V civilizovaných zemích se v restauraci nekouří, je to populismus poslanců, tvrdí čeští šéfkuchaři

Petra Jansová Petra Jansová
26. 5. 2016 13:10
Zákon o zákazu kouření v restauracích neprošel. Podle šéfkuchařů z vyhlášených restaurací se Česko zase vzdálilo moderním trendům. V západních zemích je běžné v restauracích nekouřit. "Dohadování se o tom, zda zakázat kouřit, nebo ne, je pouze populistickou hrou pánů poslanců. Všude v civilizovaném světě je naprosto běžné, že se v restauracích nekouří," tvrdí popularizátor české gastronomie Roman Vaněk.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zákaz kouření v restauracích je součástí civilizovaného světa, reagují čeští šéfkuchaři na včerejší jednání Poslanecké sněmovny o protikuřáckém zákoně. Ten nakonec nebyl po dlouhotrvajících diskusích schválen. 

"Dohadování se o tom, zda zakázat kouřit, nebo ne, je pouze populistickou hrou pánů poslanců. Všude v civilizovaném světě je naprosto běžné, že se v restauracích nekouří," tvrdí popularizátor české gastronomie Roman Vaněk s tím, že se tak Česká republika vyspělým zemím zase o něco vzdálila.

Podobně se vyjadřují i šéfkuchaři, které oslovil online deník Aktuálně.cz. Cigaretový kouř podle nich kazí zážitek z jídla a cigarety nepatří ani do restaurací, ani do kaváren. Zákaz kouření funguje v jejich podnicích řadu let, hosté ho respektují a nijak si nestěžují. 

Aktuálně.cz oslovilo šéfkuchaře vyhlášených restaurací včetně držitele michelinské hvězdy Radka Kašpárka a položilo jim následující otázky:

1. Proč by se v restauracích nemělo kouřit?
2. Proč se nesmí kouřit ve vaší restauraci? 
3. Jak na zákaz reagují vaši hosté?

Radek Kašpárek, šéfkuchař restaurace Field

Radek Kašpárek
Radek Kašpárek | Foto: Economia

1. Myslím si, že v restauracích, kde se podává jídlo, by se kouřit nemělo. Ovlivňuje to chuť a celkový zážitek z návštěvy restaurace.

2. Z toho důvodu se nesmí kouřit ani u nás. Chceme, aby si naši hosté užili především jídlo. Naopak v hospodě, kam chodí lidé na pivo, případně tlačenku, s tím problém nemám.

3. Ve Fieldu nikdo zákaz kouření neřeší, hosté s tím počítají.

Pavel Sapík, šéfkuchař resturace Terasa u Zlaté studny

Pavel Sapík
Pavel Sapík | Foto: Vojtěch Marek

1. Kouření kazí zážitek z jídla. Nepatří ani do restaurací, ale například ani do kaváren. Prostě nikam, kde jsou voňavé věci.

2. V naší restauraci se nekouří už od samého počátku. Lidé se k nám chodí především najíst a nechceme, aby jim zážitek narušoval některý z neohleduplných kouřících hostů. Ke kvalitní gastronomii to totiž podle mého nepatří.

3. Žádnou negativní zpětnou vazbu jsme zatím neměli. Naši hosté ze zahraničí jsou na to zvyklí a jsou v tom odchovaní. Zákaz kouření v restauracích vnímám jako důkaz vyspělé kultury. Pro mě je vlastně včerejšek obrovským zklamáním.

Jan Horký, bývalý šéfkuchař restaurace Art Nouveau v Obecním domě

Jan Horký
Jan Horký | Foto: Jakub Plíhal

1. Za prvé jsem sám nekuřák, za druhé to podle mého naprosto kazí výsledný dojem z jídla. Samozřejmě se ale nebráním, a dokonce jsem i zastánce, zřízení speciálních uzavřených salónků, kde si může host v klidu vychutnat například doutník s koňakem.

2. Art Nouveau byla od počátku nekuřácká restaurace a já jsem jedině pro. Je to součást gastronomických pravidel, která běžně fungují všude ve světě.

3. Lidé do restaurací chodí za jídlem, případně za šéfkuchařem. To, jestli smí kouřit, nebo ne, neřeší. Podobné zkušenosti mají navíc i moji kolegové z branže. V souvislosti se zákazem kouření ve svých podnicích navíc nikdo z nich ani nezaznamenal úbytek hostů. 

Jiří Štift, šéfkuchař restaurace Spices

Jiří Štift
Jiří Štift | Foto: Vojtěch Marek

1. Já osobně nemám rád zakouřené prostory a do takových podniků rozhodně nechodím. Je to ale přeci jenom moje rozhodnutí a každý z nás si může vybrat podnik podle svého vkusu. Když mi vadí kouř, zkrátka nepůjdu tam, kde se kouří, a naopak. Já jsem navíc přesvědčen, že rozhodnutí o tom, zda to dovolit, je věcí majitele a stát by do toho neměl zasahovat.

2. Kouření je povoleno pouze na venkovní terase. Tam, kde se podává jídlo, by se kouřit nemělo. Cigaretový kouř v podstatě snižuje jeho kvalitu.

3. Znám reakce jak z táborů kuřáků, tak i nekuřáků. Existují totiž nejenom státy, kde je kouření v restauracích zakázáno, ale i ty, kde je to naprosto běžné. A nejsem proti tomu, vyjít vstříc lidem, kteří si chtějí po jídle vychutnat doutník, speciální kuřárnou. Samozřejmě pokud to dispozice podniku dovolí.

Jan Punčochář, šéfkuchař Grand Cru Restaurant & Bar

Jan Punčochář
Jan Punčochář | Foto: Vojtěch Marek

1. Dle mého názoru je kouření v restauracích absolutně zastaralá věc a tím, že zákon nebyl schválen, jsme zase kousek dál moderním trendům. Já osobně v žádné své restauraci kouření nepovoluji a u dobrých restaurací to považuji za standard, který očekávám. Argument o tom, že spadne celková tržba gastronomických zařízení, je z krátkodobého hlediska možná přípustná, ale určitě ne z toho dlouhodobého. To kupříkladu můžeme vidět na Velké Británii nebo dalších zemích Evropy, kde sice prvně došlo k poklesu, ale v dlouhodobějším horizontu přišel naopak nárůst od původních tržeb až o 15 procent. Myslím, že ani většině kuřáků by zákaz kouření v restauracích rozhodně nevadil. Není přece problém jí kouřit ven na vyhrazené místo, spíše každý uvítá, že nemusí vše, co ten večer měl na sobě, hodit do pračky. 

2. Hlavně proto, že by zákazníci vůbec necítili, co jedí a co pijí. Představte si, že si dáte krásné víno za tisíc korun a budete cítit jen vůni cigarety. Hraji si s chutí jídla, mazlím se s tím, aby byla chuť vyvážená a zajímavá, a tohle všechno vám jednoduše dým z cigarety zcela zničí. A to já určitě nechci. 

3. Nijak, berou to zcela automaticky. Musím říct, že ani nikoho snad nenapadne v naší restauraci kouřit. Pokud si chtějí zapálit, pak jedině venku na zahrádce. Opravdu jsem s tím nikdy neměl u zákazníků problém. 

Je-li největší ideová bitva, která se ve vládě vede, o kouř v restauraci, kdo by si po takové koalici stýskal, tvrdí komentátor Petr Fischer. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy