Na Letní filmovou školu do Hradiště míří tisíce diváků

ČTK ČTK
26. 7. 2013 14:20
LFŠ začíná v pátek odpoledne a potrvá do 3. srpna. Nabídne zhruba 200 filmů
Letní filmová škola.
Letní filmová škola. | Foto: Marek Malůšek

Uherské Hradiště - Na největší nesoutěžní filmový festival v Česku - Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti se již akreditovalo téměř 3000 diváků.

Je to o zhruba 200 více, než tomu bylo na začátku 'filmovky' v loňském roce, řekla ředitelka LFŠ a předsedkyně pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) Radana Korená.

LFŠ začíná v pátek odpoledne a potrvá do 3. srpna. Nabídne zhruba 200 filmů.

"Loni těsně před začátkem LFŠ jsme měli 2816 čtyřdenních a vícedenních akreditací, letos jich máme 2987. Vypadá to velice slibně," uvedla Korená s tím, že se v pátek začaly prodávat i jednodenní akreditace.

Návštěvníci přehlídky mohou vybírat z bohaté nabídky filmů. "Snažili jsme se, aby byla co nejpestřejší a nejvyváženější," uvedla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

LFŠ letos nabízí šest projekčních sálů. "Klimatizovaný není menší sál pro 60 lidí v kině Mír a také nový sál v Orlovně pro zhruba 200 osob, kde ale jsou nainstalované ventilátory a větráky. Klimatizovaná není ještě Reduta. Velké sály v Klubu kultury, kině Hvězda a ve Slováckém divadle klimatizované jsou," řekla Korená.

Filmy se budou promítat i v letních kinech na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

Rozpočet necelých 13 milionů

Letní filmová škola má letos podle Korené rozpočet necelých 13 milionů korun. Musela se vypořádat s výpadkem dotace od ministerstva kultury ve výši asi 3,5 milionu korun.

Pokrýt ho hodlá díky příspěvku dalších partnerů, mimořádné dotaci města Uherské Hradiště i provozními úsporami, kdy filmová škola letos například k projekcím nevyužije sportovní halu.

Oproti loňsku ale LFŠ přesto opět do programu zařadila úvodní páteční den, závěrečná neděle ale stejně jako loni schází.

Letošní 39. ročník filmové přehlídky začne prvními projekcemi odpoledne. LFŠ bude slavnostně zahájena v 18:00, poté diváci v 18:30 zhlédnou snímek Když se rozednívá srbského režiséra Gorana Paskaljeviče, který bude hostem LFŠ a obdrží také jednu z šesti výročních cen AČFK.

Do Uherského Hradiště letos kromě něj dorazí například také režisér polských historických velkofilmů Jerzy Hoffman, polský scénograf Allan Starski, uznávaný autorský režisér z Portugalska Pedro Costa, slovenský režisér Dušan Hanák a legendy českého filmu Vojtěch Jasný, Jan Kačer, Pavel Landovský a Josef Abrhám.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy