Filmového mága Karla Zemana připomínají dva filmy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 12. 2013 16:36
Muzeum Karla Zemana vydává Čarodějova učně a Ukradenou vzducholoď
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražské Muzeum Karla Zemana vydává před Vánocemi další dva tituly tohoto světoznámého filmaře. V digitalizované verzi vychází snímky Ukradená vzducholoď a Čarodějův učeň. Další jeho tituly Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil, které se loni a začátkem letošního roku objevily rovněž na DVD, nyní vyšly na společném Blu-ray disku.

"Stovka z nich obsahuje číslované Zlaté kupóny umožňující doživotní bezplatný vstup do muzea," řekl ředitel muzea Jakub Matějka.

Podívejte se do Muzea Karla Zemana:

Snímek Ukradená vzducholoď z roku 1966 byl Zemanovým návratem k verneovkám a vynálezům věku páry, a také jeho prvním širokoúhlým snímkem. Jeho tvůrce se inspiroval motivy secesních reklam či novinovými kolážemi. Na motivy románu Dva roky prázdnin vypráví dobrodružství pěti chlapců v nedopatřením unesené vzducholodi a novináře pátrajícího po tajemství zlotřilého magnáta. Dílo obdrželo ceny na festivalech v Teheránu, Rimini či Sorentu. Kostýmy z něj jsou součástí expozice muzea.

V mezinárodní koprodukci s tehdejší Německou spolkovou republikou vznikl v roce 1977 Zemanův celovečerní animovaný film Čarodějův učeň. Pohádka o sirotku Krabatovi, kterého ze služeb ďábelského černokněžníka vysvobodí čistá láska, vznikla na náměty Otfrieda Preusslera a srbskolužické lidové pověsti. Temné vyprávění s hororovými prvky je oblíbenou noční můrou mnoha generací dětí. Zpracování Krabatova příběhu zaujalo diváky v řadě zemí a odneslo si ceny z Teheránu, Lausanne či Chicaga.

Oba filmy vychází v digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů. Jde o čtvrtý a pátý titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, jejímž prostřednictvím se muzeum snaží o zachování filmového odkazu tohoto génia českého a světového filmu. Filmy jsou opatřeny anglickými titulky a bonusy včetně krátkých dokumentů, archivních materiálů a rozhovorů s tvůrci.

Digitalizaci provedl tým společnosti UPP, filmy vychází ve spolupráci s distribuční společností Bonton. "Ta je novým partnerem edice, o jejíž vydávání se od letoška stará. Díky tomu vyšly předchozí tři snímky na jednom Blu-ray disku, což umožnily jejich specifické vlastnosti a délka. Vynález zkázy je černobílý, Baron Prášil má omezenou barevnost, všechny mají specifický poměr stran obrazu a jen stereofonní zvuk," dodal Matějka.

Podle něj naleznou návštěvníci v Muzeu Karla Zemana při každém z adventních víkendů kreativní dílny a workshopy. Děti čeká tvorba vzducholodě, výroba perníčků ve tvaru ponorek a proužkování kostýmů, které pak vypadají jako vystřižené z filmu. Kreativitu inspirovanou fantazií Karla Zemana mohou uplatnit při výrobě loutek z filmu Vánoční sen. Mohou si natočit vlastní filmy, nyní i v kulisách Čarodějova učně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy