Banksy obdaroval královnu. Upozorňuje na lidská práva

Kultura Kultura
17. 5. 2012 5:26
Kdo ušije britské vlajky? ptá se Banksy v novém graffiti
Foto: Luke Giles, The Telegraph

Londýn - Nové londýnské graffiti přisuzované pouličnímu umělci Banksymu by mohlo být kritickým vyjádřením k oslavám diamantového výročí královny Alžběty II. Asijské dítě s šicím strojem totiž bylo na stěnu obchodu Poundland zasazeno tak, aby mu zpod jehly vylézal ozdobný pás britských vlajek.

Stejně tak by mohlo být kritickou reakcí na olympijské hry v Londýně. Obě události jsou do jisté míry chápány jako propagace Velké Británie, k níž bude třeba vyrobit velké množství státních vlajek a dalších reklamních předmětů. Většina z nich bude dle nejpravděpodobnější interpretace Banksyho díla vyrobena v některé z rozvojových zemí, čímž se Británie má nepřímo podílet na nelidských podmínkách zaměstnanců v nespecifikovaných asijských státech.

K tomuto výkladu také svádí umístění graffiti na obchodě Poundland, jenž příznačně svému názvu nabízí veškerý sortiment v ceně jedné libry. Řetězec se navíc už v minulosti potýkal s problémem zaměstnáváním dětí. Před dvěma lety spustil vyšetřování po zjištění, že sedmiletý kluk pracoval 100 hodin týdně v jedné z indických manufaktur, která Poundshopu dodává zboží.

úvodní skeč od Banksyho
úvodní skeč od Banksyho | Foto: Aktuálně.cz

„Jsme Banskyho fandové a zároveň hrdí příznivci královnina jubilea. Poundland má však jasně definované podmínky chování dodavatelů, kteří v pracovních záležitostech musí zastávat určitý pracovní kodex," komentoval situaci ředitel konkrétního obchodu Tim McDonnell.

Ačkoliv se k dílu umělec s neznámou identitou zatím žádným činem nepřihlásil, kluk s šicím strojem je vyveden v Banksyho nápadném černobílém stylu a s hravostí se kriticky vyjadřuje k určitému problému. S nejvyšší pravděpodobností tak půjde právě o graffiti ze spreje tohoto umělce.

K podobnému problému se Banksy vyjádřil už v minulosti. Zjištění, že populární seriál Simpsonovi vzniká v Jižní Koreji, umělce inspirovalo k vytvoření úvodního skeče pro díl nazvaný MoneyBART. Tam zobrazil asijské pracovníky, jak vytváří seriál v žalostných podmínkách.

Nejoblíbenější britský umělec

Banksyho pouliční poetiku Britové očividně zbožňují. Z výzkumu vypracovaného organizátory uměleckého veletrhu The Other Art Fair totiž vyplynulo, že výtvarným dílem nejlépe vystihujícím britskou identitu je graffiti dvou líbajících se policistů, nikoliv nějaký klasický obraz.

Foto: blog Street Art Utopia

Na dalších místech se pak na základě reakcí tisícovky oslovených výtvarníků umístila další moderní díla jako plastika Antonyho Gormleyho pojmenovaná Anděl severu, akt ležící otylé ženy Benefits Supervisor Sleeping (Spící inspektorka z úřadu práce) od Luciana Freuda nebo objekt Moje postel autory Tracy Eminové.

Klasické malířství se dostalo až na sedmou příčku obrazem lodi The Fighting Temeraire (Bojující Temereire) výtvarníka J. M. W. Turnera. Předstihl jej třeba i Hirstův žralok ve formaldehydu nebo obal singlu God Save the Queen punkové skupiny Sex Pistols.

Vzhledem k respondentům čistě z řad výtvarníků však zjištění nelze považovat za zcela vypovídající a platné pro celou britskou společnost. K podobnému, ovšem podrobnějšímu výzkumu, v této oblasti zatím nedošlo.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ve Francii se ujali úřadu dva noví ministři, čelí kritice za znásilnění i popírání #MeToo

Ministři nové francouzské vlády premiéra Jeana Castexe se dnes ujali svých úřadů. Dva z nich přitom už nyní čelí ostré kritice. Nového ministra vnitra Géralda Darmanina totiž od roku 2017 vyšetřují kvůli obvinění ze znásilnění, ministr spravedlnost Éric Dupond-Moretti na sebe před časem upozornil kritikou hnutí #MeToo. Opatrnou pochvalu si prezident Emmanuel Macron vysloužil alespoň za jmenování Barbary Pompiliové do čela ministerstva životního prostřední, informovala agentura AFP.

Premiér Édouard Philippe, který stál v čele vlády od roku 2017, podal v pátek demisi a s ním skončil celý jeho kabinet. Z něj se do týmu nového premiéra Jeana Castexe, dosud málo známého starosty jihofrancouzského městečka Prades, dostal ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ministr financí Bruno Le Maire či ministryně obrany Florence Parlyová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy