Korsika je právem nazývána Ostrovem krásy

Adam Pešek
9. 6. 2011 8:30
Hory na většině území a bílé pláže získaly Korsice přezdívku Ostrov krásy
Korsika
Korsika | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrov krásy, Hora v moři nebo Perla Středomoří, Korsika je častována mnoha názvy, přičemž naprostá většina jich kladně hodnotí už na první pohled. Všudypřítomná příroda okouzlila už starověké Řeky a ti ostrov pojmenovali Kalliste, což v překladu znamená právě krásná či nádherná. Běloskvoucí pláže a malebné hory vyrůstající vprostřed Středozemního moře jen svědčí o zasloužení si těchto přívlastků.

Malý ostrov pod správou Francie nabízí v podstatě vše, co byste od dovolené mohli očekávat. Z průzračných pláží vhodných k potápění bývá výhled rovnou na hory, které pokrývají většinu území. Objevovat jejich velkolepost je slast, z nečekaně zelených hor porostlých převážně borovicemi a duby stékají různé říčky a potůčky, údolí skýtají ledovcová jezera, turistické stezky jdou napříč celým ostrovem a často vedou k prehistorickým menhirům, jejichž původ je opředen tajemstvím.

Korsika
Korsika | Foto: Isifa/Thinkstock

Korsická městečka na úbočích hor tvoří středověké na sebe nalepené domy propojované všelijak kroucenými uličkami. Na pobřeží je pak vždy chrání zdánlivě podivné pevnosti, často se jedná spíše o různé věžičky či větší statky.

Typické kouzlo podporuje fakt, že o metropolích na Korsice nemůže být řeč. Větší města mají kolem padesáti tisíc obyvatel a obvykle skýtají hned několik zajímavostí. Největší Bastia láká svou pevností, vnitrozemské Corte hradem a Ajjacio domovem Napoleona Bonaparte.

Korsika
Korsika | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako na téměř každý ostrov, i na Korsiku se dá dostat letecky či trajektem. Přímé letecké spojení z Česka však neexistuje a přestup ve Francii či Itálii bude nutný. Trajekty jezdí z Janova, Livorna, Říma a z Nice, přičemž cesta lodní varianta vychází levněji než letenka. Navíc pokud se rozhodnete pro cestu vlastním autem, doprava na Korsice pro vás bude podstatně jednodušší. Místní autobusová spojení totiž zahrnuje jen několik málo spojů po pobřeží, bez vlastního automobilu tak výlety nejsou příliš reálné a využití některé z místních půjčoven se může velmi prodražit.

Cestovní kanceláře sice výlety často pořádají, svoboda volby zajímavého místa je však neocenitelná. Nicméně hledáte-li nejjednodušší způsob jak se na Ostrov krásy podívat, desetidenní autobusové zájezdy začínají už na ceně kolem 9 000 Kč.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Lyžovat v Rakousku bude možné. Země na Vánoce povolí zimní sporty

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Některé země včetně Francie, Německa či Itálie přitom v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, aby se zabránilo šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.

Od pondělí až do 10. ledna budou také muset lidé přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí do desetidenní karantény. Cílem je omezit cestovní ruch.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy