LFŠ uvedla poprvé dokument o vzkříšení Landovského

ČTK ČTK
29. 7. 2013 15:13
Letní filmová škola v Uherském Hradišti uvedla premiéru dokumentu Hoteliér
Dokument mapuje snahu Jana Kačera o 'vzkříšení' Pavla Landovského, jímž mělo být nové nastudování jeho hry Hodinový hoteliér
Dokument mapuje snahu Jana Kačera o 'vzkříšení' Pavla Landovského, jímž mělo být nové nastudování jeho hry Hodinový hoteliér | Foto: Ludvík Hradilek

Uherské Hradiště - Letní filmová škola v Uherském Hradišti uvedla premiéru dokumentu Hoteliér. Před kamerou se v něm sešlo hned několik zakladatelů a herců původního Činoherního klubu druhé poloviny šedesátých let: Jan Kačer, Pavel Landovský, Josef Abrhám, Vladimír Pucholt či Libuše Šafránková. První tři jmenovaní sledovali film v hledišti uherskohradišťského kina Hvězda a podělili se o dojmy s publikem.

Dokument Josefa Abrháma mladšího mapuje snahu Jana Kačera o 'vzkříšení' Pavla Landovského, jímž mělo být nové nastudování jeho hry Hodinový hoteliér. Spíše než záznamem zkoušek divadelního představení se ale jeho film stává úvahou o uplynulém čase, o ceně přátelství a potřebě posledního velkého činu. "Gogol se jednou rozhodl, že život už pro něj nemá cenu, otočil se na kavalci a za čtyři dny umřel. V takovém stavu jsem našel Lanďáka," vzpomínal Kačer počátky úsilí probudit se starém kamarádovi zájem o svět.

Záměrem bylo nastudovat hru, kterou v 60. letech s velkým úspěchem uvedl Činoherní klub v režii Evalda Schorma. Nemělo jít o velký comeback, ale o jednorázové představení, jakýsi přátelský životabudič, vycházející z Kačerova přesvědčení, že trpící stařec je jen další z rolí, kterou se Landovskému zachtělo hrát, a že ji jako obvykle hraje geniálně. Pro svůj plán získal spojence i ve Vladimíru Pucholtovi, jenž přiletěl z Kanady a po 45 letech se odhodlal vrátit se k divadlu. Podle Kačera se záměr bojovat proti smrti tvořivostí naplnit podařilo.

"Lanďák přišel v bílé košili, četl svou hru a rozuměl jí. I ve skoro 40 stupních přijel na premiéru do Hradiště doprovázen svojí dcerou, na kterou normálně řve. To samo o sobě podalo důkaz, že to k něčemu bylo, že se to jako zdravotní terapie prosadilo," mínil Kačer. Dodal, že při natáčení se herci velmi bavili. "Byla to taková sranda na pomezí smrti," dodal s úsměvem Kačer. Hoteliér je totiž setkáním starších herců, které pojí společné vzpomínky i vzájemná náklonnost a kteří se vyrovnávají s odcházením sil a tvůrčích příležitostí.

"Jsme jaderné palivo, které prošlo a už je odpad. Ale kam chcete schovat jaderné palivo? Landovský je atomová elektrárna a má se léčit tak, že mu dají tři prášky? To je naprosto kontraproduktivní. Je v něm neuvěřitelná energie, které mi bylo líto. Jaderné zbytky se měly využívat," uvedl Kačer.

Sám Landovský byl po premiéře dobře naladěn a publikum svým obvyklým způsobem bavil. "Já jsem jako vždy silně nespokojen. A i kdybych byl spokojen, tak to neřeknu," rozesmál diváky Landovský.

Dokument se natáčel v září 2011, filmaři na něm pracovali dva roky. Podle režiséra Abrháma mladšího vznikal film spontánně a nebylo jasné, jestli snaha vůbec přinese výsledek, zda se natáčení nezastaví. Podle Abrháma bylo náročné zejména pro kameramany, kteří museli vydržet velký tlak, odmítání i křik včetně vulgarismů. Do distribuce půjde dokument Hoteliér na podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy