Královská svatba pro 21. století. Tak velký den Harryho a Meghan navázal na zlaté časy monarchie

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček šp dap Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, šp, dap
17. 5. 2018 5:30
V sobotu 19. května se britský princ Harry oženil s hollywoodskou herečkou Meghan Markleovou. Projděte si klíčové detaily ve velké grafice, kterou redakce Aktuálně.cz připravila před královskou svatbou.

Henry Charles Albert David

Rachel Meghan Markleová

Věk

33

37

Místo narození

Londýn, Velká Británie

Los Angeles, Kalifornie, USA

Povolání

Britský korunní princ (šestý v pořadí na britský trůn), kapitán

Herečka, humanitární pracovnice

Studium

Eton, Berkshire. Royal Military Academy Sandhurst

Northwestern University

zobrazit další údaje

Kariéra

Mezi lety 2005 až 2015 sloužil v britské armádě, absolvoval například misi v Afghánistánu

V roce 2014 založil paralympijskou sportovní akci Invictus Games pro válečné veterány.

Jako člen britské královské rodiny absolvoval několik oficiálních státních návštěv rozličných zemí světa.

Angažuje se v několika charitativních organizacích. Zasazuje se například o otevřenou diskusi na téma duševní zdraví, které je stejně důležité jako to fyzické.

Po studiích absolvovala stáž na americké ambasádě v Buenos Aires a pracovala jako kaligrafka na volné noze.

V roce 2002 se objevila v epizodě seriálu General Hospital, následovaly role v televizních show Century City, Kriminálka New York a Fringe.

Od roku 2011 do roku 2017 hrála Rachel Zaneovou v seriálu Kravaťáci. Od roku 2014 do loňska také měla lifestylový web The Tig.

V roce 2016 se stala celosvětovou ambasadorkou pro kampaň World Vision Canada pomáhají dětem k přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a stravě.

Vztahy

Princ Harry chodil mezi lety 2004 a 2009 s dcerou zimbabwského podnikatele Chelsy Davyovou. Od roku 2012 do roku 2014 údajně randil s herečkou a modelkou Cressidou Bonasovou.

Meghan Markleová byla dva roky (2011-2013) vdaná za producenta Trevora Engelsona

Seznámení

Seznámili se v roce 2016 v Londýně

Zásnuby

Jejich zásnuby byly oznámeny 27. listopadu 2017

Svatební obřad se uskuteční v sobotu 19. května v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, 34 kilometrů západně od Londýna přesně ve 12 hodin místního času (ve 13 hodin středoevropského letního času). Obřad povede reverend David Conner, windsorský děkan. Na obřad je pozváno 600 lidí. Což je mnohem méně hostů, než kolik jich přišlo na svatbu prince Williama a Kate Middletonové. Po obřadu dvojice projede ve svatebním průvodu městem Windsor, kde stojí stejnojmenný hrad - jedna z oficiálních rezidencí královny. Pár pojede otevřeným vozem Ascot Landau taženým dvěma koňmi, který se používá při oficiálních akcích a státních ceremoniích. Procesí skončí v sále svatého Jiří, kam budou hosté pozváni na hostinu pořádanou královnou.

zvětšit schéma

načítám grafiku

Fotografie: Shutterstock | ČTK | Profimedia | Reuters | Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy