Čínské úřady zakázaly Aj Wej-wejovu firmu. A nezaplatí

Kultura Kultura
3. 10. 2012 13:33
Sledovaný souboj disidenta s čínským daňovým úřadem končí
Foto: Reuters

Peking -  Činské úřady odebraly obchodní licenci společnosti Fake Cultural Development Ltd. patřící slavnému výtvarníkovi a disidentovi Aj Wej-wejovi. Oficiálním důvodem bylo nesplnění podmínek každoroční obnovy registrace. Aj Wej-wej je tak mimo jiné zbaven povinnosti zaplatit 15 miliónů jüanů (kolem 49, 7 miliónů korun), jak po něm žádal čínský daňový úřad.

Kritik poměrů v Čínské lidové republice již od začátku trval na tom, že údajně neopodstatněná žádost byla pouze reakcí režimu na jeho aktivity. Daňový úřad proto zažaloval a podle svých slov se on i jeho právní zástupci stali terčem policejního zastrašování. Odvolání vždy dopadla v jeho neprospěc - naposledy minulý týden. Tisíce jeho příznivců mu posílali peníze složené do vlaštovky, čímž již zaplatili 8,45 miliónů jüanů. 

Podle názorů pozorovatelů se tak představitelé čínského režimu nejnovějším krokem snadno zbavili kontroverze.

Prvotní obvinění se Aj Wej-wej dozvěděl po neodůvodněné tříměsíční vazbě, do níž byl uvržen počátkem dubna minulého roku. Doposud pro něj platí zákaz opuštění země.

Čtěte také
Aj Wej-wej dál dluží na daních. Soud byl fraška
Aj Wej-wejova Slunečnicová semínka? Dávka za 15 milionů
Na podporu disidenta Aje se Číňané svlékají na webu

Podle Ajova vyjádření, mu úřady před časem vrátily zabavené počítače, ale nikoliv dokumentaci obsahující mimo jiné daňové výkazy. Proto prý nebyl schopen obnovit registraci.

Foto: Reuters

„Jelikož se vyšetřování točilo kolem daní, neměla být do toho zapletena veřejná bezpečnost," prohlásil Aj Wej-wej pro agenturu Reuters. „Dokumenty bych měl dostat zpět."

O celkovém vyznění kauzy  a čínské vládě se vyjádřil takto: „Myslím, že chtějí přibrzdit a ukončit tento případ. Vůbec to neměli dělat - používali starou taktiku, kdy si vymyslíte zločin a potrestáte někoho, na koho ukážete a řeknete: ´Tohle je padouch.´ To se jim nepodařilo a vymstilo. Myslím, že to úplně zkrachovalo.

Pokud zastaví společnost, entita, která měla zaplatit, již nebude existovat. Myslím, že tohle maže všechny firemní pokuty. 

My jsme pochopitelně prohráli bitvu. Nechali si naši daňovou zálohu. Ale myslím, že jsme vyhráli válku. Dali jsme lidem na srozuměnou, o čem případ byl a jak se k tomu postavili."

Vyjádřil naději, že se podobné excesy vyhnou jiným lidem jako on v budoucnosti. „Žádný velký národ by neměl zkoušet špinavé triky na vlastní občany," popsal své pocity Aj.

 

Právě se děje

před 42 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy