Dokument o Beatles tvoří fanoušci z unikátních záběrů

Kultura Kultura
17. 11. 2012 19:45
Turné Brouků ze šedesátých let ožije ve filmových vzpomínkách
Foto: John Lennon - Jeho život

Toronto - Éra Beatles nebyla dlouhá, o to ale byla intenzivnější a poznamenala hudební svět. Nyní se o britské kapele, která dobyla svět svými chytlavými songy, chystá zvláštní dokument. Podílet se na něm může každý. Podmínkou je vlastnictví jakéhokoli filmového či fotografického materiálu, na nichž by figurovali Brouci v době své největší slávy.

Filmový projekt zatím získal název The Beatles Live! Jeho cílem je posbírat všechny dostupné materiály z celého světa a s jejich pomocí vytvořit unikátní mozaiku a svědectví doby. Nemělo by se vycházet ze známých záběrů a videoklipů Beatles, mezi jejichž největší ikony patří John Lennon a Paul McCartney. Pátrá se po unikátních a autentických zvukových nahrávkách a videích každého, kdo měl v šedesátých letech kameru a nenechal si ujít příležitost vidět Beatles.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdy se uskutečnilo více než tři sta koncertů v Evropě, Americe i Asii, a to dává naději, že se ve starých rodinných archívech najdou zajímavé záběry. Ať už by to byly momenty z příletů ostrovních hvězd na letiště, vystoupení v rádiích či setkání s fanoušky, jednoduše cokoli od jejich začátku až do závěru turné v San Franciscu v roce 1966.

Filmovou produkci zajišťuje kanadská společnost OVOW Productions. Dohodla se na tom s hudebním vydavatelstvím obstarávajícím práva kolem značky Beatles Apple Corps. Spolupráce čítá mnoho archivářů, stejně jako fankluby Beatles i experty na renovaci starých filmů. Výzkum by měl podle informací OVOW skončit už letos v prosinci. Následně by mohlo padnout rozhodnutí, kdy bude film hotový, jestliže se podaří získat vhodný materiál. Nepřekvapí, že je upřednostňován spíš barevný než černobílý film.

Od rozchodu členů Beatles uplynulo více než čtyřicet let. Na jejich slávu nyní mohou navázat jejich potomci, kteří chtějí svým způsobem Beatles obnovit. V kinech je pak připomněl Martin Scorsese dokumentem o Georgi Harrisonovi. Podobně jako Scorsese se o hudební svět zajímá i Ridley Scott, který producentsky dohlíží na vznik díla o Bruci Springsteenovi.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy