Kongo odkrylo tajemství. Nové druhy žab a hlodavců

man, Reuters
9. 8. 2007 0:00
Zvířata se štěstím přečkala dlouholetou válku
Bohatá vegetace na východě Konga ukrývá mnoho dosud neznámých druhů živočichů a rostlin.
Bohatá vegetace na východě Konga ukrývá mnoho dosud neznámých druhů živočichů a rostlin. | Foto: Reuters

Kinshasa - Kvůli dlouholeté občanské válce a nepřístupnému terénu zůstávaly vědcům dlouho uzavřeny rozsáhlé oblasti džungle na východě Demokratické republiky Kongo.

Až letos na začátku roku sem konečně pronikla skupina výzkumníků z americké Wildlife Conservation Society (WCS). A stálo to za to.

Na tiskové konferenci v New Yorku teď vědci oznámili, že západně od jezera Tanganika při pátrání narazili na šest nových, dosud nepopsaných druhů.

  • Vědci nalezli v Indonésii ztracený ráj. Čtěte ZDE.

Jedná se o nové druhy žab, rejsků a netopýrů.

"Pokud v krátké době tří měsíců naleznete šest nových zvířat, napadne vás, kolik potenciálních objevů se ještě v této oblasti musí skrývat," řekl člen WCS Andrew Plumptre.

Vleklá občanská válka si vyžádala milióny lidských životů, ale zvířata v odlehlých oblastech země ušetřila.
Vleklá občanská válka si vyžádala milióny lidských životů, ale zvířata v odlehlých oblastech země ušetřila. | Foto: Reuters

Podle vědců občanská válka, která v zemi zuřila od první poloviny devadesátých let, Kongo značně zdevastovala. Ale oblast západně od jezera boje naštěstí výrazně nepoznamenaly.

"Zjistili jsme, že území o rozloze zhruba tisíc kilometrů čtverečních a táhnoucí se od břehů jezera Tanganika až do kopců vysokých přes 2 700 metrů nad mořem přežilo relativně bez úhony," oznámila organizace ve svém prohlášení.

Populace opic, slonů, buvolů a dalších zvířat zůstala zachována. Vědci uvedli, že džungle zde ukrývá i nové a dosud neznámé druhy rostlin. Na jejich zkoumání a hledání ale nebyli patřičně vybaveni.

Americká výprava byla první, která prozkoumala tento region, po téměř půlstoletí. Od počátku šedesátých let minulého století zde nikdo nebyl, protože tu nefungovalo dopravní spojení a politická i bezpečnostní situace v zemi byla navíc značně nestabilní.

 

Foto: Reuters

 

 

Nejhorší fází občanské války procházela Demokratická republika Kongo (dříve nazývaná Zair) v letech 1998 až 2003, kdy zemřely přes čtyři milióny lidí.

Dnes je situace klidnější, ale vláda v metropoli Kinshase nemá všechny oblasti země pod kontrolou. Některé ozbrojené milice na východě Konga jsou obviněny z toho, že loví vzácné horské gorily kvůli masu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy