Alois Nebel přichází do ruských kin a tisk ho chválí

Kultura Kultura
13. 4. 2012 14:20
Český snímek Alois Nebel obdržel pozitivní recenze od ruského deníku
Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Český film Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka, který právě přichází do ruských kin, získal pochvalnou celostránkovou recenzi ve víkendové příloze listu Kommersant. Recenze vyzdvihuje nejen použitou animační techniku rotoskopie, ale i celý příběh drobného človíčka ze zapadlé železniční stanice v česko-německém pohraničí.

„Nevzhledné téma přeměňuje černo-bílá rotoskopie v pohádkovou a tajuplnou historii. Animace naživo natočených scén retušuje snímek potlačováním zbytečných detailů, místo kterých ze stínu zdůrazňuje to, co je důležité a významné. Téma, postavené na 'ostalgii' (nostalgii za bývalou érou socialismu a jejími reáliemi) a technika, která zvláštním způsobem ztvárňuje toto retro, přenáší diváka do jakési druhé reality zapomenutých dětských snů a oživlých starých fotografií," napsala recenzentka Kommersantu.

Rozuzlení zápletky filmového příběhu na pozadí historických změn - příchodu Václava Havla k moci, stažení sovětských vojsk, pádu Berlínské zdi - se pak recenzentce jeví jako výchylka kyvadla života z jedné strany na druhou: "Minulost se ukáže snem, černobílým filmem, který trval tak dlouho, že nešťastný Nebel se div neztratil v mlze. Ale pak zase přichází jaro, vlaky jezdí podle řádu a mračna se rozplývají. Nejsnazší by bylo předpokládat, že tímto mračnem byl starý život v socialismu, ale metafora není až tak očividná - běh času v černobílém snímku s načrtnutými obrysy může představovat jakoukoliv minulost."

Alois Nebel je podle ředitelky Českého centra v Moskvě Dany Brabcové po delším čase českým snímkem, kterému se podařilo dostat se do ruských kin. Naposledy se to povedlo Jiřímu Menzelovi s filmem Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy