11. září vyjde kniha o zabití bin Ládina

Kultura Kultura
24. 8. 2012 22:30
Svědectví o likvidaci nejhledanějšího teroristy světa napsal jeden z účastníků mise.
Foto: Reuters

Praha - Jedenáctého výročí útoku na Světové obchodní centrum se na pultech amerických knihkupectví objeví vyčerpávající popis smrti muže, který byl vrcholným sponzorem a organizátorem teroristických útoků, Usámy bin Ládina. Knihu No Easy Day (Žádný snadný den) měl napsat přímo jeden ze členů jednotky SEAL a účastník zásahu proti bin Ladinovi v Pákistánu loňského května, který se skrývá pod pseudonymem Mark Owen.

Nakladatelství Penguin již teď propaguje chystané dílo jako „klíčový kousek moderní historie". Představitelé amerického námořnictva a Pentagonu jsou ovšem zaskočeni, neboť nemají ponětí o obsahu knihy, která má vyjít již velmi brzy. Tommy Vietor z bezpečnostního výboru prohlásil: „Dočetli jsme se o tom dnes z tisku. Knihu  jsme nekontrolovali a nevíme, co se v ní píše."

Námořnictvo upozorňuje, že autor může být stíhán, pokud odhalí utajované informace. Nakladatelství ujišťuje veřejnost, že v textu není uvedeno nic, co by mělo ohrozit národní bezpečnost. Televizní stanice Fox News uvedla ve svém zpravodajství, že tajemný Mark Owens je šestatřicetiletý Matt Bissonnette z Aljašky, který se v roce 2009 podílel na osvobození americké lodi od somálských pirátů a opustil ozbrojené složky minulý rok.
 
Autor prohlašuje, že jeho kniha má za úkol „udělat jasno v jedné z nejdůležitějších misí v historii armády Spojených států."

Kniha je dalším příspěvkem do boje mezi republikány a demokraty. Republikánská opozice dlouhodobě viní současnou Obamovu administrativu z toho, že si ze zabití Usámy bin Ládina dělá politickou reklamu, což je citlivé téma v čase následujících prezidentských voleb. Z tohoto důvodu již bylo rozhodnuto i o tom, že premiéra chystaného filmu Kathryn Bigelow Zero Dark Thirty, jenž také vypráví o bin Ládinově zabití, bude přesunuta až na prosinec. 
.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy