Festival United Islands obsadí Kinského zahradu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 4. 2013 14:19
Další scény bude mít festival na Kampě i na Petříně
Princess Chelsea
Princess Chelsea | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festival United Islands, který se v Praze koná 21. a 22. června, slaví desáté narozeniny nejen na ostrovech, ale také na Kampě, Petříně a v Kinského zahradě, kde bude umístěna hlavní scéna. Chybět nebude Klubová noc, která festival 20. června zahájí.

"V letošním roce není součástí areálu Střelecký ostrov, protože prochází rekonstrukcí. Těšíme se ale, že příští rok se přidá k ostatním plochám, které obsazujeme," uvedl producent Martin Voňka s tím, že stejně jako loni bude festivalový areál bezbariérový.

Další novinkou letošního ročníku je, že návštěvníci tak budou mít možnost po skončení open air programu ve 22:00 pokračovat v deseti vybraných pražských klubech, kde budou vystupovat domácí i zahraniční kapely a dýdžejové.

Kompletní program pořadatelé sdělí 15. května, ale již nyní oznámili účast tuzemských kapel Floex, Psí Vojáci, Prago Union, Goodfellas, Sunflower Caravan, Zrní, Midi Lidi, Le Pneumatiq, Bitumen Beat a Peter Pan Complex.

"Festival se obvykle zaměřuje na objevy a letos jsme se v souvislosti s desátými narozeninami rozhodli vybrat deset českých kapel, které máme nejraději a na festivalu vystoupili v průběhu jeho desetileté historie," vysvětlil programový ředitel David Gaydečka.

Ze zahraničních interpretů je jistá účast novozélandské zpěvačky Princess Chelsea, která slaví úspěchy písní The Cigarette Duet, a skupiny Dánjal z Faerských ostrovů, která zaujala na loňském ročníku Colours of Ostrava.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pořadatelé opět připravili dramaturgické bloky, letos představí současnou izraelskou scénu. Takzvanou Yellow Submarine Club Infusion budou zastupovat skupiny Jali Ensemble, Acollective a elektronická formace 3421. Dalším blokem bude oslava nedožitých 80. narozenin Olgy Hlavové.

Výjimečnou událostí bude vystoupení Chicago Prague Blues Band, kde společně zahrají Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý s legendou bluesové kytary Johnem Primerem.

Festival zahájí Klubová noc, která se uskuteční v deseti pražských klubech v čele s Roxy, Divadlem Archa, Rock Café a Malostranskou besedou. Loňský ročník třídenního festivalu United Islands nabídl deset scén s více než 200 hudebními projekty z 21 zemí, vstup byl tradičně zdarma.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy