Artificiální Potápěč od Toyen jde do dražby

Adam Pešek
8. 3. 2012 2:38
Předpokládaná částka za Potápěče od Toyen by měla v dražbě přesáhnout 15 milionů korun
Plátno Potápěč od Toyen
Plátno Potápěč od Toyen | Foto: Aktuálně.cz

Jedno ze zásadních děl surrealistické malířky Toyen, obraz Potápěč, jde do dražby. Dle odhadu pořádající aukční společnosti by částka měla překročit hranici patnácti milionů korun, čímž by se Potápěč dostal do společnosti vůbec nejdražších českých obrazů.

Plátno představuje autorčin zájem o podmořský svět, jenž se přetransformoval do světa geometrických tvarů. Obraz vznikl ve třicátých letech, kdy Toyen společně s Jindřichem Štýrským v Paříži pokládala základy uměleckého směru artificialismu. Jeho stěžejní myšlenkou bylo ztotožnění malíře a básníka.

Dle slov Jiřího Rybáře z aukční společnosti 1. Art Consulting měl obraz pro autorku velký osobní význam, jelikož si jej po celý život schovávala. „Je známé, že dobří malíři si zásadní a mezníková díla nechávají a neustále se k nim vracejí ve své tvorbě," dodává.

Zatím nejdráže prodaným dílem Marie Čermínové, známější pod pseudonymem Toyen, je plátno Spící vydražené za 20 milionů korun. Po abstraktním malíři Františku Kupkovi je Čermínová druhým investičně „nejhodnotnějším" českým umělcem.

Kupkovo dílo Élevation vydražené za více než 22 milionů je vůbec nejdražším dílem v Česku. Následuje jej další Kupkův obraz Zhroucení vertikál (22 milionů) a právě zmíněné plátno Spící od Toyen.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy