Damien Hirst nabízí těhotnou ženu městu Ilfracombe

Kultura Kultura
3. 7. 2012 6:58
Hirstova socha by mohla lákat turisty
Foto: JKab

Praha - Damien Hirst se jako obvykle neštítí ničeho naturalistického. V současnosti plánuje bronzovou sochu vysokou celkově 20,25 metrů, zobrazující nahou těhotnou ženu se zdviženým mečem a vahami se spisy zákonů. Pravda (Verity), jak se má socha jmenovat, by měla být podle plánů „monumentální moderní alegorií pravdy a spravedlnosti". Umělec ji navrhuje k pronájmu na dvacet let pro molo přístavního města Ilfracombe, kde sám  provozuje restauraci.

Představitelé britské kulturní organizace English Heretige si od uměleckého díla slibují ozvláštnění města. Ve svém prohlášení uvedli: „Zní to jako důležitý a zamyšlení hodný projekt, který by Ilfracombe významně přidal na zajímavosti." Malebné město na severu Devonu se nedávno dostalo do středu pozornosti, když kanadský herec William Shatner, známý jako kapitán Kirk ze Star Treku, prohlásil, že Ilfracombe je „plné prostitutek" a za svůj výrok se musel později omluvit.
         
Brian Greenslade, předseda Ilfracombe Regeneration Board, řekl BBC, že socha by mohla mít „velký potenciál pro regeneraci města".

„Její umístění by mělo být ideálně viditelné zevnitř i z okolí města a lokace by měla usilovat o zajištění maximálního regeneračního významu pro město."

Sám Hirst nebyl zatím k zastižení, tudíž neposkytl vlastní komentář.

Sedmačtyřicetiletý Damien Hirst je znám svými experimenty, které se tématicky dotýkají rozhraní života a smrti. Poprvé na sebe celosvětově upozornil v roce 1991 žralokem naloženým ve formaldehydu nazvaným Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy