Koněv se vrátil do Prahy. Sochu nasekali na menší kusy, aby se vešla do tramvaje

Koněvova socha se vrátila do Prahy. Je o dost menší, zato ale barevnější. Lidé na ni mohou narazit především podél ulice pojmenované po tomto sovětském maršálovi. Umělci ji tam instalovali v rámci akce Landscape Festival.
Podívejte se, jak vypadají sochy maršála Koněva v podživotní velikosti. | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Landscape Festival

Projekt se jmenuje Koněvmen a maršála zobrazuje jako komiksového hrdinu Batmana nebo Supermana. Jinde hrozí pěstí jako padouch Joker či Hitler. U Žižkovského tunelu sošku umělci dokonce rozsekali, prý aby se Koněv dal převážet tramvají a vešel do domácností.

Letošní 8. ročník Landscape festivalu na pražském Žižkově nabízí čtyři desítky výtvarných děl, instalací a takzvaných intervencí ve veřejném prostoru. Pořadatelé chtějí zpestřit městské prostředí, upozornit na potenciál městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života v metropolích.

Maršál Koněv se v Česku dostal do středu pozornosti kvůli odstranění jeho sochy z dejvického náměstí Interbrigády. Historická figura tak způsobila diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou.

 

Právě se děje

Další zprávy