Jullian Assange vydá knihu o svobodě internetu

Kultura Kultura
9. 10. 2012 17:09
Zakladatel WilkiLeaks se zamýšlí nad budoucností kyberprostoru
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN.
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN. | Foto: Reuters

Praha- Ještě předtím, než o něm společnost DreamWorks natočí film, dá o sobě australský hacker Julian Assange vědět v chystané knižní publikaci s názvem Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet. Jako spoluautoři jsou uvedeni Američan Jacob Appelbaum, Francouz Jérémie Zimmermann a Němec Andy Müller-Maguhn, slavní zastánci svobody internetu.

Text, v němž zúčastnění diskutují nad budoucností média a nad svým odporem vůči pokusům o jeho kontrolu, bude z velké části přepisem jejich rozhovorů z Assangeova pořadu The World Tomorrow, vysílaného ruskou stanicí RT, ale bude obsahovat také spoustu nového materiálu. 

Julian Assange pronáší projev z okna ekvádorské ambasády.
Julian Assange pronáší projev z okna ekvádorské ambasády. | Foto: Reuters

Assange, který se v současnosti skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, v emailovém prohlášení pro deník Guardian uvedl: „Zabývali jsme se řadou otázek. Od policejního sledování po ochranu dat, od vlivu korporací na politiku po občanský aktivismus, transparentnost a zodpovědnost, od liberalismus po anarchismus, od vymáhání autorských práv po kulturu, od létajících zabijáckých robotů (bezpilotních stíhačů) po reprezentaci zločinů líčící zneužívání dětí (dětská pornografie)."            

Fotograf a hacker Jacob Appelbaum je členem hackerské skupiny Cult of the Dead Cow a známým zastáncem Assangeho serveru WikiLeaks, který se proslavil masovým zveřejněním tajných informací, Jérémie Zimmermann založil ve Francii občanské sdružení La Quadrature du Net a Andy Müller-Maguhn patří k německým hackerům známým jako Chaos Computer Club.

O Julianu Assangovi již bylo několik knih napsáno. WikiLeaks: Inside Julian Assange's War On Secrecy od Davida Leigha a Luka Hardinga a WikiLeaks: My Time With Julian Assange At The World's Most Dangerous Website od Daniela Domscheita Berga poslouží zřejmě při natáčení již zmíněného filmu. Minulý rok zároveň vyšel neautorizovaný životopis této kontroverzní osobnosti, čemuž se sám Assange pokoušel zabránit, ale nepodařilo se mu vrátit již zaplacenou zálohu.

Nová kniha vyjde v nakladatelství OR Books 26. listopadu tohoto roku. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy