Filmového mága Karla Zemana připomínají dva filmy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 12. 2013 16:36
Muzeum Karla Zemana vydává Čarodějova učně a Ukradenou vzducholoď
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražské Muzeum Karla Zemana vydává před Vánocemi další dva tituly tohoto světoznámého filmaře. V digitalizované verzi vychází snímky Ukradená vzducholoď a Čarodějův učeň. Další jeho tituly Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil, které se loni a začátkem letošního roku objevily rovněž na DVD, nyní vyšly na společném Blu-ray disku.

"Stovka z nich obsahuje číslované Zlaté kupóny umožňující doživotní bezplatný vstup do muzea," řekl ředitel muzea Jakub Matějka.

Podívejte se do Muzea Karla Zemana:

Snímek Ukradená vzducholoď z roku 1966 byl Zemanovým návratem k verneovkám a vynálezům věku páry, a také jeho prvním širokoúhlým snímkem. Jeho tvůrce se inspiroval motivy secesních reklam či novinovými kolážemi. Na motivy románu Dva roky prázdnin vypráví dobrodružství pěti chlapců v nedopatřením unesené vzducholodi a novináře pátrajícího po tajemství zlotřilého magnáta. Dílo obdrželo ceny na festivalech v Teheránu, Rimini či Sorentu. Kostýmy z něj jsou součástí expozice muzea.

V mezinárodní koprodukci s tehdejší Německou spolkovou republikou vznikl v roce 1977 Zemanův celovečerní animovaný film Čarodějův učeň. Pohádka o sirotku Krabatovi, kterého ze služeb ďábelského černokněžníka vysvobodí čistá láska, vznikla na náměty Otfrieda Preusslera a srbskolužické lidové pověsti. Temné vyprávění s hororovými prvky je oblíbenou noční můrou mnoha generací dětí. Zpracování Krabatova příběhu zaujalo diváky v řadě zemí a odneslo si ceny z Teheránu, Lausanne či Chicaga.

Oba filmy vychází v digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů. Jde o čtvrtý a pátý titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, jejímž prostřednictvím se muzeum snaží o zachování filmového odkazu tohoto génia českého a světového filmu. Filmy jsou opatřeny anglickými titulky a bonusy včetně krátkých dokumentů, archivních materiálů a rozhovorů s tvůrci.

Digitalizaci provedl tým společnosti UPP, filmy vychází ve spolupráci s distribuční společností Bonton. "Ta je novým partnerem edice, o jejíž vydávání se od letoška stará. Díky tomu vyšly předchozí tři snímky na jednom Blu-ray disku, což umožnily jejich specifické vlastnosti a délka. Vynález zkázy je černobílý, Baron Prášil má omezenou barevnost, všechny mají specifický poměr stran obrazu a jen stereofonní zvuk," dodal Matějka.

Podle něj naleznou návštěvníci v Muzeu Karla Zemana při každém z adventních víkendů kreativní dílny a workshopy. Děti čeká tvorba vzducholodě, výroba perníčků ve tvaru ponorek a proužkování kostýmů, které pak vypadají jako vystřižené z filmu. Kreativitu inspirovanou fantazií Karla Zemana mohou uplatnit při výrobě loutek z filmu Vánoční sen. Mohou si natočit vlastní filmy, nyní i v kulisách Čarodějova učně.

 

Právě se děje

před 56 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy