Nebyl to originál, řekla po dražbě sofa Eliška Kaplická

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 6. 2012 15:39
Kaplického sofa přišlo kupce na 396 tisíc korun
Foto: Jan Langer

Praha - Originální sofa, které navrhl architekt Jan Kaplický, se v dražbě prodalo za 396 tisíc korun. Zájem o rozměrné lůžko s polštáři v bílé kůži měl jen jeden dražitel, a dostal ho tak za vyvolávací cenu. Sofa bylo exekučně zabaveno společnosti, která plánovala na Konopišti stavět vily podle projektů českých architektů. Projekt ale zůstal ve fázi studií, pravděpodobně kvůli krizi se domy neprodávaly tak, jak investor zamýšlel.

Manželka zesnulého architekta Eliška Kaplická se přišla na dražbu podívat, počkala na odklepnutí ceny, a pak řekla, že dílo není originálním kusem vyrobeným na základě licenční smlouvy, neboť od ní jako majitelka autorských práv ustoupila. Právník architektky Lucie Kavánové, jejíž náklady na projekt by měly být z výtěžku aukce zaplacené, ale oponoval tím, že licence skončila až po vyrobení dnes draženého a v minulosti vystavovaného kusu.

Dražitel, který musí sumu za sofa do týdne zaplatit, jinak bude nařízena nová dražba, plánuje pohovku umístit do soukromých prostor. "Ještě bych rád získal světla, která k sofa patří. Možná ho v budoucnu použiji při nějaké vernisáži, ta ale bude také spíše soukromá," řekl. V pohovce jsou pro speciální světla otvory, stejně jako pro televizi.

Na výrobě a prodeji sofa se dohodla před několika lety Kaplická s ředitelkou developerské společnosti Resort Living Martinou Hollasovou, která plánovala projekt na Konopišti. Originál Kaplický navrhl a nechal vyrobit pro svůj londýnský byt. Na základě této licence byl pak vyroben jediný kus sofa, protože Eliška Kaplická licenci ukončila kvůli neplnění finančních závazků z druhé strany.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy