Kapela Vložte Kočku v pátek zachrání svět

Kultura Kultura
20. 12. 2012 14:54
Česká alternativní kapela Vložte Kočku završí v NoD
Foto: Vložte kočku

Praha - Česká alternativní kapela Vložte Kočku završí v pátek 21. prosince v pražském experimentálním prostoru NoD úspěšný rok.  Na jaře vydala první album TáTa, které ji následně dopomohlo k vítězství v letošní přehlídce Malá alternativa.

Kapela, která vznikla v roce 2008, se za poslední rok etablovala na české alternativní scéně. Vedle alba „TáTa," které vydala na spřáteleném labelu Landmine Alert volně ke stažení a zároveň na flashdrivu v podobě kočičí pracky, natočila i Live session v Radiu Wave nebo koncert na střeše domu na pražské Národní třídě. Název Vložte Kočku, který odkazuje k filmovému ztvárnění knihy Breta Eastona Ellise Americké psycho.

Netradiční je však nejen přístup kapely k vydávání hudby. Projekt bratrů Cyrila a Kryštofa Kaplanových, houslisty Jiřího Konvalinky a klavíristy Tomáše Kubína, by na české hudební scéně jen těžko hledal připodobnění. Hudebně kapela staví na propracované rytmice, která výraznými bicími občas přechází až k math-rocku; zařazení do jedné škatulky však odporuje nejen doplnění o zkreslený zvuk houslí, ale i syrový rapový projev zpěváka Kryštofa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


Právě texty tvoří velmi podstatnou část projevu kapely.  Oscilují mezi hravými rýmy, které se nebojí odkazu ke známým českým lidovým písním, a osobními příběhy jednotlivých členů kapely. Skladby „Záběhlice" nebo „DD" například odkazují k místům, v kterých bratři Kaplanovi vyrůstali; „Peří" připomíná úzkostné začátky kapely. „Nemáme v sobě pop jako Briti, ale jednoduchý folk, který má kouzlo, ale musí se očistit od nánosu z plivanců a nedospělých vědění," popsala kapela pro časopis HisVoice.

Živá vystoupení bývají oproti albům o poznání energičtější, čistý zvuk studiových nahrávek se přeměňuje do improvizovaných aranží distortovaných zvukových ploch.  Podobně originální bývají i celkové koncertní formáty. Křest desky TáTa kapela například sehrála rozdělena do čtyř rohů divadelního sálu pražského NoDu. Páteční vystoupení má v tomto trendu pokračovat. „Sál bude vybavený čtyřnásobnou projekcí, která poslouží jako brnění proti toku vnějšího světa," píší.

Vložte Kočku zahrají v pátek 21. Prosince v experimentálním prostoru NoD. Doplní je kapely Beatlaches a Ježíš táhne na Berlín. Label Landmine Alert u příležitosti koncertu vydal ve spolupráci s Radiem Wave záznam živého vystoupení kapely.

 

Právě se děje

před 47 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy