Dan Bárta na Maratonice posílil kytarový zvuk

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 10. 2013 15:50
Bártova Illustratosphera změnila sestavu a vyrazila na turné s novým albem
Foto: Profimédia

Praha - S pozměněnou sestavou kapely Illustratosphere natočil zpěvák a textař Dan Bárta novou desku Maratonika. Z původního sextetu se stal kvintet. Odešli pianista Stanislav Mácha a kytarista Jaroslav Friedl, kapela Bártu nyní doprovází v sestavě Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Míra Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí). Křest alba se uskuteční v rámci současného turné 5. listopadu Praze.

Vzhledem ke změnám v nástrojovém obsazení Illustratosphere se podle Bárty těžiště hudby na Maratonice trochu více posune ke kytarovému zvuku.

"Na náš standard jsme udělali poměrně dost vokálů. Album je pestré a v zásadě tvrdší a sdělnější a stručnější. Ale to říkám vždycky," řekl Bárta, který se o autorství písní podělil především s Filipem Jelínkem. Některé skladby jsou staré i několik let, jedna z nich však vznikla až během nahrávání.

Foto: Aktuálně.cz

"Jsme kvartet se zpěvákem s důrazem na hráčský um, což nutně neznamená nekonečná sóla, ale popový tvar západo-amerického střihu," charakterizoval Bárta album, pro které napsal sedm textů. Dva v angličtině dodala jeho partnerka Alžběta Plívová. "Ta témata jsou pořád podobná, to, čeho si všimnu a co ve mě vyvolá nějaký obraz. Ale trochu se mi proměnil způsob psaní."

Několik písní z nového alba už nabízí v programu turné Dana Bárty a kapely Illustratosphere, které začalo 21. října vystoupením v Bratislavě. Česko-slovenské turné nabídne čtyři desítky koncertů, poslední vystoupení je naplánováno na 17. prosince v klubu Oko v Havlíčkově Brodě.

Album Maratonika provází výrazný obal s fotografií z vojenského prostoru na Slovensku, kde se nechal Bárta i ostatní členové skupiny fotografem Jakubem Klimem zahrabat po hruď do písku. "Chtěli jsme vypadat současně krásně a současně divně," podotkl Bárta.

Sólovou kariéru Bárta zahájil v roce 2000 albem Illustratosphere. Předtím působil v rockové kapele Alice a příležitostně koncertuje se skupinou J.A.R. Kromě toho Bárta zpíval v projektu Romana Holého Sexy Dancers. Devítinásobný držitel výroční ceny Akademie populární hudby Anděl se prosadil i na divadelní a filmové scéně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy