Experti přezkoumají znovu Dylanův "Svatý grál" folku

Kultura Kultura
14. 7. 2012 18:52
Žena z New Jersey prý vlastní první elektrickou kytaru Boba Dylana
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stratocaster, který vlastní Dawn Petersonová z New Jersey, se dočká nového zkoumání. Žena totiž tvrdí, že již 47 let vlastní její rodina elektrickou kytaru, s níž Bob Dylan zahrál na památném festivalu v Newportu. Tehdejší koncert fanoušci hlasitě kritizovali, protože jim vadila elektrifikace. Bob Dylan jim totiž právě tam poprvé zahrál na stratocastera.

Kromě "památné" kytary vlastní prý Petersonová také několik stránek textů zpěvákových písní s připsanými poznámkami. Otec Petersonové byl pilot, který pracoval pro Dylanova manažera. Podle svědectví jeho dcery měl jednoho dne najít v letadle tři zapomenuté kytary, pro něž se nikdo nezastavil, navzdory několikerému upozornění nálezce.

Nález, který jedna z odbornic označuje za „Svatý grál", ovšem jednoznačně odmítá sám Bob Dylan. „Bob má kytaru, se kterou hrál na Newportském festivalu v roce 1965, u sebe," prohlásil Dylanův právník Orin Snyder. „Vlastnil několik dalších stratocasterů, které mu v té době kdosi ukradl spolu s nějakými ručně psanými texty písní."

Producenti televizního pořadu History Detectives americké stanice PBS, která hodlá se znaleckou skupinou kytaru podrobit nové expertíze, ovšem vytáhli nové trumfy. „Stejně jako otisky prstů, ani dva kousky dřeva nejsou stejné," prohlásili a vyjádřili ochotu přezkoumat kytaru, kterou vlastní Dylan.

Pokud je kytara pravá, mohla by v případné aukci vynést až jeden milión dolarů. Petersonová si její prodej rozmýšlí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy