Artificiální Potápěč od Toyen jde do dražby

Adam Pešek
8. 3. 2012 2:38
Předpokládaná částka za Potápěče od Toyen by měla v dražbě přesáhnout 15 milionů korun
Plátno Potápěč od Toyen
Plátno Potápěč od Toyen | Foto: Aktuálně.cz

Jedno ze zásadních děl surrealistické malířky Toyen, obraz Potápěč, jde do dražby. Dle odhadu pořádající aukční společnosti by částka měla překročit hranici patnácti milionů korun, čímž by se Potápěč dostal do společnosti vůbec nejdražších českých obrazů.

Plátno představuje autorčin zájem o podmořský svět, jenž se přetransformoval do světa geometrických tvarů. Obraz vznikl ve třicátých letech, kdy Toyen společně s Jindřichem Štýrským v Paříži pokládala základy uměleckého směru artificialismu. Jeho stěžejní myšlenkou bylo ztotožnění malíře a básníka.

Dle slov Jiřího Rybáře z aukční společnosti 1. Art Consulting měl obraz pro autorku velký osobní význam, jelikož si jej po celý život schovávala. „Je známé, že dobří malíři si zásadní a mezníková díla nechávají a neustále se k nim vracejí ve své tvorbě," dodává.

Zatím nejdráže prodaným dílem Marie Čermínové, známější pod pseudonymem Toyen, je plátno Spící vydražené za 20 milionů korun. Po abstraktním malíři Františku Kupkovi je Čermínová druhým investičně „nejhodnotnějším" českým umělcem.

Kupkovo dílo Élevation vydražené za více než 22 milionů je vůbec nejdražším dílem v Česku. Následuje jej další Kupkův obraz Zhroucení vertikál (22 milionů) a právě zmíněné plátno Spící od Toyen.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy