Koněv se vrátil do Prahy. Sochu nasekali na menší kusy, aby se vešla do tramvaje

Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Landscape Festival
23. 6. 2020 11:57
Koněvova socha se vrátila do Prahy. Je o dost menší, zato ale barevnější. Lidé na ni mohou narazit především podél ulice pojmenované po tomto sovětském maršálovi. Umělci ji tam instalovali v rámci akce Landscape Festival.
Podívejte se, jak vypadají sochy maršála Koněva v podživotní velikosti. | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Landscape Festival

Projekt se jmenuje Koněvmen a maršála zobrazuje jako komiksového hrdinu Batmana nebo Supermana. Jinde hrozí pěstí jako padouch Joker či Hitler. U Žižkovského tunelu sošku umělci dokonce rozsekali, prý aby se Koněv dal převážet tramvají a vešel do domácností.

Letošní 8. ročník Landscape festivalu na pražském Žižkově nabízí čtyři desítky výtvarných děl, instalací a takzvaných intervencí ve veřejném prostoru. Pořadatelé chtějí zpestřit městské prostředí, upozornit na potenciál městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života v metropolích.

Maršál Koněv se v Česku dostal do středu pozornosti kvůli odstranění jeho sochy z dejvického náměstí Interbrigády. Historická figura tak způsobila diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy