Kongo odkrylo tajemství. Nové druhy žab a hlodavců

man, Reuters
9. 8. 2007 0:00
Zvířata se štěstím přečkala dlouholetou válku
Bohatá vegetace na východě Konga ukrývá mnoho dosud neznámých druhů živočichů a rostlin.
Bohatá vegetace na východě Konga ukrývá mnoho dosud neznámých druhů živočichů a rostlin. | Foto: Reuters

Kinshasa - Kvůli dlouholeté občanské válce a nepřístupnému terénu zůstávaly vědcům dlouho uzavřeny rozsáhlé oblasti džungle na východě Demokratické republiky Kongo.

Až letos na začátku roku sem konečně pronikla skupina výzkumníků z americké Wildlife Conservation Society (WCS). A stálo to za to.

Na tiskové konferenci v New Yorku teď vědci oznámili, že západně od jezera Tanganika při pátrání narazili na šest nových, dosud nepopsaných druhů.

  • Vědci nalezli v Indonésii ztracený ráj. Čtěte ZDE.

Jedná se o nové druhy žab, rejsků a netopýrů.

"Pokud v krátké době tří měsíců naleznete šest nových zvířat, napadne vás, kolik potenciálních objevů se ještě v této oblasti musí skrývat," řekl člen WCS Andrew Plumptre.

Vleklá občanská válka si vyžádala milióny lidských životů, ale zvířata v odlehlých oblastech země ušetřila.
Vleklá občanská válka si vyžádala milióny lidských životů, ale zvířata v odlehlých oblastech země ušetřila. | Foto: Reuters

Podle vědců občanská válka, která v zemi zuřila od první poloviny devadesátých let, Kongo značně zdevastovala. Ale oblast západně od jezera boje naštěstí výrazně nepoznamenaly.

"Zjistili jsme, že území o rozloze zhruba tisíc kilometrů čtverečních a táhnoucí se od břehů jezera Tanganika až do kopců vysokých přes 2 700 metrů nad mořem přežilo relativně bez úhony," oznámila organizace ve svém prohlášení.

Populace opic, slonů, buvolů a dalších zvířat zůstala zachována. Vědci uvedli, že džungle zde ukrývá i nové a dosud neznámé druhy rostlin. Na jejich zkoumání a hledání ale nebyli patřičně vybaveni.

Americká výprava byla první, která prozkoumala tento region, po téměř půlstoletí. Od počátku šedesátých let minulého století zde nikdo nebyl, protože tu nefungovalo dopravní spojení a politická i bezpečnostní situace v zemi byla navíc značně nestabilní.

 

Foto: Reuters

 

 

Nejhorší fází občanské války procházela Demokratická republika Kongo (dříve nazývaná Zair) v letech 1998 až 2003, kdy zemřely přes čtyři milióny lidí.

Dnes je situace klidnější, ale vláda v metropoli Kinshase nemá všechny oblasti země pod kontrolou. Některé ozbrojené milice na východě Konga jsou obviněny z toho, že loví vzácné horské gorily kvůli masu.

 

Právě se děje

Další zprávy