Muchovu epopej odhalí v květnu, výstava potrvá dva roky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 3. 2012 16:34
Slovanská epopej Alfonse Muchy bude od května vystavena ve Veletržním paláci
Slavnost Svantovítova
Slavnost Svantovítova | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

PrahaMuchova Slovanská epopej bude pravděpodobně od května a v následujících dvou letech k vidění ve Velké Dvoraně Veletržního paláce. Stále ještě neskončily úpravy technického zázemí, které musí přesně vyhovovat požadavkům dvaceti pláten Muchova mistrovského díla, a tak se termín otevření výstavy posunul již poněkolikáté. Původně sem měli první návštěvníci přijít už na začátku roku.

"V následujících dnech nás čekají technické zkoušky vzduchotechniky, teprve poté může začít instalace obrazů," uvedla kurátorka Petra Hoftichová.

Desky, na kterých budou plátna vypnuta, jsou již připraveny, zbývá ale ještě dovybavit galerii technickým zařízením, jež zajistí udržení stálé teploty a proudění vzduchu. 

Slovanská epopej byla dlouhou dobu uložena na zámku v Moravském Krumlově, z něho ale byla během loňského listopadu restaurátory převezena do Prahy. Tato akce byla veřejně kritizována Moravským Krumlovem, ale i demonstranty z řad obyvatel či potomky malíře Muchy. Jedním z argumentů pro přemístění dvaceti pláten je podle hlavního města neuspokojivý stav zámku. Pokud dojde k náležité rekonstrukci, mohly by se obrazy za dva roky do Krumlova opět vrátit.

Alfons Mucha daroval Praze plátna pod podmínkou, že pro ně vznikne speciální pavilon. Na něj však hlavní město nemá peníze a údajně ani nemá zájem. Přesto Praha dlouhodobě řeší i možnost, jak získat Slovanskou epopej natrvalo.

 

Právě se děje

Další zprávy