Nebyl to originál, řekla po dražbě sofa Eliška Kaplická

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 6. 2012 15:39
Kaplického sofa přišlo kupce na 396 tisíc korun
Foto: Jan Langer

Praha - Originální sofa, které navrhl architekt Jan Kaplický, se v dražbě prodalo za 396 tisíc korun. Zájem o rozměrné lůžko s polštáři v bílé kůži měl jen jeden dražitel, a dostal ho tak za vyvolávací cenu. Sofa bylo exekučně zabaveno společnosti, která plánovala na Konopišti stavět vily podle projektů českých architektů. Projekt ale zůstal ve fázi studií, pravděpodobně kvůli krizi se domy neprodávaly tak, jak investor zamýšlel.

Manželka zesnulého architekta Eliška Kaplická se přišla na dražbu podívat, počkala na odklepnutí ceny, a pak řekla, že dílo není originálním kusem vyrobeným na základě licenční smlouvy, neboť od ní jako majitelka autorských práv ustoupila. Právník architektky Lucie Kavánové, jejíž náklady na projekt by měly být z výtěžku aukce zaplacené, ale oponoval tím, že licence skončila až po vyrobení dnes draženého a v minulosti vystavovaného kusu.

Dražitel, který musí sumu za sofa do týdne zaplatit, jinak bude nařízena nová dražba, plánuje pohovku umístit do soukromých prostor. "Ještě bych rád získal světla, která k sofa patří. Možná ho v budoucnu použiji při nějaké vernisáži, ta ale bude také spíše soukromá," řekl. V pohovce jsou pro speciální světla otvory, stejně jako pro televizi.

Na výrobě a prodeji sofa se dohodla před několika lety Kaplická s ředitelkou developerské společnosti Resort Living Martinou Hollasovou, která plánovala projekt na Konopišti. Originál Kaplický navrhl a nechal vyrobit pro svůj londýnský byt. Na základě této licence byl pak vyroben jediný kus sofa, protože Eliška Kaplická licenci ukončila kvůli neplnění finančních závazků z druhé strany.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy