Královská svatba pro 21. století. Tak velký den Harryho a Meghan navázal na zlaté časy monarchie

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček šp dap Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, šp, dap
17. 5. 2018 5:30
V sobotu 19. května se britský princ Harry oženil s hollywoodskou herečkou Meghan Markleovou. Projděte si klíčové detaily ve velké grafice, kterou redakce Aktuálně.cz připravila před královskou svatbou.

Henry Charles Albert David

Rachel Meghan Markleová

Věk

33

37

Místo narození

Londýn, Velká Británie

Los Angeles, Kalifornie, USA

Povolání

Britský korunní princ (šestý v pořadí na britský trůn), kapitán

Herečka, humanitární pracovnice

Studium

Eton, Berkshire. Royal Military Academy Sandhurst

Northwestern University

zobrazit další údaje

Kariéra

Mezi lety 2005 až 2015 sloužil v britské armádě, absolvoval například misi v Afghánistánu

V roce 2014 založil paralympijskou sportovní akci Invictus Games pro válečné veterány.

Jako člen britské královské rodiny absolvoval několik oficiálních státních návštěv rozličných zemí světa.

Angažuje se v několika charitativních organizacích. Zasazuje se například o otevřenou diskusi na téma duševní zdraví, které je stejně důležité jako to fyzické.

Po studiích absolvovala stáž na americké ambasádě v Buenos Aires a pracovala jako kaligrafka na volné noze.

V roce 2002 se objevila v epizodě seriálu General Hospital, následovaly role v televizních show Century City, Kriminálka New York a Fringe.

Od roku 2011 do roku 2017 hrála Rachel Zaneovou v seriálu Kravaťáci. Od roku 2014 do loňska také měla lifestylový web The Tig.

V roce 2016 se stala celosvětovou ambasadorkou pro kampaň World Vision Canada pomáhají dětem k přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a stravě.

Vztahy

Princ Harry chodil mezi lety 2004 a 2009 s dcerou zimbabwského podnikatele Chelsy Davyovou. Od roku 2012 do roku 2014 údajně randil s herečkou a modelkou Cressidou Bonasovou.

Meghan Markleová byla dva roky (2011-2013) vdaná za producenta Trevora Engelsona

Seznámení

Seznámili se v roce 2016 v Londýně

Zásnuby

Jejich zásnuby byly oznámeny 27. listopadu 2017

Svatební obřad se uskuteční v sobotu 19. května v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, 34 kilometrů západně od Londýna přesně ve 12 hodin místního času (ve 13 hodin středoevropského letního času). Obřad povede reverend David Conner, windsorský děkan. Na obřad je pozváno 600 lidí. Což je mnohem méně hostů, než kolik jich přišlo na svatbu prince Williama a Kate Middletonové. Po obřadu dvojice projede ve svatebním průvodu městem Windsor, kde stojí stejnojmenný hrad - jedna z oficiálních rezidencí královny. Pár pojede otevřeným vozem Ascot Landau taženým dvěma koňmi, který se používá při oficiálních akcích a státních ceremoniích. Procesí skončí v sále svatého Jiří, kam budou hosté pozváni na hostinu pořádanou královnou.

zvětšit schéma

načítám grafiku

Fotografie: Shutterstock | ČTK | Profimedia | Reuters | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy