Hidden Orchestra na nočních procházkách doprovodí Floex

Kultura Kultura
28. 1. 2013 14:37
Oba hudební projekty se naživo protnou 29. ledna v Akropoli
Hidden Orchestra
Hidden Orchestra | Foto: hiddenorchestra.com

Praha - Skotský nu-jazzový ansámbl Hidden Orchestra si už získal množství českých fanoušků. Pravděpodobně i proto se jedna z výrazných kapel představujících fúzi volnomyšlenkářského jazzu a klubové elektroniky znovu do Prahy vrátí v úterý 29. ledna. Jejich setu v žižkovském Paláci Akropolis se jako host zúčastní hudebník Tomáš Dvořák, známější pod hlavičkou projektu Floex.

Čtěte také
Hidden Orchestra: Při nočních procházkách ti patří svět

„Jedním z impulsů, s nimiž jsem zakládal Hidden Orchestra, bylo zachytit energii a sofistikovanost sól jazzových bubeníků. Nasamploval jsem je, přeprogramoval a udělal z nich rytmický podklad pro celou skladbu, obyčejně ještě s použitím těžších rytmů inspirovaných hip hopem a některými klubovými elektronickými žánry. Nakonec to tedy dopadne tak, že groove skladby tvoří minimálně šest různých rytmů a často ještě mnohem víc," popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz frontman Joe Acheson tvůrčí metodu kvartetu.

Foto: Hidden Orchestra

Jazz, elektronika a zvuky přírody

Pod jeho vedením Hidden Orchestra míchají jazz s atmosférickým post-rockem a filmovou hudbou. Živelné koncertní vystoupení pak staví na kombinaci klasických jazzových instrumentů se sofistikovanou elektronikou a dvou bicích souprav. Skvělý debut Night Walk pasoval Hidden Orchestra na jeden z největších britských objevů loňského roku a u novinářů si vysloužili srovnání s žánrově spřízněnými Jaga Jazzist nebo The Cinematic Orchestra.

Debutové album Night Walks časopis The Skinny Magazine popsal jako „emocemi nabitou cestu tím nejlepším filmem, který nebyl nikdy natočený". Zvláštním poznávacím znakem jejich stylu je hojné použití zvuků přírody jako je zpěv ptáků nebo šumění lesa, jež skvěle doplňují náladovou hudbu na pomezí jazzu, ambientu a filmového soundtracku.

Hudba je i na druhém albu Archipelago charakteristická vrstvením rytmických linek, díky čemuž zpravidla více než pětiminutové skladby mají obrovskou vnitřní dynamiku, přestože navenek působí veskrze klidně, někdy snad až relaxačně. Acheson každou skladbou vytváří jakousi atmosférickou texturu. Pomalu se k ní dospěje, postupně ji proměňuje, ale hlavním motivem ji drží pohromadě. Rytmických změn obvykle užívá jako prostředku gradace.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Joe Acheson je mozkem i duší kvartetu. Do Edinburghu se přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím a Skotsko mu tehdy učarovalo. Od roku 2003 natáčel ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, přičemž vždy toužil také po vlastní kapele. Prvního spoluhráče našel v manželce Poppy Ackroyd, vystudované houslistce. Zbytek kapely rekrutoval ze dvou skotských bubeníků, které přestaly bavit studiové projekty. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a čtveřice se ujala prestižní britská značka Tru Thoughts.

Svazky s Floexem

Kořeny vzájemné spolupráce obou vystupujících projektů se datují až někdy do listopadu předloňského roku. Floex tehdy připravil remix skladby Dust pro krátkou nahrávku Flight. Na následující řadové desce Archipelago se spolupodílel na éterické skladbě Hushed, kde zároveň přispěl zvukem svého klarinetu.

Foto: Aktuálně.cz

„Skladba, kterou jsem hrál, byla zamýšlena Joeovi na desku nebo singl. Byly to improvizace, myslel jsem, že je sestřihá. Ale nakonec to tam dal celé, což mě docela překvapilo," popsal Tomáš Dvořák se smíchem svůj díl práce na desce v nedávném rozhovoru pro Radio Wave.

V červenci se s Hidden Orchestra poprvé setkal na jednom pódiu na jazzovém festivalu v Edinburghu. Živou kolaboraci pak přivezli v létě i na český festival Beseda u bigbítu. Vystoupení, tehdy avizované jako unikátní, se nicméně koncem ledna zopakuje.

Předcházet mu bude sólové vystoupení projektu Floex, pravděpodobně jedno z mála v první polovině letošního roku. Tou dobou totiž bude Dvořák skládat materiál pro chystané EP, které zároveň bude debutem hudebního projektu pod německým vizionářským labelem Denovali Records.

V samostatném vystoupení se představí i zmíněná houslistka a spoluzakladatelka „hlavních hvězd" večera Poppy Ackroyd. Její autorská tvorba je éteričtější a experimentálnější než v Hidden Orchestra. Skladby stojí na zvucích houslí a piana. Příjemné melodií obohacuje o další zvuky nezvyklým způsobem hry. Piano se například pod jejíma rukama mění v perkusivní nástroj. Materiál bude čerpat ze sólového debutu Escapament, který vyšel nedávno na značce Denovali. Ta ostatně všechny vystupující spojuje.

Vstupenky na celý večer stojí v předprodeji za 270 korun. K dispozici jsou i lístky na sezení za 360 korun. Cena v den koncertu pak pravděpodobně bude o něco vyšší.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy