reklama
 
 

Frankfurtský knižní festival staví most k digitalizaci

12. 10. 2011 12:48
Profilovou zemí letoška je detektivní Island

Frankfurt - Brány 63. ročníku největšího knižního veletrhu na světě v německém Frankfurtu nad Mohanem se právě otevřely. Letos budou hlavními hosty představitel postmoderny a avantgardy 60. let 20. století - Umberto Eco či loňský nobelista z Peru Mario Vargas Llosa.

Ústředním tématem ročníku je digitalizace literární produkce a čestným hostem se stal Island, který bude mít centrální expozici v blízkosti českého stánku. Oproti předchozím ročníkům si tak v rámci umístění Česká republika výrazně polepšila.

Veletrh slavnostně zahájil islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Severský ostrov známý v literárním světě zejména detektivkami ve Frankfurtu představí na 40 autorů a dvě stovky děl.

Na frankfurtském výstavišti však nejsou k vidění jen stále populárnější čtečky elektronických knih a nabídka obsahů pro ně, kterou loni přivezla už téměř polovina všech vystavovatelů. Veletrh se chce zaměřit i na nové fenomény na tomto poli, mezi které patří například self-publishing, zveřejňování textů bez vydavatele na internetu a sociálních sítích.

"Odvětví se právě teď zcela přetváří," tvrdí šéf frankfurtského veletrhu Juergen Boos. Tradiční přehlídka musí podle něj na tuto změnu reagovat a chce se stát mostem mezi literárním světem a digitálními médii. Těm je také věnována značná část z více než 3000 doprovodných akcí na výstavišti.

Do neděle na festivalu představí své novinky 7384 vystavovatelů z více než stovky zemí včetně České republiky. Většího prostoru než v minulosti se dostává rovněž otázce autorských práv, která s digitalizací souvisí. Obchodníkům s nimi vyhradili pořadatelé dokonce jedno podlaží výstaviště. "Tištěná kniha bude přesto dál existovat," je přesvědčen Boos.

Na rozdíl od jarního lipského knižního veletrhu, který se zaměřuje hlavně na čtenáře, je jeho frankfurtský konkurent určen především odborné veřejnosti. Ta ho má jen pro sebe až do pátku a o víkendu si mohou přijít prohlédnout novou literární produkci i běžní návštěvníci.

Celkem organizátoři na frankfurtském výstavišti očekávají podobně jako loni okolo 280 000 lidí.

Jsou mezi nimi i nové překlady proslulých středověkých islandských ság. Kromě skandinávských literátů, mezi nimi bude třeba dánský autor detektivek Jussi Adler-Olsen, kterého znají i čeští čtenáři, neboť letos v létě nakladatelství Host vydalo jeho knihu Žena v kleci, se na výstavišti očekává asi 1000 spisovatelů a básníků z celého světa.

Nejznámějšími hosty budou italský romanopisec Umberto Eco, který přiveze svou novinku Pražský hřbitov, jež mu vynesla v srpnu 2011 prestižní Paveseho cenu. Příběh o postarším muži, který se probouzí v bytě nevábné pařížské čtvrti v březnu 1897 a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je.

Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Dalším hostem bude loňský držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa z Peru.

Na českém stánku se prezentuje 26 nakladatelství. Českou autorskou obec budou zastupovat Edgar Dutka, Radek Malý a Tomáš Zmeškal. Spisovatel, dramaturg a režisér Edgar Dutka bude 13. října na festivalu představovat svou knihu U útulku 5.

Jedná se o autobiografickou knihu povídek, v nichž autor popisuje očima sedmiletého kluka dva roky strávené v Dětském domově s příznačnou adresou poté, co byla jeho matka v listopadu 1948 zatčena a pak i odsouzena. Ze šesti let si odečetl dva, nicméně autor se s ní nakonec setkal až po dvaceti letech a jeho sestra dokonce po čtyřiceti letech. Česky vyšla v nakladatelství Prostor v roce 2003.

Je také připravena výstava k 110. výročí narození držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta a přehlídka nejkrásnějších českých knih roku 2010 nebo prezentace nadějných mladých autorů.


 

autoři: Kultura, ČTK | 12. 10. 2011 12:48

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama