Dokument o Beatles tvoří fanoušci z unikátních záběrů

Kultura Kultura
17. 11. 2012 19:45
Turné Brouků ze šedesátých let ožije ve filmových vzpomínkách
Foto: John Lennon - Jeho život

Toronto - Éra Beatles nebyla dlouhá, o to ale byla intenzivnější a poznamenala hudební svět. Nyní se o britské kapele, která dobyla svět svými chytlavými songy, chystá zvláštní dokument. Podílet se na něm může každý. Podmínkou je vlastnictví jakéhokoli filmového či fotografického materiálu, na nichž by figurovali Brouci v době své největší slávy.

Filmový projekt zatím získal název The Beatles Live! Jeho cílem je posbírat všechny dostupné materiály z celého světa a s jejich pomocí vytvořit unikátní mozaiku a svědectví doby. Nemělo by se vycházet ze známých záběrů a videoklipů Beatles, mezi jejichž největší ikony patří John Lennon a Paul McCartney. Pátrá se po unikátních a autentických zvukových nahrávkách a videích každého, kdo měl v šedesátých letech kameru a nenechal si ujít příležitost vidět Beatles.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdy se uskutečnilo více než tři sta koncertů v Evropě, Americe i Asii, a to dává naději, že se ve starých rodinných archívech najdou zajímavé záběry. Ať už by to byly momenty z příletů ostrovních hvězd na letiště, vystoupení v rádiích či setkání s fanoušky, jednoduše cokoli od jejich začátku až do závěru turné v San Franciscu v roce 1966.

Filmovou produkci zajišťuje kanadská společnost OVOW Productions. Dohodla se na tom s hudebním vydavatelstvím obstarávajícím práva kolem značky Beatles Apple Corps. Spolupráce čítá mnoho archivářů, stejně jako fankluby Beatles i experty na renovaci starých filmů. Výzkum by měl podle informací OVOW skončit už letos v prosinci. Následně by mohlo padnout rozhodnutí, kdy bude film hotový, jestliže se podaří získat vhodný materiál. Nepřekvapí, že je upřednostňován spíš barevný než černobílý film.

Od rozchodu členů Beatles uplynulo více než čtyřicet let. Na jejich slávu nyní mohou navázat jejich potomci, kteří chtějí svým způsobem Beatles obnovit. V kinech je pak připomněl Martin Scorsese dokumentem o Georgi Harrisonovi. Podobně jako Scorsese se o hudební svět zajímá i Ridley Scott, který producentsky dohlíží na vznik díla o Bruci Springsteenovi.


 

Právě se děje

před 24 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy