Koněv se vrátil do Prahy. Sochu nasekali na menší kusy, aby se vešla do tramvaje

Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Landscape Festival
23. 6. 2020 11:57
Koněvova socha se vrátila do Prahy. Je o dost menší, zato ale barevnější. Lidé na ni mohou narazit především podél ulice pojmenované po tomto sovětském maršálovi. Umělci ji tam instalovali v rámci akce Landscape Festival.
Podívejte se, jak vypadají sochy maršála Koněva v podživotní velikosti. | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Landscape Festival

Projekt se jmenuje Koněvmen a maršála zobrazuje jako komiksového hrdinu Batmana nebo Supermana. Jinde hrozí pěstí jako padouch Joker či Hitler. U Žižkovského tunelu sošku umělci dokonce rozsekali, prý aby se Koněv dal převážet tramvají a vešel do domácností.

Letošní 8. ročník Landscape festivalu na pražském Žižkově nabízí čtyři desítky výtvarných děl, instalací a takzvaných intervencí ve veřejném prostoru. Pořadatelé chtějí zpestřit městské prostředí, upozornit na potenciál městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života v metropolích.

Maršál Koněv se v Česku dostal do středu pozornosti kvůli odstranění jeho sochy z dejvického náměstí Interbrigády. Historická figura tak způsobila diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy