Pozdravy za časů koronaviru. Líbání či podání ruky nahradilo gesto ze Star Treku

Magazín Magazín
11. 3. 2020 12:56
Ze strachu z nákazy a šíření koronaviru si světoví lídři přestali třást rukou. V Americe se stalo populární zdravit se "véčkem" mezi prsty, které se proslavilo především díky seriálu Star Trek. V Evropě, Asii a na Blízkém východě se zase objevují šťouchance do lokte i symbolické kopance. Pozadu nezůstala ani britská královna Alžběta II., která od minulého týdne zdraví návštěvy lehkým úklonem.
Nedotýkat se, prosím. Pozdravy za časů koronaviru | Video: Aktuálně.cz

O novém typu koronaviru, který se rozšířil do 70 zemí a teritorií, jednají denně krizové štáby ve většině zemí světa. Vzhledem k tomu, že politici jsou v neustálém kontaktu, a s vědomím, jak snadno se nákaza šíří, přistoupili někteří z nich k alternativnímu způsobu přátelského pozdravu. 

Zákonodárci v americkém Washingtonu se na své schůzce dohodli, že podání rukou nahradí gestem ze Star Treku. Takzvaný vulkánský pozdrav, který vypadá jako véčko mezi prsty, v seriálu doprovází slova "žij dlouho a blaze".

Vulkánský pozdrav je prevencí proti přenosu nákazy na zdravé jedince. Virus může mít až dvoutýdenní inkubační dobu, a tak člověk nemusí infekci hned poznat. Politici se také usnesli, že pokud někdo z nich přijde do kontaktu s nakaženou osobou, zůstane sám od sebe v izolaci, tvrdí americký zpravodajský deník CNN

Opatrná je i Evropa. V Německu zavedl bezkontaktní pozdrav ministr Horst Seehofer, když si na meetingu odmítl potřást rukou s Angelou Merkelovou. To, co jiní vnímali jako faux pas, vzala kancléřka s nadhledem a pochválila kolegu za duchaplné a zodpovědné chování. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte na jednání chtěli nejprve ukázat, že hysterie mezi lidmi je zbytečná. Na společné schůzce si bez obav potřásli rukou a vyzvali lidi, aby z kontaktu s ostatními neměli přehnaný strach. Oba lídři vzali svá slova zpátky a dnes lidem doporučují, aby se vyhnuli i tradičním polibkům na tvář.

Na lehkou váhu bral stisk ruky také britský premiér Boris Johnson, který se zařekl, že ruku by podal i pacientům v nemocnici. Tento týden už ale přiznal, že obavy jsou namístě a stisk ruky ze svého společenského rejstříku vynechal. Královna Alžběta II. jde také příkladem a své hosty zdraví lehkým úklonem. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje lidem nahradit pozdrav šťouchnutím lokte anebo máváním s otevřenou dlaní. V Číně vláda upozorňuje i na to, že stisk ruky je novodobý pozdrav, který nemá v lidové republice kořeny. Lidé se v čase koronaviru mají vrátit k pěsti namířené proti vlastní dlani. 

Video, které se rozšířilo z Íránu, zase ukazuje, jak si tři muži navzájem poklepávají nohou. Populární začíná být ve světě také pozdrav namasté, kterým se běžně zdraví lidé v hinduistické kultuře a v překladu znamená něco jako "klaním se ti".

Prymula: Můžeme nařídit povinné nošení roušek. Školy zůstanou zavřené minimálně měsíc

Do konce týdne budou nakažených stovky. Mnoho dalších scénářů už nemáme, říká o boji s koronavirem náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 7 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Další zprávy