Na canneském plakátu bude letos houpající se Dunawayová

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 4. 2011 16:59
Snímek pořídil v roce 1970 režisér Jerry Schatzberg

Paříž -  Ztělesněním 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes bude herečka Faye Dunawayová. Na oficiálním plakátu festivalu, který byl nyní představen, byla použita fotografie Dunawayové, kterou pořídil v roce 1970 newyorský režisér Jerry Schatzberg.

"Je to příklad sofistikovaného přístupu a nadčasového půvabu. Herečka ztělesňuje filmový sen, který chce festival v Cannes udržet," napsali organizátoři festivalu v komuniké. Obrázek budí dojem, že herečka sedí na visuté hrazdě a houpe se; má na sobě krátké černé šaty a na nohou balerínky. 

Schatzberg, držitel Zlaté palmy z roku 1973 za film Strašák, zahájil kariéru právě jako fotograf a prosadil se rychle díky sérii fotek Boba Dylana v 60. letech. Podepsal se na zpěvákův portrét na obálce legendárního alba Blonde on Blonde z roku 1966.

Počátkem 70. let přešel k filmu se snímkem Žena s tajenkou (1970) právě s Faye Dunawayovou v hlavní roli. Následoval film Panika v Needle parku (1971), který objevil Al Pacina, a Strašák. Na festivalu bude Žena s tajenkou představena po dlouhé přestávce a v restaurované verzi - v přítomnosti režiséra i herečky v hlavní roli.

Foto: Wikipedia

Organizátoři už dřív oznámili, že na festivalu bude 17. května uspořádán zvláštní večer na počest legendy francouzského filmu Jeana-Paula Belmonda. Herec přijal pozvání, aby se ho zúčastnil. Letošní ročník se koná od 11. do 22. května.

V čele těch, kdo přijedou "Bébela" oslavit, budou jeho přátelé z konzervatoře, rovněž známí herci Jean Rochefort, Claude Rich, Pierre Vernier a Jean-Pierre Marielle.

Belmonda, kterému je právě 78 let, proslavily filmy Bláznivý Petříček, U konce s dechem či Muž z Ria. V posledních několika letech má vážné zdravotní problémy - po mozkové příhodě částečně ochrnul. Přesto se ještě před třemi lety znovu objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes.

Známo je i to, že porotě v druhé nejvýznamnější sekci festivalu v Cannes nazvané Un certain regard (Jistý pohled) bude předsedat bosenský režisér Emir Kusturica.

Každý rok se tu promítne dvacítka filmů vyznačující se originalitou a estetickou stránkou. Porota bude složena z umělců, novinářů a ředitelů festivalu. Loni tu v této sekci získal nejvyšší ocenění jihokorejský snímek Ha Ha Ha režiséra Hong Sang-sua.

Kusturica sám si dvakrát odvezl z Cannes nejvyšší cenu Zlatou palmu - za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1985).

 

Právě se děje

Další zprávy