Koncertní tipy: Hanne Hukkelberg, "Manics" a Daedelus

Kultura Kultura
21. 4. 2012 8:22
Další koncerty v Praze: Chelsea Wolfe, Fiordmoss, Islaja nebo Prissnitz
Chelsea Wolfe
Chelsea Wolfe | Foto: Eliot Lee Hazel

Chelsea Wolfe

Doom folková princezna, senzace menšinových hudebních portálů a dítě internetového věku se Praze živě předvede vůbec poprvé. Chelsea o své hudbě mluví v nadsázce jako o „estonském industrialu". Na podiu si halí tvář do černého krajkového závoje a umocňuje tajemno, které z její muziky sálá. Zpěvačka obdivuje Björk, Hanka Williamse, Ingmara Bergmana a Vladimira Vysockého, ale posmutnělá tvorba má náladou blíž k Zola Jesus nebo Beth Gibbons z Portishead. Vlna myspace nadějí před pár lety vyplavila talenty, kteří se buď rychle zaryli pod kůži, nebo se po nich ještě rychleji se po nich slehla zem. Chelsea patří do druhé skupiny, tichá a trpělivá práce ji však po několika letech zaslouženě dostala do povědomí posluchačů, již si v antihitových umělcích libují.
pondělí 23. dubna, Praha - kavárna Potrvá, 180 Kč (na místě 250)

Fiordmoss
Fiordmoss | Foto: Aktuálně.cz

Fiordmoss, Floex

Společný koncert v Paláci Akropolis je křtem druhého EP skupiny Fiordmoss s názvem Ink Bitten. Kapela na něj vybrala písně vzniklé za poslední rok, kdy prošla výraznou změnu díky angažování nového člena Jana Boroše. Název EP se inspiroval fenoménem potetovaných dam z 19. století a jedna z písní se přímo odvolává na Maud Stevens Wagner, první proslavenou americkou tatérku. Tomáš Dvořák aka Floex zase loni ohromil albem Zorya, které připomíná vážnohudební minimalismus aplikovaný na experimentální elektroniku. Obě hudební tělesa pak platí za jakési ikony české alternativní hudby a z klubové či internetové scény se postupně stávají pojmy i díky novým hudebním cenám Apollo a Vinyla.
úterý 24. dubna, Praha - Palác Akropolis, 160 Kč (na místě 190)

Hanne Hukkelberg
Hanne Hukkelberg | Foto: Palác Akropolis

Hanne Hukkelberg

Spolupracovnice kapel jako Jaga Jazzist nebo Shining se sólově prezentuje svérázným písničkářstvím nezařaditelným do běžných škatulek. Své křehké písničky s hravostí balí do neobvykle nalezených zvuků a výsledkem je unikátní pestrobarevný hybrid, kterému se dostalo ověnčení několika hudebními cenami. „Featherbrain je možná trochu schizofrenní deska, na které najdete lo-fi hříčku SMS nahranou přes mobil i osmiminutovou Too Good To Be Good s bouřícími smyčci, je to ale jen důkaz její hudební dospělosti a sebevědomí," napsal Karel Veselý o poslední desce zpěvačky pro Radio Wave.
středa 25. dubna, Praha - Palác Akropolis, 280 Kč (na místě 350)

Manic Street Preachers

Velšská alternativně rocková skupina Manic Street Preachers loni oslavila dvacet let od vydání prvního singlu Motown Junk a v rámci výročí vydala kolekci všech singlů pod názvem National Treasures - The Complete Singles. S výběrem toho neznámějšího z diskografie se tak prezentují i na aktuálním evropském turné. Zdánlivá nevýhoda rodiště ve Walesu se nakonec projevila jako přednost dnes už kultovních Manics a díky vzdálenosti od center hudebního průmyslu v Londýně a Manchester se postupně dobrali vlastního naléhavého stylu s nezakrytě levicovými texty. Po turné si kapela chce dát menší koncertní pauzu a půjde tak pravděpodobně o jednu z posledních možností vidět v blízké budoucnosti naživo.
středa 25. dubna, Praha - Lucerna (Velký sál), 990 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Priessnitz, Ille

Kytaroví básníci Priessnitz a jemný indie-popový projekt Ille, to jsou další dvě jména, která vystoupí v klubu Roxy v rámci koncertní série Departu, v jejímž rámci renomované kapely a muzikanti představují své méně známé talentované kolegy. Priessnitz vystoupí „potichu", což dle slov frontmana kapely a ilustrátora komiksu Alois Nebel i stejnojmenného filmu Jaromíra Švejdíka znamená: „Vlastně normální koncert, jen u toho sedíme." Pro obě kapely je typické poetické pojetí hudby i textů a po mnoha předskokanech v podobě spisovatelů Priessnitz zahrají opět po boku nějakého hudebního tělesa.
středa 25. dubna, Praha - Roxy, 180 Kč (na místě 230)

Islaja
Islaja | Foto: Gabriela Gonzaléz

Islaja

Islaja, vlastním jménem Merja Kokkonen, vydává své nahrávky u malé undergroundové značky Fonal, které se za poslední roky podařilo probudit zájem o nezávislou finskou produkci. Svérázná severská písničkářka definitivně upustila od lo-fi improvizace a polehoučku vklouzla do spirituálního světa abstraktní elektroniky. „Její hudba zůstává záhadná, osobní, její nekomunikativnost je i nadále tak tajnosnubně krásná," recenzuje Aleš Stuchlý aktuální nahrávku Keraminen Pää pro Radio Wave a trefně její tvorbu přirovnává k ritualizované obdobě dříve bujícího freak-folku.
čtvrtek 26. dubna, Praha - Kaštan, 150 Kč

Daedelus

Měsíc po festivalu Lunchmeat se jeho organizační tým vrací zpět do prostor pražského klubu MeetFactory s legendou americké nezávislé hudební scény Daedelus ze stáje labelu Ninja Tune. Ten je pravděpodobně nejvýstřednějším z kalifornské elektronické scény plné podivných excentriků a svou vizáží se stylizuje do období uhlazené viktoriánské Anglie. V Praze se představí se zbrusu novou audiovizuální show Archimedes, kterou představuje na hudbu reagující stěna pohyblivých zrcadel posunující Daedelovo vystoupení v mnohosmyslový zážitek.
pátek 27. dubna, Praha - MeetFactory, 390 Kč (na místě 490)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 23 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy