Divadla veřejně vystoupí proti tomu, jak málo je stát podporuje

ČTK ČTK
3. 4. 2012 5:24
Protestní happeningy se uskuteční v Praze a Plzni
Alfred ve dvoře: Na větvi!
Alfred ve dvoře: Na větvi! | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Divadla po celé republice chystají protest proti tomu, jak málo je stát podporuje. Akci připravuje Asociace profesionálních divadel ČR, která sdružuje tři desítky českých scén, a měla by se uskutečnit po prázdninách. Konkrétní postup i forma veřejného vystoupení bude známa v květnu, jedním ze způsobů budou happeningy v Praze i v Plzni.

"My jako ředitelé divadel od Českého Těšína až po Cheb jsme už velmi otráveni ze situace, kdy stát z hlediska živého umění umisťuje prakticky devadesát procent a více svých dotací na území Prahy," uvedl ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian, předseda asociace. Podle Buriana tu už 22 let přetrvává stále stejná situace, kdy byla sice městská divadla zřízena s příslibem, že budou kofinancována z regionu a státem, to se ale neděje.

"My se prostě hodláme ozvat a dát najevo, že národní divadlo české jsou všechna česká divadla a nejenom jedno. Vedeme velmi intenzivní jednání. Nikoliv, že se má nominálně zvýšit rozpočet ministerstva kultury, ale že je třeba se podívat také na strukturu a hodláme po prázdninách velmi výrazně veřejně vystoupit," dodal. Podle Buriana chodí do divadel sdružených v asociaci zhruba tři čtvrtiny českých návštěvníků z celé ČR.

"Já tomu velmi rozumím. Co se týká ministerstva kultury, tak má ve svém rozpočtu minimální peníze, které distribuuje regionálním divadlům. Ty přitom mají regionální a i nadregionální význam," řekl senátor a nastupující šéf Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

Milion opeře v regionu nestačí

Podle něj stát dává na kulturu poměrně dost peněz, otázka ale je, jak jsou distribuovány. "A o to těm divadlům jde a tomu rozumím. Od státu z pražských divadel dostává jen Národní divadlo, všechna ostatní jsou buď soukromá a mají grant nebo jsou to příspěvkové organizace města," dodal. Podle Töpfera se tak stát de facto vůbec nestará o diváky ani o divadla v celé republice, vše tak je převážně na bedrech měst. "Nějaké granty samozřejmě ministerstvo má, ale jestliže přidá na operu v regionu milion korun, tak je to jako byste důchodcům přidali dvacet korun měsíčně," dodal.

"Ve financování přetrvává pohled státu, že ministerstvo kultury má na starost vlastní příspěvkové organizace a nemá na starosti diváky ve zbytku republiky. Vidíme to jak na kofinancování stálých divadelních scén, tak koneckonců i na kofinancování projektu Evropského hlavního města kultury," dodal Burian. Právě Plzeň bude tímto městem v roce 2015 a zatím řeší problém, kde sehnat peníze na financování projektů navázaných na titul.

Kde vzít miliardu?

Od státu zatím západočeská metropole dostala příslib "jen" na 100 milionů korun, což je o řád méně, než vydaly z rozpočtu státu kulturní metropole v minulých letech. "Když byla kulturním městem v roce 2000 Praha, bez jakýchkoliv výběrových řízení ta společnost dostala dvě stě milionů korun tuším a vůbec nikdo to neřešil, bylo to úplně normální," dodal Burian.

 

Právě se děje

Další zprávy