Dan Bárta na Maratonice posílil kytarový zvuk

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 10. 2013 15:50
Bártova Illustratosphera změnila sestavu a vyrazila na turné s novým albem
Foto: Profimédia

Praha - S pozměněnou sestavou kapely Illustratosphere natočil zpěvák a textař Dan Bárta novou desku Maratonika. Z původního sextetu se stal kvintet. Odešli pianista Stanislav Mácha a kytarista Jaroslav Friedl, kapela Bártu nyní doprovází v sestavě Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Míra Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí). Křest alba se uskuteční v rámci současného turné 5. listopadu Praze.

Vzhledem ke změnám v nástrojovém obsazení Illustratosphere se podle Bárty těžiště hudby na Maratonice trochu více posune ke kytarovému zvuku.

"Na náš standard jsme udělali poměrně dost vokálů. Album je pestré a v zásadě tvrdší a sdělnější a stručnější. Ale to říkám vždycky," řekl Bárta, který se o autorství písní podělil především s Filipem Jelínkem. Některé skladby jsou staré i několik let, jedna z nich však vznikla až během nahrávání.

Foto: Aktuálně.cz

"Jsme kvartet se zpěvákem s důrazem na hráčský um, což nutně neznamená nekonečná sóla, ale popový tvar západo-amerického střihu," charakterizoval Bárta album, pro které napsal sedm textů. Dva v angličtině dodala jeho partnerka Alžběta Plívová. "Ta témata jsou pořád podobná, to, čeho si všimnu a co ve mě vyvolá nějaký obraz. Ale trochu se mi proměnil způsob psaní."

Několik písní z nového alba už nabízí v programu turné Dana Bárty a kapely Illustratosphere, které začalo 21. října vystoupením v Bratislavě. Česko-slovenské turné nabídne čtyři desítky koncertů, poslední vystoupení je naplánováno na 17. prosince v klubu Oko v Havlíčkově Brodě.

Album Maratonika provází výrazný obal s fotografií z vojenského prostoru na Slovensku, kde se nechal Bárta i ostatní členové skupiny fotografem Jakubem Klimem zahrabat po hruď do písku. "Chtěli jsme vypadat současně krásně a současně divně," podotkl Bárta.

Sólovou kariéru Bárta zahájil v roce 2000 albem Illustratosphere. Předtím působil v rockové kapele Alice a příležitostně koncertuje se skupinou J.A.R. Kromě toho Bárta zpíval v projektu Romana Holého Sexy Dancers. Devítinásobný držitel výroční ceny Akademie populární hudby Anděl se prosadil i na divadelní a filmové scéně.

 

Právě se děje

Další zprávy