Dětské oblečení i šaty z korunovace. Buckinghamský palác chystá největší výstavu šatníku Alžběty II.

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
Aktualizováno 3. 6. 2016 22:54
Více než 150 outfitů britské královny Alžběty II., včetně svatebních šatů a velkolepého korunovačního oděvu, uvidí návštěvníci na třech výstavách v Londýně, Windsoru a Edinburghu. Ta v Buckinghamském paláci bude vůbec největší, jakou kdy královská rodina uspořádala. Využila k tomu letošní kulaté narozeniny královny, která se v dubnu dožila devadesáti let.
Tak šel čas s Alžbětou II.
Tak šel čas s Alžbětou II. | Foto: Instagram

Oslavy 90. narozenin britské královny Alžběty II. neponechávají stranou ani její garderobu. To nejzajímavější ze šatníku Jejího Veličenstva uvidí návštěvníci hned na třech tematických výstavách

Největší zájem publika očekávají v Buckinghamském paláci, který se poddaným otevře 23. července. Tamní expozice bude dosud největší přehlídkou královnina šatníku.

Za celý život vystřídala Alžběta II. na politických a společenských setkáních přes deset tisíc outfitů, odhaduje britský deník The Telegraph.

Na expozicích z nich návštěvníci uvidí zhruba sto padesát, mezi nimi i šperky, doplňky, její dětské oblečení, kostýmy z pantomim, které zamlada hrávala, nebo oblečení z tradičního kostkovaného tartanu.

Největší pozornost na sebe ale pravděpodobně strhnou šaty svatební a také ty, které měla na sobě v den korunovace 2. června 1953.

Oba oděvy už si sice lidé v minulosti mohli prohlédnout, letos je to ale poprvé, co jsou vystavovány společně. Pro královnu je navrhl její oblíbený módní návrhář, sir Norman Hartnell.

Módních trendů už Alžběta II. zažila za život bezpočet, svůj osobní styl si však udržuje téměř neměnný. "Její oblékání je konzervativní, ale hezké a stylové, což je pro starou Anglii důležité a evidentně se to od královny žádá," vysvětluje známá módní návrhářka Liběna Rochová.

"Uniformou" britské královny jsou klasické, na míru šité kostýmky a elegantní, jednoduché a nadčasové šaty. Od roku 2002 jí je pomáhá vybírat Angela Kelly, její garderobiérka, osobní asistentka a blízká přítelkyně v jednom.

Královna si libuje ve veselých, jasných barvách i květinových vzorech. Díky nim je nepřehlédnutelná na jakékoliv události. Většinou jí nechybí ani perlový náhrdelník, malá kabelka a nezbytný klobouček a rukavičky.

"Nemůžu si nikdy obléct béžovou, protože by nikdo nepoznal, kdo jsem," komentovala kdysi s nadsázkou svoji zálibu v pastelových barvách. Třeba na svatbu svého vnuka Williama s Kate Middletonovou přišla v zářivě žluté, na křest svého pravnuka George zase zvolila blankytně modrou.

Vystaví palác i tyto královniny outfity?

Queen Elizabeth as a younger child! #queen #princess #beautiful #dress #love #rates #england #greatbritain

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #love #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen #worldwar2

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A picture of Princess Elizabeth #queenelizabeth #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #dress #love #rates #pretty #beautiful #young #england #english #greatbritain #landscape #flowers

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

You'll never guess who's birthday is soon!! #queen #elizabeth #rich #pretty #young #beautiful #birthday #is #soon

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A long time ago!! By the way, my new hashtag: #queenlizzy #queen #pretty #normal #england #old #picture

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy