Koncertní tipy: Orcas, Hommeova zábavovka i John Hiatt

Kultura Kultura
17. 6. 2012 10:20
Dále vystoupí Xiu Xiu Larsen, Hot Water Music nebo Killswith Engage

Orcas

Americkou dvojici Orcas tvoří písničkář Benoît Pioulard a postminimalistický skladatel Rafael Anton Irisarri (známý také jako The Sight Below) a ti v Praze představí svůj společný eponymní debut, v jehož nadýchaných zvukových peřinách se potkává moderní klasika, ambient, folkové melodie i dubové efekty. Oba hudebníci představí i ve svých sólových inkarnacích. Milovník českého surrealisty Jana Švankmajera, americký skladatel Rafael Anton Irisarri, zahraje svoje kompozice na pomezí ambientu a moderní vážné hudby, ve kterých skládá poctu drsné krajině amerického severozápadu. Benoit Pioulard zase dostane šanci předvést svoje intimní písničkářství, při němž melodie hrané na akustickou kytaru obaluje do elektronických efektů a ruchů.
pondělí 18. června, Praha – Palác Akropolis, 220 Kč (na místě 280)

Xiu Xiu Larsen
Xiu Xiu Larsen | Foto: Aktuálně.cz

Xiu Xiu Larsen

Projekt Xiu Xiu Larsen představuje, jak už název napovídá, kolaboraci mezi v digitálním světě oblíbenou hudbou nezávislé experimentální kapely Xiu Xiu a italskými post-rockery Larsen. Rozjařenost a pro současnou hudbu typická ochota čerpat z různých hudebních zdrojů prvních jmenovaných se tak mísí s uměřeností a kytarovým klidem těch druhých. Zvukově bohatý a až nečekaně často posluchačsky přívětivý styl je zaznamenán na dvou albech ¡Ciaütistico! a ¿Spicchiology?. Celá akce je navíc jakousi zahřívací party blížícího se festivalu Creepy Teepee.
pondělí 18. června, Praha – Klub 007 Strahov, 300 Kč (na místě 350)

Eagles of Death Metal

Kapela vznikla jako přímočarý garage rockový vedlejší projekt Joshe Hommea z Queens of the Stone Age a frontmana Jesseho Hughese, v první řadě zábavná záležitost si ale postupem času získala určité renomé a jako hosté se na jejich deskách a turné představila jména jako Dave Grohl, Nick Oliveri, Mark Lanegan nebo Jack Black. Eagles of Death Metal se do Prahy vrací po třech letech za hutných zvěstí o čtvrté řadové desce a zhruba půl roku poté, co Hughes pod pseudonymem  Boots Electric vydal svůj sólový debut Honkey Kong.
úterý 19. června, Praha – Meatfactory, 450 Kč (na místě 550)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Hot Water Music

Floridští punk-rockeři Hot Water Music vznikli už v roce 1993 a jméno si dali podle stejnojmenné Bukowskiho knížky, po dvanácti letech fungování ale frontman Chuck Ragan odešel, věnoval se vlastní folkové tvorbě a kapela se rozpadla. Zbytek založil nový projekt The Draft, podobného úspěchu už ale nedosáhli, a když sbírka rarit Hot Water Music ukázala, že zájem o jejich hudbu neustává, dali se kluci zase dohromady. Reunion doprovázený novou nahrávkou Exister nyní přináší také českou premiéru kapely. Společně s nimi se pak představí jedna ze současných nejvýraznějších hardcorových skupin La Dispute, která se s posledními nahrávkami posouvá k rockovějším polohám.
úterý 19. června, Praha – Lucerna Music Bar, 325 Kč

Killswitch Engage

Na přelomu nového tisíciletí v metalovém světě vykrystalizoval nový subžánr zvaný metalcore, který v sobě spojoval metalovou tvrdost a obsesi kytarovou ekvilibristikou s punkovou přímočarostí, a když Killswich Engage a několik dalších (Bullet for My Valentine, As I Lay Dying) přišli také se zpěvnějšími party, škatulka a tvrdší hudba obecně se dočasně etablovala i v komerčních žebříčcích. Dosud poslední eponymní album to před třemi lety dotáhlo až na devítku americké prodejní hitparády a to, že mezi extrémní a líbivou hudbou existuje kompromis, kapela bude prokazovat na české zastávce aktuálního evropského turné.
středa 20. června, Praha – Lucerna Music Bar, 520 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Oldřich Janota

Janota v 70. a 80. letech patřil mezi inovátory a hledače nového hudebního výrazu. S Jakubem Nohou hrál v pražské skupině Pentagram, nezvyklé nástrojové obsazení měla skupina Mozart K., experimentální rock a minimal si vyzkoušel při spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem. Vystupoval také s Vojtěchem a Irenou Havlovými a jeho hudba měla blízko k new age. V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně a vrátil se na ni tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala. Komorní hudbě zůstal věrný i v novém tisíciletí, nejčastěji vystupuje sám s kytarou. V písničkách složených pro nahrávku Ora pro nobis se v roce 2009 vrátilo téměř vše, co v jeho tvorbě bylo tak výjimečné - elegické, minimalistické, melodické písně, podbarvené osobitou reflexí naší magické reality a schopností číst textury ukryté pod zdáním všednosti. A právě tu Janota s doprovodnou kapelou nyní představí.
čtvrtek 21. června, Praha – Komunikační prostor Školská 28, 90 Kč (studenti 60)

John Hiatt
John Hiatt | Foto: Palác Akropolis

John Hiatt

Kariéru začal John Hiatt před více než třiceti lety a ve světě je uznávaný především jako autor známých písní pro jména jako Bob Dylan, Eric Clapton, BB King, Bonnie Raitt, Iggy Pop či The Neville Brothers. Od poloviny sedmdesátých let se věnuje také vlastní tvorbě a dnes platí za jakési ztělesnění amerického písničkářství. Jeho hudba totiž spojuje tradiční americké žánry blues a country s rockem a jejich kombinace dnes zvaná prostě jako americana má dodnes množství následovníků.  V roce 2008 byl John Hiatt uveden od písničkářské síně slávy v Nashvillu a Americana Music Association mu udělila prestižní cenu za celoživotní přínos americkému písničkářství.
neděle 24. června, Praha – Palác Akropolis, 750 Kč (na místě 850)

She Wants Revenge

Kapela k loňskému albu Valleyheart vytvořila deset krátkých filmů, které vizuálně dotvářejí lokalitou Hollywoodu svázané příběhy písní na albu, a dospěla na něm k poměrně svébytné formě čerpající z alternativního rocku, post-punku i současných kytarovek. Celkově temnější výraz z nich dělá jakousi darkwave kapelu současnosti, což jim přineslo mimo jiné roli předkapely na koncertech Depeche Mode nebo Placebo.
neděle 24. června, Praha – Lucerna Music Bar, 350 Kč (na místě 450)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy