervativní katolické mládeže i účastníků varšavského povstání. Datum koncertu královny popu se kryje s výročím začátku varšavského povstání z roku 1944. Někteří Poláci proti vystoupení Madonny protestovali už při její cestě do Varšavy před třemi lety.

Katolíci ze sdružení Křížová cesta mladých zorganizovali na internetu protestní akci s heslem Nejdu na koncert Madonny, protože si myslí, že zpěvačka se "znovu chce vysmát Polákům". V roce 2009 Madonna ve Varšavě zpívala 15. srpna, kdy katolíci slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie a kdy si Poláci připomínají výročí takzvaného zázraku na Visle, kdy v roce 1920 polští vojáci u Varšavy porazili sovětskou armádu.

Podle mladých katolických konzervatistů Madonna při koncertech, při nichž pálí kříže a nasazuje si trnovou korunu, uráží katolickou víru a Ježíše Krista. Svým chováním, kdy "dělá nechutná gesta a pózy" a kdy se "chlípně líbá se ženami", prý propaguje porno a homosexualitu. Tuto iniciativu zatím podpořilo přes 16 tisíc lidí.

"Pokud se někomu Madonna nebo datum koncertu nelíbí, ať tam prostě nechodí," vzkázal nespokojencům podle agentury DPA mluvčí varšavské radnice. Město nevidí žádný důvod k tomu, aby koncert na Národním stadionu zakazovalo, dokud pořadatelé dodržují bezpečnostní předpisy.

Foto: ČTK

V pondělí se podle Polska The Times s vedením radnice kvůli Madonnině vystoupení sejdou zástupci organizace sdružující účastníky varšavského povstání z roku 1944.

Den konání koncertu se nelíbí ani některým poslancům opoziční národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost. Podle Ryszarda Czarneckého je to nevkusné a svědčí to o tom, že organizátoři nejsou náležitě citliví a nejsou to profesionálové.

Varšava si začátek varšavského povstání 1. srpna připomíná minutou ticha a pietními akcemi. Polský odboj se tehdy postavil daleko početnější a lépe vyzbrojené armádě nacistického Německa. Během několika týdnů trvajících bojů přišlo o život více než 100 tisíc lidí a po porážce povstání nacisté polské hlavní město systematicky ničili.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 28 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy