Čínské úřady zakázaly Aj Wej-wejovu firmu. A nezaplatí

Kultura Kultura
3. 10. 2012 13:33
Sledovaný souboj disidenta s čínským daňovým úřadem končí
Foto: Reuters

Peking -  Činské úřady odebraly obchodní licenci společnosti Fake Cultural Development Ltd. patřící slavnému výtvarníkovi a disidentovi Aj Wej-wejovi. Oficiálním důvodem bylo nesplnění podmínek každoroční obnovy registrace. Aj Wej-wej je tak mimo jiné zbaven povinnosti zaplatit 15 miliónů jüanů (kolem 49, 7 miliónů korun), jak po něm žádal čínský daňový úřad.

Kritik poměrů v Čínské lidové republice již od začátku trval na tom, že údajně neopodstatněná žádost byla pouze reakcí režimu na jeho aktivity. Daňový úřad proto zažaloval a podle svých slov se on i jeho právní zástupci stali terčem policejního zastrašování. Odvolání vždy dopadla v jeho neprospěc - naposledy minulý týden. Tisíce jeho příznivců mu posílali peníze složené do vlaštovky, čímž již zaplatili 8,45 miliónů jüanů. 

Podle názorů pozorovatelů se tak představitelé čínského režimu nejnovějším krokem snadno zbavili kontroverze.

Prvotní obvinění se Aj Wej-wej dozvěděl po neodůvodněné tříměsíční vazbě, do níž byl uvržen počátkem dubna minulého roku. Doposud pro něj platí zákaz opuštění země.

Čtěte také
Aj Wej-wej dál dluží na daních. Soud byl fraška
Aj Wej-wejova Slunečnicová semínka? Dávka za 15 milionů
Na podporu disidenta Aje se Číňané svlékají na webu

Podle Ajova vyjádření, mu úřady před časem vrátily zabavené počítače, ale nikoliv dokumentaci obsahující mimo jiné daňové výkazy. Proto prý nebyl schopen obnovit registraci.

Foto: Reuters

„Jelikož se vyšetřování točilo kolem daní, neměla být do toho zapletena veřejná bezpečnost," prohlásil Aj Wej-wej pro agenturu Reuters. „Dokumenty bych měl dostat zpět."

O celkovém vyznění kauzy  a čínské vládě se vyjádřil takto: „Myslím, že chtějí přibrzdit a ukončit tento případ. Vůbec to neměli dělat - používali starou taktiku, kdy si vymyslíte zločin a potrestáte někoho, na koho ukážete a řeknete: ´Tohle je padouch.´ To se jim nepodařilo a vymstilo. Myslím, že to úplně zkrachovalo.

Pokud zastaví společnost, entita, která měla zaplatit, již nebude existovat. Myslím, že tohle maže všechny firemní pokuty. 

My jsme pochopitelně prohráli bitvu. Nechali si naši daňovou zálohu. Ale myslím, že jsme vyhráli válku. Dali jsme lidem na srozuměnou, o čem případ byl a jak se k tomu postavili."

Vyjádřil naději, že se podobné excesy vyhnou jiným lidem jako on v budoucnosti. „Žádný velký národ by neměl zkoušet špinavé triky na vlastní občany," popsal své pocity Aj.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Členové představenstva Key Ivestment půjdou na čtyři a pět let do vězení

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim v pondělí potvrdil odvolací soud. Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Odvolací senát uznal bývalé členy představenstva KI vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Oba vinu odmítají. Brzkovský dnes novinářům řekl, že pouze udělal špatná obchodní rozhodnutí. "Těch pochybení tam byla celá řada, ale žádná z nich nedosáhla úrovně trestného činu," prohlásil. Dodal, že činy rozhodně nespáchal úmyslně.

Čtyřleté vězení pro Fenstererovou pak Brzkovský označil vzhledem k tomu, že má dvě děti, za likvidační. Žena podle něj sehrála v případu podobnou úlohu jako manažerka Alena Šťastná, kterou prvoinstanční soud zprostil obžaloby. Státní zastupitelství se proti tomu neodvolalo, a její osvobození tak již nabylo právní moci. Fenstererová se odvolacího řízení nezúčastnila, požádala o konání v nepřítomnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy