Jak vznikalo Kaplického muzeum pro Enza Ferrariho?

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 6. 2012 20:18
Stavbu Muzea Enza Ferrariho ukazuje výstava v pražské galerii
Foto: Reuters

Praha - Proces výstavby jednoho z posledních děl známého britsko-českého architekta Jana Kaplického od prvních skic až po finální stavební úpravy dokumentuje výstava v pražské Galerii Zdeněk Sklenář. Lidé si na ní mohou do 1. září prohlédnout fotografie a modely Muzea Enza Ferrariho, slavného automobilového konstruktéra a závodníka, které bylo v březnu slavnostně otevřeno v severoitalské Modeně.

"Je to první výstava na světě, která ukazuje, jak takové muzeum vzniká," řekl na vernisáži galerista Sklenář. Manželka zesnulého architekta Eliška Kaplicky pak poukázala na to, kolik času a jaké úsilí výstavba takového díla stojí. "Jsem hrdá, že se jim to v Itálii podařilo," uvedla.

Návštěvníci galerie se mohou podívat na několik desítek skic a fotografií, které ukazují různé fáze stavby muzea. Prohlédnout si mohou záběry detailů výstavby i dotvořeného díla. Naleznou i obrázky Kaplického a jeho spolupracovníků z londýnského studia Future Systems, kteří novostavbu přivedli k životu.

Muzeum Enza Ferrariho je nepřehlédnutelná stavba. Galerie z dálky svítí svou jasně žlutou zvlněnou střechou připomínající kapotu legendárního vozu. Spolu se zrekonstruovaným rodným domem Ferrariho se mají stát jedním z největších turistických lákadel dvousettisícového města přezdívaného "metropole motorů".

Studio Future Systems u projektu stálo od roku 2004, kdy v soutěži zvítězilo nad sedmi dalšími uchazeči. Porotu zaujalo futuristickým návrhem s charakteristickými zvlněnými křivkami a odkazy na design vozů Ferrari, které by se v muzeu měly vystavovat.

Foto: Aktuálně.cz

Za prosklenou fasádou se nachází otevřený výstavní prostor, který má dát vyniknout jednotlivým automobilům jako svého druhu uměleckým dílům. Krom toho je v objektu také kavárna, knihkupectví, badatelské centrum s archivem a knihovnou, konferenční sál a malé kino. Autoři také zdůrazňují, že při stavbě použili nejmodernější technologie a stavba je velmi šetrná k životnímu prostředí - k vytápění se třeba využívá geotermální energie.

Kaplický se začátku stavby v Modeně nedožil, zemřel tři měsíce před položením základního kamene v lednu 2009. Na realizaci pak dohlížel jeho kolega z Future Systems, italský architekt Andrea Morgante, který v roce 2009 založil vlastní ateliér Shiro Studio.

 

Právě se děje

Další zprávy