Pozdravy za časů koronaviru. Líbání či podání ruky nahradilo gesto ze Star Treku

Magazín Magazín
11. 3. 2020 12:56
Ze strachu z nákazy a šíření koronaviru si světoví lídři přestali třást rukou. V Americe se stalo populární zdravit se "véčkem" mezi prsty, které se proslavilo především díky seriálu Star Trek. V Evropě, Asii a na Blízkém východě se zase objevují šťouchance do lokte i symbolické kopance. Pozadu nezůstala ani britská královna Alžběta II., která od minulého týdne zdraví návštěvy lehkým úklonem.
Nedotýkat se, prosím. Pozdravy za časů koronaviru | Video: Aktuálně.cz

O novém typu koronaviru, který se rozšířil do 70 zemí a teritorií, jednají denně krizové štáby ve většině zemí světa. Vzhledem k tomu, že politici jsou v neustálém kontaktu, a s vědomím, jak snadno se nákaza šíří, přistoupili někteří z nich k alternativnímu způsobu přátelského pozdravu. 

Zákonodárci v americkém Washingtonu se na své schůzce dohodli, že podání rukou nahradí gestem ze Star Treku. Takzvaný vulkánský pozdrav, který vypadá jako véčko mezi prsty, v seriálu doprovází slova "žij dlouho a blaze".

Vulkánský pozdrav je prevencí proti přenosu nákazy na zdravé jedince. Virus může mít až dvoutýdenní inkubační dobu, a tak člověk nemusí infekci hned poznat. Politici se také usnesli, že pokud někdo z nich přijde do kontaktu s nakaženou osobou, zůstane sám od sebe v izolaci, tvrdí americký zpravodajský deník CNN

Opatrná je i Evropa. V Německu zavedl bezkontaktní pozdrav ministr Horst Seehofer, když si na meetingu odmítl potřást rukou s Angelou Merkelovou. To, co jiní vnímali jako faux pas, vzala kancléřka s nadhledem a pochválila kolegu za duchaplné a zodpovědné chování. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte na jednání chtěli nejprve ukázat, že hysterie mezi lidmi je zbytečná. Na společné schůzce si bez obav potřásli rukou a vyzvali lidi, aby z kontaktu s ostatními neměli přehnaný strach. Oba lídři vzali svá slova zpátky a dnes lidem doporučují, aby se vyhnuli i tradičním polibkům na tvář.

Na lehkou váhu bral stisk ruky také britský premiér Boris Johnson, který se zařekl, že ruku by podal i pacientům v nemocnici. Tento týden už ale přiznal, že obavy jsou namístě a stisk ruky ze svého společenského rejstříku vynechal. Královna Alžběta II. jde také příkladem a své hosty zdraví lehkým úklonem. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje lidem nahradit pozdrav šťouchnutím lokte anebo máváním s otevřenou dlaní. V Číně vláda upozorňuje i na to, že stisk ruky je novodobý pozdrav, který nemá v lidové republice kořeny. Lidé se v čase koronaviru mají vrátit k pěsti namířené proti vlastní dlani. 

Video, které se rozšířilo z Íránu, zase ukazuje, jak si tři muži navzájem poklepávají nohou. Populární začíná být ve světě také pozdrav namasté, kterým se běžně zdraví lidé v hinduistické kultuře a v překladu znamená něco jako "klaním se ti".

Prymula: Můžeme nařídit povinné nošení roušek. Školy zůstanou zavřené minimálně měsíc

Do konce týdne budou nakažených stovky. Mnoho dalších scénářů už nemáme, říká o boji s koronavirem náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy