Idol dekadentních třicátníků rozvíří melancholii života

Kultura Kultura
5. 10. 2011 10:24
V Aeru probíhá retrospektiva filmů Akiho Kaurismäkiho
Mraky odtáhly, 1996
Mraky odtáhly, 1996 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od středy do neděle proběhne v pražském kině Aero přehlídka všech celovečerních snímků svérázného finského filmaře Akiho Kaurismäkiho. Filmy budou promítnuty v rámci festivalu Aki Kaurismäki - Muž, cigareta a toužebný pohled, jehož podtitul je inspirován jedním z příznačných prvků režisérovy tvorby.

Kaurismäkiho fanoušci během pěti dnů budou mít možnost zhlédnout kompletní režisérovu filmografii včetně oceněné novinky Le Havre (2011), která bude uvedena v pražské předpremiéře na závěr přehlídky. Všechny filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky.

Čeští diváci se s Kaurismäkiho tvorbou mohli poprvé setkat v 90. letech, kdy se v tuzemské distribuci objevili snímky Juha, Mraky odtáhly nebo Drž si šátek, Tatjano. Výraznější ohlas českého publika si získal snímek Muž bez minulosti, kterému byla v roce 2002 udělena cena Grand Prix na filmovém festivalu v Cannes.

Juha, 1999
Juha, 1999 | Foto: Aktuálně.cz

Počátky Kaurismäkiho tvorby však spadají již do první poloviny osmdesátých let, kdy režisér natočil svůj první celovečerní film Zločin a trest, svéráznou adaptaci Dostojevského klasiky. Setkáváme se tu s prvním z Kaurismäkiho „outsiderů", kteří se, řízeni svou počestností, staví na odpor lhostejné většině.

Za mezník režisérovy tvorby lze považovat snímek Bohémský život, novodobou adaptaci stejnojmenného románu francouzského spisovatele Henriho Murgera. Díky tomuto filmu si Kaurismäkiho tvorby začala ve větší míře všímat francouzská kritika a postupně i širší obecenstvo. 

Za vznikem festivalu stojí parta tří nadšených Finů, kteří se nechali před několika lety inspirovat retrospektivou filmů Ingmara Bergmana: „Navštívili jsme přehlídku Bergmanových filmů a napadlo nás, že Kaurismäkiho tvorba by si zasloužila podobnou poctu", vysvětluje organizátor akce Rami Kurth. „Hned na začátku jsme se však shodli, že samotná retrospektiva by měla být obohacena o další doprovodné akce", dodává.

Drž si šátek, Tatjano, 1994
Drž si šátek, Tatjano, 1994 | Foto: Aktuálně.cz
Bohémský život, 1992
Bohémský život, 1992 | Foto: Aktuálně.cz

K názvu retrospektivy tak přibyl přívlastek festival a návštěvníci se kromě filmů mohou těšit na pravou finskou saunu, diskusi s českými a finskými odborníky nebo živé vystoupení finské kapely Marko Haavisto & Poutahaukat, pro českého diváka známé z účinkování v Kaurismäkiho snímku Muž bez minulosti.

Všichni tři organizátoři festivalu strávili v Praze při studiích nebo v pracovním poměru několik let svého života. „Myslíme si, že Finové a Češi mají ve svých národních mentalitách některé společné rysy a Kaurismäkiho vnímání světa dokáže oba tyto národy oslovit. Praha je navíc město s dlouholetou filmovou tradicí, proto je podle nás vhodným místem pro náš festival", upřesňuje další z trojice organizátorů Nikke Kaartinen.

Program festivalu najdete na: www.kinoaero.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy