Film Jána Mančušky uvede festival 4+4 dny v pohybu

Kultura Kultura
30. 10. 2012 19:36
Film je inspirovaný Mančuškovou divadelní hrou
Hra pozpátku
Hra pozpátku | Foto: ArtsMarketing

Praha - Premiéru filmu Hra pozpátku od konceptuálnío umělece Jána Mančušky uvede ve středu 31. října od 20:30 festival 4+4 dny v pohybu v Casinu v Pařížské ulici.

Držitel Chalupeckého ceny za rok 2004, který loni zemřel, snímek natočil jako svébytné dílo inspirované jeho posledním divadelním projektem, uvedeným s velkým ohlasem v pražském Divadle Archa a v divadle Hau2 v Berlíně v roce 2010.

Foto: artalkweb.wordpress.com

Hra pozpátku je představení pracující simultánně se dvěma směry děje. Vypravěč, umístěný v publiku, vypravuje v lineárním sledu příběh vycházející z autorova textu. Pět tanečníků na pódiu ztvárňuje stejný příběh, avšak v opačném sledu, tedy pozpátku. Veškerá akce na pódiu se odehrává naopak, pohyby, gesta, odvíjení děje. Oba směry pevně vystavěného příběhu, ve kterém se hlavní hrdina, vedený touhou napravit vlastní chybu, vrací do minulosti, se díky jeho zrcadlové struktuře kříží v klíčových bodech a působí také simultánně. Práce s jazykem, ve které autor navazuje na svoje starší textové instalace, je zde propojena s akcí na pódiu, realizovanou pěticí tanečníků. Aspekt tance je zastoupen dokonalým provedením pohybu pozpátku. Vstup je volný.

Druhá polovina 17. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který trvá do 3. listopadu na mnoha pražských místech, uvede i další divadelní představení a výstavu Would you like to play another game?

V Divadle Archa 31. října vystoupí také newyorská multimediální umělkyně Annie Dorsen, která vytvořila  představení Hello Hi There.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

Další zprávy