Nechoďte na Madonnu, je chlípná, vyzývají katolíci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 7. 2012 15:13
Koncert Madonny v Polsku opět vyvolává vášně věřících a patriotů
Foto: Profimedia.cz

Varšava - Koncert Madonny ve Varšavě naplánovaný na 1. srpna vyvolává odpor konzervativní katolické mládeže i účastníků varšavského povstání. Datum koncertu královny popu se kryje s výročím začátku varšavského povstání z roku 1944. Někteří Poláci proti vystoupení Madonny protestovali už při její cestě do Varšavy před třemi lety.

Katolíci ze sdružení Křížová cesta mladých zorganizovali na internetu protestní akci s heslem Nejdu na koncert Madonny, protože si myslí, že zpěvačka se "znovu chce vysmát Polákům". V roce 2009 Madonna ve Varšavě zpívala 15. srpna, kdy katolíci slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie a kdy si Poláci připomínají výročí takzvaného zázraku na Visle, kdy v roce 1920 polští vojáci u Varšavy porazili sovětskou armádu.

Podle mladých katolických konzervatistů Madonna při koncertech, při nichž pálí kříže a nasazuje si trnovou korunu, uráží katolickou víru a Ježíše Krista. Svým chováním, kdy "dělá nechutná gesta a pózy" a kdy se "chlípně líbá se ženami", prý propaguje porno a homosexualitu. Tuto iniciativu zatím podpořilo přes 16 tisíc lidí.

"Pokud se někomu Madonna nebo datum koncertu nelíbí, ať tam prostě nechodí," vzkázal nespokojencům podle agentury DPA mluvčí varšavské radnice. Město nevidí žádný důvod k tomu, aby koncert na Národním stadionu zakazovalo, dokud pořadatelé dodržují bezpečnostní předpisy.

Foto: ČTK

V pondělí se podle Polska The Times s vedením radnice kvůli Madonnině vystoupení sejdou zástupci organizace sdružující účastníky varšavského povstání z roku 1944.

Den konání koncertu se nelíbí ani některým poslancům opoziční národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost. Podle Ryszarda Czarneckého je to nevkusné a svědčí to o tom, že organizátoři nejsou náležitě citliví a nejsou to profesionálové.

Varšava si začátek varšavského povstání 1. srpna připomíná minutou ticha a pietními akcemi. Polský odboj se tehdy postavil daleko početnější a lépe vyzbrojené armádě nacistického Německa. Během několika týdnů trvajících bojů přišlo o život více než 100 tisíc lidí a po porážce povstání nacisté polské hlavní město systematicky ničili.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy