Elvisova bible jde do dražby

Kultura Kultura
16. 8. 2012 16:39
Příští měsíc v britském Stockportu někdo získá unikát s poznámkami krále rocku.

Praha - Až na  20.000 liber se podle odhadů může vyšplhat cena bible se zlatým ražením na koženém obalu, která patřila Elvisi Presleymu, jednomu z nejslavnějších zpěváků 20. století. Informace o prodeji více jak 100 elvisovských předmětů pronikla na veřejnost uu příležitosti 35. výročí úmrtí krále rocku, který zemřel 16. srpna 1977.

Posvátná kniha může být předmětem zájmu fanoušků nejenom kvůli své historii, ale také díky Elvisovým vlastnoručním poznámkám na jejích stránkách. Společně s dalšími předměty bude veřejnosti nabídnuta 8. září v britském městě Stockport na půdě Omega Auctions.  

Elvis Presley
Elvis Presley | Foto: Aktuálně.cz

Elvisovi darovali bibli jeho strýc Vester a teta Clettes k Vánocům roku 1957, když mu bylo 22 let. Jeden z jeho šťastných fanoušků si bude moci letošního 8. září koupit zajímavou ukázku zpěvákových noticek.

„Soudit člověka podle jeho nejslabšího článku nebo skutku, je jako soudit sílu oceánu podle vlny," stojí v bibli napsáno Presleyovou  rukou. „Vše přijde ve správný čas, trpělivost tě odmění a odhalí všechny odpovědi na tvé otázky,"stojí jinde.      

„S tolika dosud na trhu nevídanými elvisovskými památkami očekáváme významný zájem od  fanoušků a sběratelů z celého světa," prohlásil dražebník Paul Fairweather.      


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy