Experti přezkoumají znovu Dylanův "Svatý grál" folku

Kultura Kultura
14. 7. 2012 18:52
Žena z New Jersey prý vlastní první elektrickou kytaru Boba Dylana
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stratocaster, který vlastní Dawn Petersonová z New Jersey, se dočká nového zkoumání. Žena totiž tvrdí, že již 47 let vlastní její rodina elektrickou kytaru, s níž Bob Dylan zahrál na památném festivalu v Newportu. Tehdejší koncert fanoušci hlasitě kritizovali, protože jim vadila elektrifikace. Bob Dylan jim totiž právě tam poprvé zahrál na stratocastera.

Kromě "památné" kytary vlastní prý Petersonová také několik stránek textů zpěvákových písní s připsanými poznámkami. Otec Petersonové byl pilot, který pracoval pro Dylanova manažera. Podle svědectví jeho dcery měl jednoho dne najít v letadle tři zapomenuté kytary, pro něž se nikdo nezastavil, navzdory několikerému upozornění nálezce.

Nález, který jedna z odbornic označuje za „Svatý grál", ovšem jednoznačně odmítá sám Bob Dylan. „Bob má kytaru, se kterou hrál na Newportském festivalu v roce 1965, u sebe," prohlásil Dylanův právník Orin Snyder. „Vlastnil několik dalších stratocasterů, které mu v té době kdosi ukradl spolu s nějakými ručně psanými texty písní."

Producenti televizního pořadu History Detectives americké stanice PBS, která hodlá se znaleckou skupinou kytaru podrobit nové expertíze, ovšem vytáhli nové trumfy. „Stejně jako otisky prstů, ani dva kousky dřeva nejsou stejné," prohlásili a vyjádřili ochotu přezkoumat kytaru, kterou vlastní Dylan.

Pokud je kytara pravá, mohla by v případné aukci vynést až jeden milión dolarů. Petersonová si její prodej rozmýšlí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy