Královna zakáže Harrymu a Meghan používat královskou značku Sussex

Harry a Meghan si před časem zaregistrovali značku Sussex, odkazující k jejích titulu vévodů. Královna Alžběta II. jim však její používání zatrhla.
"Harry a Meghan dali jasně najevo, že nechtějí být ve svých nových životech závislí na veřejných financích. Dohodlo se proto, že nastane přechodné období, během něhož... budou trávit čas v Kanadě a ve Spojeném království," pokračuje prohlášení.
Podle zákulisních vyjádření Harry a Meghan prohlášením z minulého týdne o ústupu z popředí královské rodiny zaskočili své příbuzné včetně samotné hlavy státu a svým rozhodnutím zbytek rodiny (i Brity) zklamali.
Vévodkyně Meghan den po zveřejnění zlomového komuniké odcestovala zpět do Kanady, kde po předchozí několikatýdenní dovolené zůstal její osmiměsíční syn Archie. Do rozhovorů v Sandringhamu se údajně měla zapojit po telefonu, není ale jasné, zda se tak nakonec stalo.
V pondělí se nejbližší členové královské rodiny sešli na mimořádně naléhavém jednání v Sandringhamu, necelých 200 kilometrů od Londýna. Důvodem bylo překvapivé rozhodnutí vévodů ze Sussexu odstoupit z oficiálních rolí v rámci královské rodiny.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
19. 2. 2020 15:01
Alžběta II. podle britského deníku hodlá zakázat vévodům, aby pro své aktivity používali královskou značku Sussex. Jde o další z nařízení poté, co se Harry s Meghan rozhodli odstoupit ze svých rolí v britské královské rodině. Pár teď údajně chystá spuštění nové neziskové organizace.

Oblíbený americko-britský pár, který se před časem přestěhoval společně se synem Archiem na severoamerický kontinent, zřejmě nebude moct dále využívat pro svou prezentaci označení "královský". O chystaném zákazu vydaném britskou panovnicí informoval deník The Telegraph.

Pokud nařízení vejde v platnost, jedná se o další z restrikcí, která je důsledkem vystoupení Harryho a Meghan z britské královské rodiny. Vévodové si přitom ještě před zveřejněním svého rozhodnutí zaregistrovali značku produktů "Sussex Royal" včetně oficiální webové stránky. 

Podle zdroje z královské rodiny se o budoucnosti vévodů mimo monarchii stále diskutuje.

Již dříve bylo rozhodnuto, že nebudou disponovat titulem "královská Výsost", nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Státní pokladně navíc musí vrátit 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla poblíž Windsorského hradu.

Kromě toho pár údajně chystá spuštění nové neziskové organizace. "Detailní informace budou brzy zveřejněny," dodal zdroj z královské rodiny. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy