Kradete nám sníh a mraky, obvinil íránský generál Izrael. Je to nesmysl, omlouvají se meteorologové

Magazín Magazín
12. 7. 2018 14:33
Íránský generál Gholám Rezá Džalálí obvinil minulý týden Izrael z toho, že může za ubývání sněhu na íránských horách a nízké množství srážek. Podle něj se židovský stát spikl s některou sousední zemí a vysílá do Íránu mraky, ze kterých nepadají srážky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Izrael krade Íránu mraky a sníh, nechal se slyšet na zemědělské konferenci v Teheránu brigádní generál Gholám Rezá Džalálí, vedoucí představitel civilní obrany.

"Podezíráme zahraniční státy z toho, že se podílejí na klimatické změně. Izrael a jedna ze sousedních zemí mohou za to, že se nad Íránem pohybují mraky, ze kterých nepadají srážky. Čelíme krádeži mraků a sněhu," citovaly jej britský deník The Telegraph a íránský Tehran Times.

Generál své tvrzení podpořil výsledkem výzkumu, který poukázal na to, že horské oblasti ve výšce nad dva tisíce metrů nad mořem jsou od Afghánistánu po Středozemní moře pokryty sněhem, kromě íránské části.

Od tvrzení brigádního generála se distancoval vedoucí meteorologů Ahad Vazife i ředitel íránské meteorologické organizace Davúd Parhizkar. "Generál zřejmě disponuje dokumenty, o kterých nevím. Ale na základě meteorologických znalostí je nemožné, aby země kradla sníh nebo mraky," uvedl Vazife. Parhizkar dodal, že není v silách lidí manipulovat s počasím.

Ředitel stanice dodal, že sucho v zemi je výsledkem klimatických změn a růstu teploty, nikoliv zásahu cizí země. Podle něj se v Íránu za posledních 11 let značně změnilo počasí a klimatické změny kromě tání sněhu způsobují také častější záplavy v některých oblastech.

Podle ředitele íránského národního centra pro sucho a krizový management stouply v zemi jarní teploty o 0,8 stupně Celsia oproti dlouhodobě sledovaným průměrům.

Video: Sýrie je rusko-íránský protektorát, říká reportér

Krutostí bylo hodně, chemické zbraně jsou jenom smítko. Válka už stála život statisíce Syřanů, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy