reklama
 
 

Na Svět knihy dorazí bosenský filmař Emir Kusturica

9. 5. 2012 8:57
Režisér představí autobiografii Kde jsem v tom příběhu já?

Praha - Program letošního ročníku veletrhu Svět knihy obohatí bosenský filmař Emir Kusturica. Představí na něm knižní autobiografii Kde jsem v tom příběhu já?, v níž se ohlíží za milníky svého života i tvorby. Autogramiáda se koná ve čtvrtek 17. května od 18 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Kusturica v knize mimo jiné popisuje i vztah k České republice. Studium na pražské FAMU v ročníku Otakara Vávry totiž zásadním způsobem ovlivnilo jeho tvorbu, s níž později prorazil i na mezinárodní scéně. V roce 1981 si z festivalu v Benátkách odvezl Zlatého lva za film Vzpomínáš na Dolly Bell?. Tím ale jen odstartoval sbírání filmových cen za své svérázné snímky, které do světa vyváží balkánskou kulturu.

Filmaři patři Zlatá palma z Cannes za filmy Otec na služební cestě a Underground nebo Stříbrný medvěd z Berlína za film Arizona Dream. V posledních letech si diváci oblíbili jeho snímky Život je zázrak a Závěť.

Kromě filmové kariéry se Kusturica věnuje také muzice. Je lídrem a kytaristou skupiny The No Smoking Orchestra, která od roku 1998 hudebně doprovází jeho snímky.

V současnosti žije se svou rodinou v horách na pomezí Srbska a Bosny, kde zbudoval dřevěnou vesničku Drvengrad. Vytvořil zde živoucí umělecké centrum, jehož součástí je i každoroční filmový festival.

Hlavním tématem veletrhu a literárního festivalu Svět knihy je letos komiks. Budou připraveny výstavy, pořádány semináře a setkání s autory této specifické formy, která se v současné době těší velkému zájmu především mladší generace.

Svět knihy se uskuteční od 17. do 20. května na pražském Výstavišti.

autor: Kultura | 9. 5. 2012 8:57

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama