Aj Wej-wej nesměl k soudu, který smetl jeho žalobu

ČTK ČTK
20. 7. 2012 10:34
Úřady známého disidenta k soudu nepustily
Foto: Reuters

Peking - Soud v Pekingu zamítl žalobu známého disidenta a výtvarníka Aj Wej-weje na daňový úřad, který mu vyměřil pokutu ve výši 2,4 milionu dolarů (49,7 milionu korun) za údajný daňový únik.

Podle daňových kontrolorů se společnost Beijing Fake Cultural Development Ltd., která prodává Ajova díla, dopustila daňového úniku a musí zaplatit vysokou pokutu. Žalobu Aj Wej-weje na toto rozhodnutí začal soud v pekingském obvodě Čchao-jang projednávat v červnu. Dnes padl verdikt, který byl všeobecně očekáván.

"Verdikt ukazuje, že tato země, více než šedesát let po svém vzniku, stále nemá základní právní postupy, stále nemá žádný respekt pro pravdu, stále daňovým poplatníkům a občanům nedává možnost, aby se ospravedlnili. Celé soudnictví je zahaleno v temnotě," nechal se Aj slyšet.

Sám se dnešního přelíčení nemohl zúčastnit, protože mu to úřady znemožnily. Podle jeho obhájců je kauza součástí zastrašovací kampaně, jejímž prostřednictvím chtějí úřady známého kritika režimu umlčet. Minulý rok strávil Aj Wej-wej v policejní vazbě téměř tří měsíce.

Soudní síň byla obklíčena policií, která z okolí soudní budovy vyháněla zvědavce a novináře.

Podle agentury Reuters Ajův případ vyvolal širokou odezvu v čínské společnosti, zejména díky komunikaci v sociálních sítích. Na 30 tisíc lidí už mu vyjádřilo podporu a přispělo na uhrazení vysoké pokuty. Lidé procházející kolem jeho domu vhazují přes plot papírové vlaštovky, do nichž vkládají bankovky. Aj už tímto způsobem získal víc než polovinu částky, kterou má na pokutě uhradit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy