Filmového mága Karla Zemana připomínají dva filmy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 12. 2013 16:36
Muzeum Karla Zemana vydává Čarodějova učně a Ukradenou vzducholoď
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražské Muzeum Karla Zemana vydává před Vánocemi další dva tituly tohoto světoznámého filmaře. V digitalizované verzi vychází snímky Ukradená vzducholoď a Čarodějův učeň. Další jeho tituly Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil, které se loni a začátkem letošního roku objevily rovněž na DVD, nyní vyšly na společném Blu-ray disku.

"Stovka z nich obsahuje číslované Zlaté kupóny umožňující doživotní bezplatný vstup do muzea," řekl ředitel muzea Jakub Matějka.

Podívejte se do Muzea Karla Zemana:

Snímek Ukradená vzducholoď z roku 1966 byl Zemanovým návratem k verneovkám a vynálezům věku páry, a také jeho prvním širokoúhlým snímkem. Jeho tvůrce se inspiroval motivy secesních reklam či novinovými kolážemi. Na motivy románu Dva roky prázdnin vypráví dobrodružství pěti chlapců v nedopatřením unesené vzducholodi a novináře pátrajícího po tajemství zlotřilého magnáta. Dílo obdrželo ceny na festivalech v Teheránu, Rimini či Sorentu. Kostýmy z něj jsou součástí expozice muzea.

V mezinárodní koprodukci s tehdejší Německou spolkovou republikou vznikl v roce 1977 Zemanův celovečerní animovaný film Čarodějův učeň. Pohádka o sirotku Krabatovi, kterého ze služeb ďábelského černokněžníka vysvobodí čistá láska, vznikla na náměty Otfrieda Preusslera a srbskolužické lidové pověsti. Temné vyprávění s hororovými prvky je oblíbenou noční můrou mnoha generací dětí. Zpracování Krabatova příběhu zaujalo diváky v řadě zemí a odneslo si ceny z Teheránu, Lausanne či Chicaga.

Oba filmy vychází v digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů. Jde o čtvrtý a pátý titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, jejímž prostřednictvím se muzeum snaží o zachování filmového odkazu tohoto génia českého a světového filmu. Filmy jsou opatřeny anglickými titulky a bonusy včetně krátkých dokumentů, archivních materiálů a rozhovorů s tvůrci.

Digitalizaci provedl tým společnosti UPP, filmy vychází ve spolupráci s distribuční společností Bonton. "Ta je novým partnerem edice, o jejíž vydávání se od letoška stará. Díky tomu vyšly předchozí tři snímky na jednom Blu-ray disku, což umožnily jejich specifické vlastnosti a délka. Vynález zkázy je černobílý, Baron Prášil má omezenou barevnost, všechny mají specifický poměr stran obrazu a jen stereofonní zvuk," dodal Matějka.

Podle něj naleznou návštěvníci v Muzeu Karla Zemana při každém z adventních víkendů kreativní dílny a workshopy. Děti čeká tvorba vzducholodě, výroba perníčků ve tvaru ponorek a proužkování kostýmů, které pak vypadají jako vystřižené z filmu. Kreativitu inspirovanou fantazií Karla Zemana mohou uplatnit při výrobě loutek z filmu Vánoční sen. Mohou si natočit vlastní filmy, nyní i v kulisách Čarodějova učně.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy