Koncertní tipy: Hanne Hukkelberg, "Manics" a Daedelus

Kultura Kultura
21. 4. 2012 8:22
Další koncerty v Praze: Chelsea Wolfe, Fiordmoss, Islaja nebo Prissnitz
Chelsea Wolfe
Chelsea Wolfe | Foto: Eliot Lee Hazel

Chelsea Wolfe

Doom folková princezna, senzace menšinových hudebních portálů a dítě internetového věku se Praze živě předvede vůbec poprvé. Chelsea o své hudbě mluví v nadsázce jako o „estonském industrialu". Na podiu si halí tvář do černého krajkového závoje a umocňuje tajemno, které z její muziky sálá. Zpěvačka obdivuje Björk, Hanka Williamse, Ingmara Bergmana a Vladimira Vysockého, ale posmutnělá tvorba má náladou blíž k Zola Jesus nebo Beth Gibbons z Portishead. Vlna myspace nadějí před pár lety vyplavila talenty, kteří se buď rychle zaryli pod kůži, nebo se po nich ještě rychleji se po nich slehla zem. Chelsea patří do druhé skupiny, tichá a trpělivá práce ji však po několika letech zaslouženě dostala do povědomí posluchačů, již si v antihitových umělcích libují.
pondělí 23. dubna, Praha - kavárna Potrvá, 180 Kč (na místě 250)

Fiordmoss
Fiordmoss | Foto: Aktuálně.cz

Fiordmoss, Floex

Společný koncert v Paláci Akropolis je křtem druhého EP skupiny Fiordmoss s názvem Ink Bitten. Kapela na něj vybrala písně vzniklé za poslední rok, kdy prošla výraznou změnu díky angažování nového člena Jana Boroše. Název EP se inspiroval fenoménem potetovaných dam z 19. století a jedna z písní se přímo odvolává na Maud Stevens Wagner, první proslavenou americkou tatérku. Tomáš Dvořák aka Floex zase loni ohromil albem Zorya, které připomíná vážnohudební minimalismus aplikovaný na experimentální elektroniku. Obě hudební tělesa pak platí za jakési ikony české alternativní hudby a z klubové či internetové scény se postupně stávají pojmy i díky novým hudebním cenám Apollo a Vinyla.
úterý 24. dubna, Praha - Palác Akropolis, 160 Kč (na místě 190)

Hanne Hukkelberg
Hanne Hukkelberg | Foto: Palác Akropolis

Hanne Hukkelberg

Spolupracovnice kapel jako Jaga Jazzist nebo Shining se sólově prezentuje svérázným písničkářstvím nezařaditelným do běžných škatulek. Své křehké písničky s hravostí balí do neobvykle nalezených zvuků a výsledkem je unikátní pestrobarevný hybrid, kterému se dostalo ověnčení několika hudebními cenami. „Featherbrain je možná trochu schizofrenní deska, na které najdete lo-fi hříčku SMS nahranou přes mobil i osmiminutovou Too Good To Be Good s bouřícími smyčci, je to ale jen důkaz její hudební dospělosti a sebevědomí," napsal Karel Veselý o poslední desce zpěvačky pro Radio Wave.
středa 25. dubna, Praha - Palác Akropolis, 280 Kč (na místě 350)

Manic Street Preachers

Velšská alternativně rocková skupina Manic Street Preachers loni oslavila dvacet let od vydání prvního singlu Motown Junk a v rámci výročí vydala kolekci všech singlů pod názvem National Treasures - The Complete Singles. S výběrem toho neznámějšího z diskografie se tak prezentují i na aktuálním evropském turné. Zdánlivá nevýhoda rodiště ve Walesu se nakonec projevila jako přednost dnes už kultovních Manics a díky vzdálenosti od center hudebního průmyslu v Londýně a Manchester se postupně dobrali vlastního naléhavého stylu s nezakrytě levicovými texty. Po turné si kapela chce dát menší koncertní pauzu a půjde tak pravděpodobně o jednu z posledních možností vidět v blízké budoucnosti naživo.
středa 25. dubna, Praha - Lucerna (Velký sál), 990 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Priessnitz, Ille

Kytaroví básníci Priessnitz a jemný indie-popový projekt Ille, to jsou další dvě jména, která vystoupí v klubu Roxy v rámci koncertní série Departu, v jejímž rámci renomované kapely a muzikanti představují své méně známé talentované kolegy. Priessnitz vystoupí „potichu", což dle slov frontmana kapely a ilustrátora komiksu Alois Nebel i stejnojmenného filmu Jaromíra Švejdíka znamená: „Vlastně normální koncert, jen u toho sedíme." Pro obě kapely je typické poetické pojetí hudby i textů a po mnoha předskokanech v podobě spisovatelů Priessnitz zahrají opět po boku nějakého hudebního tělesa.
středa 25. dubna, Praha - Roxy, 180 Kč (na místě 230)

Islaja
Islaja | Foto: Gabriela Gonzaléz

Islaja

Islaja, vlastním jménem Merja Kokkonen, vydává své nahrávky u malé undergroundové značky Fonal, které se za poslední roky podařilo probudit zájem o nezávislou finskou produkci. Svérázná severská písničkářka definitivně upustila od lo-fi improvizace a polehoučku vklouzla do spirituálního světa abstraktní elektroniky. „Její hudba zůstává záhadná, osobní, její nekomunikativnost je i nadále tak tajnosnubně krásná," recenzuje Aleš Stuchlý aktuální nahrávku Keraminen Pää pro Radio Wave a trefně její tvorbu přirovnává k ritualizované obdobě dříve bujícího freak-folku.
čtvrtek 26. dubna, Praha - Kaštan, 150 Kč

Daedelus

Měsíc po festivalu Lunchmeat se jeho organizační tým vrací zpět do prostor pražského klubu MeetFactory s legendou americké nezávislé hudební scény Daedelus ze stáje labelu Ninja Tune. Ten je pravděpodobně nejvýstřednějším z kalifornské elektronické scény plné podivných excentriků a svou vizáží se stylizuje do období uhlazené viktoriánské Anglie. V Praze se představí se zbrusu novou audiovizuální show Archimedes, kterou představuje na hudbu reagující stěna pohyblivých zrcadel posunující Daedelovo vystoupení v mnohosmyslový zážitek.
pátek 27. dubna, Praha - MeetFactory, 390 Kč (na místě 490)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy