Koráli mizí, můžou za to hustě osídlená pobřeží

ntq, Reuters
2. 2. 2008 15:30
Průlomový výzkum svědčí proti lidem
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru.
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Londýn - Vědci po letech bádání poprvé ukázali na konkrétního viníka, který nejvíce škodí korálům. Za jejich ohrožení podle nich mohou hlavně hustě osídlená pobřeží poblíž útesů. 

"Korálové útesy jsou v ohrožení už dlouho. Za celý tento čas se ukázalo, že najít jednoznačného viníka, jako například rybolov a klimatické změny, není zas až tak snadné. My jsme se o to pokusili," uvedl Camilo Mora, mořský biolog z univerzity v Dalhousie v Kanadě.

Biologové donedávna monitorovali 332 útesů v 13 zemích světa včetně Karibiku. Sledovali všechny okolní rybářské aktivity, populační růst i sedimentaci minerálů a nečistot.

Tým se zaměřil i na takové detaily jako druh zemědělství na přilehlé pevnině, průměrnou teplotu vzduchu i vody, četnost hurikánů, nemoci korálů a jejich druhovou pestrost. Zkrátka všechno, co má cosi společného s korály. Výsledek nakonec prokázal, že největším viníkem jsou právě hustě osídlená pobřeží.

"Naše zkoumání čistě a jasně ukázalo, že nepřirozené vymírání korálů je přímo úměrné počtu obyvatel v těsné blízkosti korálů," tvrdí biologové v protokolu pro londýnskou Královskou společnost.

Badatelé nyní hlásí, že právě kvůli lidem dosahuje situace korálových útesů v Karibiku už pomalu kritického bodu. A pokud současnou situaci budeme chtít napravit, bude třeba pořádnou porci úsilí.

Konečně verdikt

Život korálů ovlivňuje jednoduché pravidlo: více lidí znamená více škodlivin, včetně rybolovu, odpadků i všech dalších lidských aktivit, které přispívají k oteplování oceánů.

Korálové útesy - jemné podmořské struktury podobné skalkám na našich zahradách - jsou tvořeny malými živočichy korálovými polypy. Celá struktura vytváří výborné prostředí pro řadu rostlinných druhů a hlavně slouží jako dokonalý úkryt ryb.

"Živé" útesy jsou považovány za vynikající vlnolamy a ochranu pobřeží, základnu turistiky. Nedávno se našlo také uplatnění v medicíně, kde pomáhají léčit rakovinu.

Avšak biologové i nejrůznější ekologické skupiny varují, že pokud vlády světa neučiní kroky k šetrnějšímu zacházení s mořským ekosystémem, koráli prostě a jednoduše vyhynou.

"Naše zpráva je průlomová. Posouváme se od tradičních, pouze lokálních problémů, ke globálním viníkům vymírání korálů," napsal Mora a jeho kolegové.

Korálové útesy jsou přitom důležitým zdrojem financí. Jen rybolov a turistika každoročně přinesou Karibiku zisky ve výši 4 miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy