Dokument o Beatles tvoří fanoušci z unikátních záběrů

Kultura Kultura
17. 11. 2012 19:45
Turné Brouků ze šedesátých let ožije ve filmových vzpomínkách
Foto: John Lennon - Jeho život

Toronto - Éra Beatles nebyla dlouhá, o to ale byla intenzivnější a poznamenala hudební svět. Nyní se o britské kapele, která dobyla svět svými chytlavými songy, chystá zvláštní dokument. Podílet se na něm může každý. Podmínkou je vlastnictví jakéhokoli filmového či fotografického materiálu, na nichž by figurovali Brouci v době své největší slávy.

Filmový projekt zatím získal název The Beatles Live! Jeho cílem je posbírat všechny dostupné materiály z celého světa a s jejich pomocí vytvořit unikátní mozaiku a svědectví doby. Nemělo by se vycházet ze známých záběrů a videoklipů Beatles, mezi jejichž největší ikony patří John Lennon a Paul McCartney. Pátrá se po unikátních a autentických zvukových nahrávkách a videích každého, kdo měl v šedesátých letech kameru a nenechal si ujít příležitost vidět Beatles.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdy se uskutečnilo více než tři sta koncertů v Evropě, Americe i Asii, a to dává naději, že se ve starých rodinných archívech najdou zajímavé záběry. Ať už by to byly momenty z příletů ostrovních hvězd na letiště, vystoupení v rádiích či setkání s fanoušky, jednoduše cokoli od jejich začátku až do závěru turné v San Franciscu v roce 1966.

Filmovou produkci zajišťuje kanadská společnost OVOW Productions. Dohodla se na tom s hudebním vydavatelstvím obstarávajícím práva kolem značky Beatles Apple Corps. Spolupráce čítá mnoho archivářů, stejně jako fankluby Beatles i experty na renovaci starých filmů. Výzkum by měl podle informací OVOW skončit už letos v prosinci. Následně by mohlo padnout rozhodnutí, kdy bude film hotový, jestliže se podaří získat vhodný materiál. Nepřekvapí, že je upřednostňován spíš barevný než černobílý film.

Od rozchodu členů Beatles uplynulo více než čtyřicet let. Na jejich slávu nyní mohou navázat jejich potomci, kteří chtějí svým způsobem Beatles obnovit. V kinech je pak připomněl Martin Scorsese dokumentem o Georgi Harrisonovi. Podobně jako Scorsese se o hudební svět zajímá i Ridley Scott, který producentsky dohlíží na vznik díla o Bruci Springsteenovi.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy