Dobrý časy Václava Neckáře vyjdou na vinylu

ČTK ČTK
15. 5. 2012 13:43
Aktuálně nejprodávanější deska v Čechách vyjde i na vinylu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Album Václava Neckáře Dobrý časy, které je dílem Jaromíra Švejdíka a Dušana Neuwertha, vyjde také jako vinylová deska. Kolekce s hitem Půlnoční, díky kterému se Neckář na vyhlášení Cen Anděl 2011 stal vítězem v kategoriích Skladba roku a Videoklip roku, bude v pořadí čtvrtou vydávanou vinylovou deskou v novodobé historii vydavatelství Supraphon.

"Vinylová deska Dobrý časy vyjde 25. května a bude následovat vinyly Alois Nebel, Kuře v hodinkách skupiny Flamengo a album Ležatá osmička od Tata Bojs, které se ve vybraných prodejnách objeví příští týden," uvedl mluvčí vydavatelství Supraphon Zdeněk Brouček.

Doporučená cena vinylových alb je 399 korun, v případě Ležaté osmičky obohacené o originální grafické listy, které vznikly během natáčení desky, je doporučená cena 599 korun.

Hudební příznivci si vinylové desky pořizují z nostalgie, někteří zdůrazňují jejich nepřekonatelnou zvukovou kvalitu. Protože vycházejí v limitovaných edicích, jejich cena je vyšší než u cédeček. Ta se v případě zmíněných čtyř supraphonských nahrávek pohybuje přibližně od 250 do 330 korun.

Lepší zvuk a nostalgie

Limitované série vinylových desek jsou mezi interprety populární hudby v poslední době stále oblíbenější. Touto formou například obohatil náklad svého posledního alba Ešte Richard Müller nebo desky Racek písničkář Tomáš Klus. Naopak lídr skupiny Katapult Oldřich Říha možnost vydat aktuální album Made in Rock'n'roll zamítl. "Vím, že by to bylo zvukově dobré, ale nemyslím, že by se vinylů prodalo tolik, abychom ekonomicky skončili alespoň na nule," řekl.

Foto: Aktuálně.cz

Vinylové desky stále vycházejí i ve světě. Například ve Velké Británii loni zaznamenali vzrůst obliby vinylových desek, kterých se prodalo nejvíce od roku 2005. Odborníci to přičítají zlepšující se kvalitě jejich zvuku a také stále populárnějšímu Record Store Day, při němž umělci vydávají své nahrávky pouze na gramofonových deskách.

"Návrat vinylových desek k jejich bývalé popularitě není pravděpodobný, ale v maloobchodě se objevují jako vedlejší trh, uspokojující poptávku zákazníků se sběratelským zájmem o význačné a kvalitní reprodukce starších i současných nahrávek," uvádí na svých stránkách česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Užijte si příjemné chvíle s poslechem oblíbeného CD.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy