Na canneském plakátu bude letos houpající se Dunawayová

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 4. 2011 16:59
Snímek pořídil v roce 1970 režisér Jerry Schatzberg

Paříž -  Ztělesněním 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes bude herečka Faye Dunawayová. Na oficiálním plakátu festivalu, který byl nyní představen, byla použita fotografie Dunawayové, kterou pořídil v roce 1970 newyorský režisér Jerry Schatzberg.

"Je to příklad sofistikovaného přístupu a nadčasového půvabu. Herečka ztělesňuje filmový sen, který chce festival v Cannes udržet," napsali organizátoři festivalu v komuniké. Obrázek budí dojem, že herečka sedí na visuté hrazdě a houpe se; má na sobě krátké černé šaty a na nohou balerínky. 

Schatzberg, držitel Zlaté palmy z roku 1973 za film Strašák, zahájil kariéru právě jako fotograf a prosadil se rychle díky sérii fotek Boba Dylana v 60. letech. Podepsal se na zpěvákův portrét na obálce legendárního alba Blonde on Blonde z roku 1966.

Počátkem 70. let přešel k filmu se snímkem Žena s tajenkou (1970) právě s Faye Dunawayovou v hlavní roli. Následoval film Panika v Needle parku (1971), který objevil Al Pacina, a Strašák. Na festivalu bude Žena s tajenkou představena po dlouhé přestávce a v restaurované verzi - v přítomnosti režiséra i herečky v hlavní roli.

Foto: Wikipedia

Organizátoři už dřív oznámili, že na festivalu bude 17. května uspořádán zvláštní večer na počest legendy francouzského filmu Jeana-Paula Belmonda. Herec přijal pozvání, aby se ho zúčastnil. Letošní ročník se koná od 11. do 22. května.

V čele těch, kdo přijedou "Bébela" oslavit, budou jeho přátelé z konzervatoře, rovněž známí herci Jean Rochefort, Claude Rich, Pierre Vernier a Jean-Pierre Marielle.

Belmonda, kterému je právě 78 let, proslavily filmy Bláznivý Petříček, U konce s dechem či Muž z Ria. V posledních několika letech má vážné zdravotní problémy - po mozkové příhodě částečně ochrnul. Přesto se ještě před třemi lety znovu objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes.

Známo je i to, že porotě v druhé nejvýznamnější sekci festivalu v Cannes nazvané Un certain regard (Jistý pohled) bude předsedat bosenský režisér Emir Kusturica.

Každý rok se tu promítne dvacítka filmů vyznačující se originalitou a estetickou stránkou. Porota bude složena z umělců, novinářů a ředitelů festivalu. Loni tu v této sekci získal nejvyšší ocenění jihokorejský snímek Ha Ha Ha režiséra Hong Sang-sua.

Kusturica sám si dvakrát odvezl z Cannes nejvyšší cenu Zlatou palmu - za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1985).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy