Bond slaví padesátku. I v českých kinech

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 10. 2012 18:36
Uběhlo 50 let od uvedení první bondovky
První bondovka Dr. No
První bondovka Dr. No | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Padesát let trvala cesta první bondovky s názvem Dr. No do českých kin. Téměř na den přesně od slavnostní premiéry v Londýně, která byla 5. října 1962, uvedou úplný začátek filmového života agenta Jamese Bonda vybraná kina Cinema City.

Uvedením filmu Dr. No se kina přidávají k oslavám výročí ode dne, kdy poprvé zazněl charakteristický hudební motiv a hláška "Bond, James Bond". Nejslavnější bondovky uváděl například letošní festival v Cannes, v Londýně je výstava a aukce filmových artefaktů, další výstavy a akce k půlstoletí s filmovým Bondem se už uskutečnily či ještě se chystají v Londýně, New Yorku a na dalších místech. Na konci října navíc vtrhne do kin nový díl Skyfall opět s Danielam Craigem v hlavní úloze.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

První bondovka režiséra Terence Younga uvedla v život jednu z nejslavnějších filmových sérií, proslavila postavu agenta 007 po celém světě, vtiskla jí ikonickou podobu a nezaměnitelný styl a také udělala hvězdu ze Seana Conneryho a představil scény, které v dalších dílech i jiných filmech dodnes citují.

Dr. No
Dr. No | Foto: Aktuálně.cz

Například krásná Ursula Andressová vystupující ve dvoudílných plavkách, která pomohla udělat světový hit z bikin. Snímek byl ve své době označen za sexistický a násilný, přesto slavil úspěch. Při nákladech zhruba milionu dolarů vydělal v kinech po celém světě šedesátkrát tolik.

Jako první Bondovi propůjčil tvář skotský herec Sean Connery. Autor literární předlohy Ian Fleming mu ale moc nevěřil a označil ho za přerostlého kaskadéra. Connery si agenta 007 zahrál šestkrát, než ho pro jediný díl vystřídal George Lazenby. Poté následoval nejdéle sloužící "frajírkovský" Bond v podání Rogera Moora (hrál ho sedmkrát). Timothy Dalton, kterému se vyčítal nedostatek humoru, byl Bondem dvakrát. Vzkříšení hrdiny nastartoval Pierce Brosnan - roli hrál čtyřikrát.

Třiadvacátá bondovka s názvem Skyfall dorazí do českých kin 26. října, do amerických kin už 9. října. Do kin IMAX v USA se dostane dokonce o den dříve. Film režíruje Sam Mendes, který za sebou má dramata Americká krása (1999) nebo Mariňák (2005). Agenta 007 potřetí ztvární Daniel Craig, roli M si opět zahraje Judi Dench a hlavního záporáka ztvární španělský herec Javier Bardem. Před pěti dny se objevilo na oficiálním blogu filmu nové video, které ukazuje natáčení podvodních scén.

Píseň k filmu Skyfall nazpívala populární zpěvačka Adele. Zařadí se tak po bok např. Toma Jonese (Thunderball, 1965), Louise Armstronga (Ve službách Jejího Veličenstva, 1969), Paula McCartneyho (Žít a nechat zemřít, 1973), Tiny Turner (Zlaté oko, 1995), Madonny (Dnes neumírej, 2002), Jacka Whitea (Quantum of Solace, 2008) a dalších hvězd, které své jméno spojily s Bondem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy