Čarodějnice je mrtvá, zní z vrcholu britské hitparády

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 4. 2013 14:57
Odpůrci Margaret Thatcherové skupují píseň z filmu Čaroděj ze země Oz
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Do Top 5 britské hitparády se po smrti expremiérky Margaret Thatcherové snaží vyšplhat píseň o čarodějnici z filmu Čaroděj ze země Oz. Odpůrci Thatcherové houfně kupují nosiče s písní Ding Dong the Witch is Dead (Cink cink čarodějnice je mrtvá), aby se písnička dostala do nedělní hitparády na britské stanici BBC Radio 1. Do čtvrtka se prodalo už 20 tisíc nosičů.

Prodej uvedené skladby podporují i četné stránky na komunitních sítích. V internetových obchodech iTunes a Amazon lze píseň zakoupit po pár kliknutích.

Britská konzervativní média doporučila BBC, aby píseň rozhodně do hitparády nezařazovala. "Stal by se z toho nejnevhodnější a zbytečně urážlivý hit v dějinách hitparády," napsal ve čtvrtek sloupkař deníku The Daily Telegraph Neil McCormick.

Mluvčí BBC Radio 1 odmítla věc komentovat s tím, že "stanice se rozhodne o vysílání písně, až bude známé pořadí v hitparádě". Levicový list The Guardian se pozastavil nad tím, že by BBC měla vysílat písničku ze 30. let v hitparádě, kterou poslouchají hlavně lidé od 16 do 24 let. Ti éru Železné lady, tedy 70. a 80. léta, nezažili.

Pokud by měla píseň oslavující smrt čarodějnice uspět, musí překonat hit Need U (100%) od interpretů Duka Dumonta a A*M*E, jehož se prodalo 34 tisíc kusů.

Bývalá premiérka, jejíž vláda podle mnohých Velkou Británii rozdělila na dva tábory, zemřela v pondělí. Pohřeb Thatcherové se uskuteční ve středu v londýnské katedrále svatého Pavla, která pojme 2300 lidí. Půjde prý o největší podobný obřad v Británii od smrti premiéra z druhé světové války Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy