Na hranice reality posune Rudolfinum London Underground

Kultura Kultura
6. 11. 2012 14:10
Dvoranu galerie vymalují světelné obrazy a abstrakní beaty
London Underground v Rudolfinu
London Underground v Rudolfinu | Foto: Galerie Rudolfinum

Praha - Aktuální výstava Beyond Reality v pražském Rudolfinu se zaobírá problematikou reality a jejího zobrazení a tematicky si k ní doprovodný program připravila i dvojice vizuálních umělců Frances Sadler a Dima Berzona. Ti ve čtvrtek 8. listopadu svým přístrojem zvaným Tagtool vymalují prostory dvorany novorenesanční budovy za hudebního doprovodu producentů abstraktní elektroniky Hey!Zeuse a Radima.

Jake and Dinos Chapman: One Day You Will No Longer Be Loved XVII, 2008. Olej na plátně. 53.6 x 42 cm. Přemalovaný konvenční starý portrét, který byl zřejmě koupený na aukci nebo ve vetešnictví. Pod tahy štětce Chapmanových se mění jako obraz Doriana Graye.
Jake and Dinos Chapman: One Day You Will No Longer Be Loved XVII, 2008. Olej na plátně. 53.6 x 42 cm. Přemalovaný konvenční starý portrét, který byl zřejmě koupený na aukci nebo ve vetešnictví. Pod tahy štětce Chapmanových se mění jako obraz Doriana Graye. | Foto: Galerie Rudolfinum

Hey!zeus a Radimo si připravili psychedelický a atmosférický live set složený z Hey!zeusovy produkce. Zvukovou stěnu postaví ze samplů a zvuků, kterým říkají „saxmonster" a v níž jde o zvukovou koláž nejbližší pravděpodobně hip hopu.

Hey!zeus je producent a MC se zázemím v severolondýnském undergroundu. Radimo je zase saxofonista, flétnista a producent z Prahy. Jejich cesty se zkřížili v roce 2007, kdy spolu začali nahrávat. Vzájemná spolupráce dodnes čítá třeba remixy pro Dudleyho Perkinse, Jehsta nebo Stacey Epps, dále produkci pro Obba Supa, případně také českého Michala Cimalu a výstavu jeho hudebních nástrojů. Společně loni vydali i čistě instrumentální album Dopamine Doppelgangerz na labelu Sicht Exot a Chakra Sound.

Samotná expozice složená převážně ze současné britské malby, k níž je akce pojmenovaná London Underground doprovodným programem, v Rudolfinu vydrží až do konce letošního roku. V jejím rámci ještě kromě několika komentovaných prohlídek proběhne i několik besed se samotnými tvůrci.

Hlavní dvě linie Beyond Reality tvoří problematika realistických tendencí malby a překračování vlastní minulosti tohoto média.

„Možná tyto remixy malby mohou být ukazatelem současného stavu umění, ztráty jistot a nemožnosti pro současnou situaci nalézt jednoduchý klíč. Přístupů je nekonečno, nemá však smysl se bát, že takovými kroky ztratíme půdu pod nohama, možná je to právě naopak. Bezbřehost, nejistota a mnohost mohou být základem pro současné vytváření dějin umění. Všechno nakonec může patřit do naší reality, my však stále máme svobodu si vybírat a pracovat s ní," recenzovala ji Tereza Špinková.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy