Koncertní tipy: UK, Stephen Marley a Bear in Heaven

Kultura Kultura
26. 5. 2012 20:36
Dále vystoupí Kyuss Lives!, The Burning Hell nebo Paraneuro
UK
UK | Foto: Creative Commons

UK
Prog-rocková superskupina UK, která na hudební scéně působila krátce pouze mezi lety 1977 až 1980, si po 33 letech vzpomněla na svou někdejší chvilku slávy a vyjela na světové turné. V Praze tak zahraje vůbec poprvé a to v rámci koncertní série Prague International Bluenight Kapelu tvoří muzikanti, jejichž jména jsou spojena s kapelami jako King Grimson, Roxy Music, Uriah Heep nebo Yes a kteří sólově doprovázeli třeba Franka Zappu, Garyho Moorea nebo Johna McLaughlina.
úterý 29. května, Praha - Lucerna Music Bar, 690 Kč

Stephen Marley
Stephen Marley | Foto: Aktuálně.cz

Stephen Marley
Bob Marley nejen že stál u zrodu žánru reggae, ale rovnou zplodil i celý klan, který pokračuje v Jamajčanových stopách. Jedním z jeho členů je i syn Stephen, jenž si českou premiéru měl odbýt už před čtyřmi lety na Trutnově. Nakonec si ale zranil koleno, zrušil turné a první vystoupení v Česku si držitel loňské ceny Grammy za nejlepší reggae album Revelation Pt. 1 - The Root of Life odbude až nyní. Pokračování poslední desky by mělo vycházet paralelně s aktuálním koncertem a logicky by tak mělo tvořit osu vystoupení.
středa 30. května, Praha - Lucerna Music Bar, 550 Kč (na místě 650)

The Burning Hell
Ačkoliv název kapely evokuje metalové klišé, The Burning Hell hrají poněkud netradiční folk s podkladem v popových melodiích a množstvím experimentálních prvků. Ve skladbách zní výrazné ukulele a texty s nadhledem referují o tématech jako smrt, stárnutí, děti, tanec a konference. Nestálá parta hudebníků (občas jich je na pódiu až čtrnáct) kolem Kanaďana Matthiase Koma si vysloužila pozornost hlavně živými vystoupeními, které někteří popisují jako „elegantní cirkus, spíš než levný pohřeb". Většinu tvorby lze poslechnout zdarma na jejich bandcampovém profilu a kapela se den před pražským vystoupením zastaví ještě v brněnském klubu Trojka.
čtvrtek 31. května, Praha - Klub 007 Strahov, 150 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Paraneuro, Boca Loca Lab
U příležitosti desátého výročí rozhlasového pořadu Radioateliér, jenž z vln stanice ČRo Vltava šíří českou i zahraniční experimentální hudbu, proběhnou v prostoru Školská 28 hned dvě performance a křest knihy Zvukem do hlavy. V první části večera vystoupí mezinárodní improvizační trio Paraneuro složené z finského hráče na křídlovku Jarma Sermiläa, zvukového experimentátora Miroslava Posejpala a industrialisty Alexe Švamberka. Druhou polovinu pak zaplní experimentální seskupení Boca Loca Lab, které předvede vokální performance v doprovodu laptopové elektroniky.
pátek 1. června, Praha - Komunikační prostor Školská 28, 50 Kč

Bear in Heaven
Bear in Heaven | Foto: Shawn Brackbill, Hometapes

Bear in Heaven
Brooklynští experimentátoři Bear in Heaven v roce 2009, kdy jim vyšla nahrávka  Beast Rest Forth Mouth, pobláznili blogosféru a se svou svěží, stylově nezařaditelnou nahrávka sbírali kladné ohlasy od portálů jako Pitchfork nebo Drowned in Sound. Špinavý zvuk tradičních nástrojů rozbředlý rozvernou elektronikou se na novince I Love You Man, it's Cool výrazně uhladil, do klidné muziky však kapela má stále daleko. O aktuální tvorbě Bear in Heaven tak s nadsázkou lze prohlásit to, co frontman Jon Philpot dříve řekl o singlu Sinful Nature: „Je to óda pro všechna stydlivá děvčata. Je potřeba, aby se přestaly krotit."
neděle 3. června, Praha - Rock Café, 270 Kč (na místě 300)

Kyuss Lives!
Volání fanoušků po reunionu stoner rockové legendy Kyuss vyústilo nejprve v koncertní projekt jednoho z členů Garcia Plays Kuyss, aby se později chytili i další dva zakládající členové a název se změnil na Kyuss Lives!. Klíčová postava kapely Josh Homme se této nostalgické sešlosti sice odmítl účastnit, přesto jsou vystoupení projektu jednou z mála příležitostí, jak naživo slyšet legendu snového a zároveň zahuhlaného rocku. Vyprahlá pouštní hudba, v níž je prostor pro burácení motorů i marihuanové snění pod noční oblohou, měla množství epigonů, kvalitativně se však dnes už kultovnímu albu Sky Valley dokázal přiblížit jen málokdo.
neděle 3. června, Praha - Lucerna Music Bar, 500 Kč (na místě 600)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 10 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy