Královna zakáže Harrymu a Meghan používat královskou značku Sussex

Harry a Meghan si před časem zaregistrovali značku Sussex, odkazující k jejích titulu vévodů. Královna Alžběta II. jim však její používání zatrhla.
"Harry a Meghan dali jasně najevo, že nechtějí být ve svých nových životech závislí na veřejných financích. Dohodlo se proto, že nastane přechodné období, během něhož... budou trávit čas v Kanadě a ve Spojeném království," pokračuje prohlášení.
Podle zákulisních vyjádření Harry a Meghan prohlášením z minulého týdne o ústupu z popředí královské rodiny zaskočili své příbuzné včetně samotné hlavy státu a svým rozhodnutím zbytek rodiny (i Brity) zklamali.
Vévodkyně Meghan den po zveřejnění zlomového komuniké odcestovala zpět do Kanady, kde po předchozí několikatýdenní dovolené zůstal její osmiměsíční syn Archie. Do rozhovorů v Sandringhamu se údajně měla zapojit po telefonu, není ale jasné, zda se tak nakonec stalo.
V pondělí se nejbližší členové královské rodiny sešli na mimořádně naléhavém jednání v Sandringhamu, necelých 200 kilometrů od Londýna. Důvodem bylo překvapivé rozhodnutí vévodů ze Sussexu odstoupit z oficiálních rolí v rámci královské rodiny.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
19. 2. 2020 15:01
Alžběta II. podle britského deníku hodlá zakázat vévodům, aby pro své aktivity používali královskou značku Sussex. Jde o další z nařízení poté, co se Harry s Meghan rozhodli odstoupit ze svých rolí v britské královské rodině. Pár teď údajně chystá spuštění nové neziskové organizace.

Oblíbený americko-britský pár, který se před časem přestěhoval společně se synem Archiem na severoamerický kontinent, zřejmě nebude moct dále využívat pro svou prezentaci označení "královský". O chystaném zákazu vydaném britskou panovnicí informoval deník The Telegraph.

Pokud nařízení vejde v platnost, jedná se o další z restrikcí, která je důsledkem vystoupení Harryho a Meghan z britské královské rodiny. Vévodové si přitom ještě před zveřejněním svého rozhodnutí zaregistrovali značku produktů "Sussex Royal" včetně oficiální webové stránky. 

Podle zdroje z královské rodiny se o budoucnosti vévodů mimo monarchii stále diskutuje.

Již dříve bylo rozhodnuto, že nebudou disponovat titulem "královská Výsost", nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Státní pokladně navíc musí vrátit 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla poblíž Windsorského hradu.

Kromě toho pár údajně chystá spuštění nové neziskové organizace. "Detailní informace budou brzy zveřejněny," dodal zdroj z královské rodiny. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy