11. září vyjde kniha o zabití bin Ládina

Kultura Kultura
24. 8. 2012 22:30
Svědectví o likvidaci nejhledanějšího teroristy světa napsal jeden z účastníků mise.
Foto: Reuters

Praha - Jedenáctého výročí útoku na Světové obchodní centrum se na pultech amerických knihkupectví objeví vyčerpávající popis smrti muže, který byl vrcholným sponzorem a organizátorem teroristických útoků, Usámy bin Ládina. Knihu No Easy Day (Žádný snadný den) měl napsat přímo jeden ze členů jednotky SEAL a účastník zásahu proti bin Ladinovi v Pákistánu loňského května, který se skrývá pod pseudonymem Mark Owen.

Nakladatelství Penguin již teď propaguje chystané dílo jako „klíčový kousek moderní historie". Představitelé amerického námořnictva a Pentagonu jsou ovšem zaskočeni, neboť nemají ponětí o obsahu knihy, která má vyjít již velmi brzy. Tommy Vietor z bezpečnostního výboru prohlásil: „Dočetli jsme se o tom dnes z tisku. Knihu  jsme nekontrolovali a nevíme, co se v ní píše."

Námořnictvo upozorňuje, že autor může být stíhán, pokud odhalí utajované informace. Nakladatelství ujišťuje veřejnost, že v textu není uvedeno nic, co by mělo ohrozit národní bezpečnost. Televizní stanice Fox News uvedla ve svém zpravodajství, že tajemný Mark Owens je šestatřicetiletý Matt Bissonnette z Aljašky, který se v roce 2009 podílel na osvobození americké lodi od somálských pirátů a opustil ozbrojené složky minulý rok.
 
Autor prohlašuje, že jeho kniha má za úkol „udělat jasno v jedné z nejdůležitějších misí v historii armády Spojených států."

Kniha je dalším příspěvkem do boje mezi republikány a demokraty. Republikánská opozice dlouhodobě viní současnou Obamovu administrativu z toho, že si ze zabití Usámy bin Ládina dělá politickou reklamu, což je citlivé téma v čase následujících prezidentských voleb. Z tohoto důvodu již bylo rozhodnuto i o tom, že premiéra chystaného filmu Kathryn Bigelow Zero Dark Thirty, jenž také vypráví o bin Ládinově zabití, bude přesunuta až na prosinec. 
.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 45 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy