Kradete nám sníh a mraky, obvinil íránský generál Izrael. Je to nesmysl, omlouvají se meteorologové

Magazín Magazín
12. 7. 2018 14:33
Íránský generál Gholám Rezá Džalálí obvinil minulý týden Izrael z toho, že může za ubývání sněhu na íránských horách a nízké množství srážek. Podle něj se židovský stát spikl s některou sousední zemí a vysílá do Íránu mraky, ze kterých nepadají srážky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Izrael krade Íránu mraky a sníh, nechal se slyšet na zemědělské konferenci v Teheránu brigádní generál Gholám Rezá Džalálí, vedoucí představitel civilní obrany.

"Podezíráme zahraniční státy z toho, že se podílejí na klimatické změně. Izrael a jedna ze sousedních zemí mohou za to, že se nad Íránem pohybují mraky, ze kterých nepadají srážky. Čelíme krádeži mraků a sněhu," citovaly jej britský deník The Telegraph a íránský Tehran Times.

Generál své tvrzení podpořil výsledkem výzkumu, který poukázal na to, že horské oblasti ve výšce nad dva tisíce metrů nad mořem jsou od Afghánistánu po Středozemní moře pokryty sněhem, kromě íránské části.

Od tvrzení brigádního generála se distancoval vedoucí meteorologů Ahad Vazife i ředitel íránské meteorologické organizace Davúd Parhizkar. "Generál zřejmě disponuje dokumenty, o kterých nevím. Ale na základě meteorologických znalostí je nemožné, aby země kradla sníh nebo mraky," uvedl Vazife. Parhizkar dodal, že není v silách lidí manipulovat s počasím.

Ředitel stanice dodal, že sucho v zemi je výsledkem klimatických změn a růstu teploty, nikoliv zásahu cizí země. Podle něj se v Íránu za posledních 11 let značně změnilo počasí a klimatické změny kromě tání sněhu způsobují také častější záplavy v některých oblastech.

Podle ředitele íránského národního centra pro sucho a krizový management stouply v zemi jarní teploty o 0,8 stupně Celsia oproti dlouhodobě sledovaným průměrům.

Video: Sýrie je rusko-íránský protektorát, říká reportér

Krutostí bylo hodně, chemické zbraně jsou jenom smítko. Válka už stála život statisíce Syřanů, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy