Londýnský filmový festival zahájí Frankenweenie

Kultura Kultura
26. 8. 2012 8:36
Tim Burton navázal filmem na své starší krátké dílo.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Letošního 10. října zahájí Londýnský filmový festival animovaný film režiséra, který je znám svým spojováním hrůzy a temné poetiky - Tima Burtona. Černobílá hororová komedie Frankenweenie: Domácí mazlíček (Frankenweenie) bude druhým animovaným snímkem, který festival uvozoval. Prvním byl Fantastický pan Lišák režiséra Wese Andersona z roku 2009.

Festival potrvá do 21. října 2012.

V Burtonově příběhu se malý Victor Frankenstein (Charlie Tahan) nechce smířit s předčasnou smrtí svého psa Sparkyho (Frank Welker), a tak ho v nejlepší frankensteinovské tradici oživí starou známou silou elektřiny. Victor se snaží svůj výtvor udržet v tajnosti, ale Sparky se nakonec odhalí veřejnosti a začne způsobovat menší problémy. A co teprve až začnou Victora napodobovat ostatní lidé…

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tim Burton poprvé zrealizoval námět před osmadvaceti lety, když byl zaměstnán ve společnosti Walta Disneyho a následně jej natočil jako krátkometrážní hraný snímek. Disneyho společnost pro něj však neměla pochopení a propustila jej. Na ztvárnění nové verze se režisér s tou samou firmou dohodl ve stejnou dobu, kdy přislíbil natočit svoji verzi Alenky v říši divů. Frenkenweenie: Domácí mazlíček je vůbec prvním černobílým snímkem, který je natáčen pro IMAX 3D.

„Zábavný, temný i hravý, tento krásný kus stop-motion 3D animace od Tima Burtona - vládnoucího knížete outsiderů - krásně obrací  Frankensteina na jeho přišroubovanou hlavu," prohlásila Clare Stewart ze společnosti BFI.

Česká premiéra Frankenweenie: Domácího mazlíčka je stanovena na 3. ledna 2013.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy