Artificiální Potápěč od Toyen jde do dražby

Adam Pešek
8. 3. 2012 2:38
Předpokládaná částka za Potápěče od Toyen by měla v dražbě přesáhnout 15 milionů korun
Plátno Potápěč od Toyen
Plátno Potápěč od Toyen | Foto: Aktuálně.cz

Jedno ze zásadních děl surrealistické malířky Toyen, obraz Potápěč, jde do dražby. Dle odhadu pořádající aukční společnosti by částka měla překročit hranici patnácti milionů korun, čímž by se Potápěč dostal do společnosti vůbec nejdražších českých obrazů.

Plátno představuje autorčin zájem o podmořský svět, jenž se přetransformoval do světa geometrických tvarů. Obraz vznikl ve třicátých letech, kdy Toyen společně s Jindřichem Štýrským v Paříži pokládala základy uměleckého směru artificialismu. Jeho stěžejní myšlenkou bylo ztotožnění malíře a básníka.

Dle slov Jiřího Rybáře z aukční společnosti 1. Art Consulting měl obraz pro autorku velký osobní význam, jelikož si jej po celý život schovávala. „Je známé, že dobří malíři si zásadní a mezníková díla nechávají a neustále se k nim vracejí ve své tvorbě," dodává.

Zatím nejdráže prodaným dílem Marie Čermínové, známější pod pseudonymem Toyen, je plátno Spící vydražené za 20 milionů korun. Po abstraktním malíři Františku Kupkovi je Čermínová druhým investičně „nejhodnotnějším" českým umělcem.

Kupkovo dílo Élevation vydražené za více než 22 milionů je vůbec nejdražším dílem v Česku. Následuje jej další Kupkův obraz Zhroucení vertikál (22 milionů) a právě zmíněné plátno Spící od Toyen.

 

Právě se děje

Další zprávy