Královna Alžběta II. odjela z Londýna, William možná převezme část jejích povinností

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 3. 2020 15:11
Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek poděkovala zdravotníkům a všem dalším, kteří se snaží zabránit šíření nového koronaviru a starají se o nemocné. Královna odjela s princem Philipem do Windsoru a část jejích povinností převzal i princ William, který zřídil speciální fond na pomoc v boji s pandemií. Kvůli koronaviru bude zřejmě odložena svatba princezny Beatrice, sestřenice princů.
Britská panovnice zůstane ve Windsoru společně s manželem princem Philipem i během Velikonoc. Z Londýna odjela o týden dřív, než bylo původně plánované.
Britská panovnice zůstane ve Windsoru společně s manželem princem Philipem i během Velikonoc. Z Londýna odjela o týden dřív, než bylo původně plánované. | Foto: Profimedia.cz

Královna Alžběta II., které bude letos 94 let, již před pár dny značně omezila počet svých povinností a odjela z Londýna do Windsoru, kde zůstane i během Velikonoc společně s manželem, princem Philipem. Ten se ve svých 98 letech potýká častokrát s řadou zdravotních potíží.

Podle britského zpravodajského webu BBC do Windsoru dorazili vrtulníkem z jejich sídla v Sandringhamu. Pár by zde měl strávit Velikonoce.

Královna v souvislosti s pandemií řekla, že Británie i svět se ocitly v časech "velkých obav a nejistoty". Vyzvala přitom Brity, aby stáli při sobě, a slíbila, že je připravena sehrát svou úlohu v této situaci.

"My všichni dnes musíme podle doporučení změnit naše běžné zvyklosti a denní návyky pro větší dobro společnosti, ve které žijeme, a to hlavně proto, abychom chránili ty nejzranitelnější," uvedla Alžběta II.

Královna poděkovala také vědcům, lékařům, záchranářům i zaměstnancům veřejných služeb za jejich nasazení v těchto dnech.

"Mnozí z nás budou muset najít nové způsoby kontaktu se svými blízkými a zajistit tak, aby naši milovaní byli v bezpečí. Jsem si jistá, že to zvládneme. A ujišťuji vás, že má rodina a já jsme připraveni sehrát v tom svou úlohu," dodala královna.

Panovnice kvůli snížení potenciálního rizika nákazy koronavirem zrušila řadu oficiálních setkání, cest do různých britský měst i zahradních slavností. Ve Windsoru by měli zůstat s méně personálem než obvykle. 

Charles zrušil turné, William převzal část povinností

Již před týdnem posunuli princ Charles a jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu, kvůli pandemii koronaviru termín cest po Bosně a Hercegovině, Kypru a Jordánsku. 

Princ William, druhý v pořadí následnictví na britský trůn, ve středu vystoupil ve videu, ve kterém označil pandemii koronaviru za obávanou krizi a zároveň podpořil všechny ty, kteří se nyní snaží pomáhat.

Uvedl také, že je potřeba pomoc nasměrovat tam, kde je jí nejvíce potřeba. "Touha pomáhat v této tragické době musí být řízena a směrována, jak nejlépe to jde," oznámil mimo jiné ve svém proslovu. Dodal, že Národní fond pro stav nouze, jenž byl založen vloni, pomůže místním charitativním organizacím v boji s pandemií. 

Britští specialisté na královskou rodinu také předvídají, že princ William, vévoda z Cambridge, možná na určitou dobu v některých ohledech zastoupí panovnici a svého otce, kteří kvůli vysokému věku patří do skupiny ohrožené virem. 

Koronavirus může změnit odstoupení Harryho z královské rodiny

Spekuluje se také o roli prince Harryho. Vévodové ze Sussexu jsou momentálně v Kanadě a na konci března by měli odejít z pozice aktivních členů britské monarchie. To se však ještě kvůli pandemii koronaviru nakonec může změnit a princ Harry může být případně povolán zpět. 

Vévoda ze Sussexu ve čtvrtek prostřednictvím videovzkazu oznámil, že plánované sportovní hry pro zraněné válečné veterány Invictus Games se posouvají na příští rok. Konat se měly na začátku května v Nizozemsku. 

Princ Harry vzkázal, aby na sebe lidé dávali pozor a postarali se o svoje rodiny i okolí. Podle něj je společenská izolace psychicky náročná zejména pro válečné veterány.

Vévodové na svém oficiálním instagramovém účtu oznámili, že budou v následujících dnech sdílet rady, jak v této nejisté době zůstat zdraví fyzicky i mentálně, a také uvádět příklady pomoci v boji s pandemií. 

Pandemie může v Británii trvat do června

Šíření nemoci Covid-19 může také zamávat s plánovanou svatbou princezny Beatrice s obchodníkem Edoardem Mapellim Mozzim, která se měla konat na konci května v královské kapli paláce St. James. Podle britského deníku The Telegraph byla jedna z dcer prince Andrewa nucena zrušit svatební recepci v zahradách Buckinghamského paláce. 

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek uvedl, že země pandemii snad zastaví během 12 týdnů. "Nemohu vám tady říct, že do konce června budeme na kopci směřovat ze svahu dolů. Nevíme, v jaké jsme fázi ani jak dlouho to bude trvat, ale mohu říct, že ten příliv odvrátíme a můžeme to zvládnout v příštích 12 týdnech," řekl Johnson.

Celé zemi poděkoval také za dodržování vládních doporučení proti šíření koronaviru a vyzval podnikatele, aby stáli při svých zaměstnancích tak, jako vláda bude stát při nich. Podle Johnsona Britové chodí méně do barů a restaurací i méně jezdí veřejnou dopravou. "Existují ale oblasti, kde lidé zcela nedodržují rady způsobem, jakým by měli," dodal s tím, že vláda proto může zvážit zpřísnění opatření.

Podle nejnovějších údajů britské vlády se ve čtvrtek zvýšil počet obětí z řad nakažených ve Spojeném království o tři desítky na 137 a počet infikovaných vzrostl téměř na 2700.

Jak dlouho chrání rouška? Poslechněte si rozhovor:

Když v parku jednou za pět minut potkáte člověka, žádné riziko vám nehrozí, říká infekcionista Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy