Na festivalu v Cannes se představí dva české filmy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 4. 2012 17:23
Cannes uvidí animovanou Tramvaj a studentský film Tambylles
Režisérka Michaela Pavlátová
Režisérka Michaela Pavlátová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zahájení prestižního Filmového festivalu v Cannes se blíží a už teď je jisté, že Česká republika bude mít v rámci jeho programu pevné zastoupení. V pořadí již 65. ročníku přehlídky, která proběhne ve dnech 16. až 27. května, by se totiž měly zúčastnit hned dva české filmy, a to animovaný snímek Tramvaj režisérky Michaely Pavlátové a absolventský film Michala Hogenauera s názvem Tambylles.

Animovaný snímek Tramvaj vznikl v česko-francouzské koprodukci a v Cannes se představí v kategorii autorských filmů Quinzaine des Réalisateurs. Režisérka Michaela Pavlátová byla v Cannes už s filmem Děti noci, její nový, sedmiminutový, lehce erotický snímek vznikl v produkci Negativu a vypráví o fantaziích průvodčí tramvaje.

Druhý film od českého tvůrce, absolventa FAMU Michala Hogenauera, bude zařazen do studentské soutěžní sekce Cinéfondation, ve které mohou mladí tvůrci získat příspěvek na přípravu dalšího filmu. Snímek Tambylles zachycuje příběh mladíka s kriminální minulostí a ukazuje, že ne vždy je snadné najít novou životní cestu.

Odměnu za vítězství si v rámci studentské soutěže Filmového festivalu v Cannes před dvěma lety odnesla Zuzana Špidlová díky filmu Bába.

Loni se na Filmovém festivalu v Cannes objevilo hned sedm českých snímků. V oficiální části byl promítán studentský film Cagey Tigers, k prodeji byly potom nabízeny snímky jako Odcházení od Václava Havla, Osmdesát dopisů Václava Kadrnky nebo film Petra Nikolaeva Lidice.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 45 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy