Kupkův Úsměv O kraloval aukci, prodal se za 20 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 6. 2012 10:54
Kupkův obraz Úsměv O vydražený za 20 milonů se stal čtvrtým nejdražším dílem
Zdroj: http://www.acb.cz/
Zdroj: http://www.acb.cz/ | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Obrazy Františka Kupky v současné době patří mezi sběrateli k horkému zboží, velký zájem o díla českého umělce potvrdila i včerejší aukce společnosti 1. Art Consulting. Plátno s názvem Úsměv O se vydražil za 20, 25 milionů korun a stal se tak čtvrtým nejdražším obrazem prodaným na aukci v Česku od roku 1990. Sám Kupka obsadil v první desítce žebříčku hned pět příček. ČTK to řekl majitel aukční síně Jiří Rybář.

I když se celá aukce zaměřovala na českou poválečnou tvorbu, Kupkův Úsměv O se do nabídky přesto dostal. Malíř sice s prací na plátně začal již v roce 1933, poslední tahy si však nechal až na začátek padesátých let. Úspěšný dražitel nakonec zvýšil vyvolávací cenu o celých osm milionů korun a společně s poplatky ho tak Úsměv O vyjde na neuvěřitelných 25 milonů.

Čtěte také
Za Kupkův obraz Tvar modré dal kupec přes 55 milionů
Kupkovo Zbožštění Heleny bylo vydraženo za 15 milionů


Není to však jen cena, co dělá Kupkův obraz výjimečným. Úsměv O je totiž posledním dílem cyklu takzvaných mechanických realizací. Stejně jako obraz nazvaný Ocel pije, i včera vydražené dílo se nahlíží do „života" této slitiny. Tentokrát si však ocel neužívá doušků zlatavého oleje, ale znázorňuje mechanismus úsměvu, který přechází až do šklebu. Právě mechanická série obrazů vystihuje Kupkovu fascinaci stroji, které považuje za symboly moderní doby. Variaci na toto téma nabízí i další plátna z cyklu, a to například Ocel pracuje, Ocel drtí nebo Ocel zvolňuje.

V rámci Kupkovy tvorby sběratele přitahují zejména zcela abstraktní díla, což dokazuje také pořadí nejdráže prodaných obrazů. První místo nezpochybnitelně obsadil Tvar modré, který byl letos v dubnu vydražen za rekordních 55, 75 milionu korun. Následuje plátno pojmenované Výšky IV s hodnotou přes 20 milionů, podobné ceny dosáhlo také známé Zhroucení vertikál. Zmíněný Úsměv O obsadil čtvrtou příčku, poslední obraz Františka Kupky,  L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny), desítku nejdražších děl uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy